Anxietatete - somatizare - dureri abdominale

dan.bucuresti
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 19, 2013 12:04 pm

Anxietatete - somatizare - dureri abdominale

Mesaj de dan.bucuresti »

Buna ziua, am sa impartasesc si experienta mea legata de tulburarile de anxietate, afectiuni somatice, dureri abdominale.

Totul a inceput in primavara anului 2009 – mai, la 37 de ani, cand am inceput sa ma confrunt cu urmatoarele stari: eram la masa cu familia si din senin m-am trezit cu o senzatie de rau/ameteala, seara stomacul avea manifestari ciudate – zgomote, bolboroseli, oboseam foarte repede la birou., totul in decurs de 2-3 saptamani.

Aceste stari au concis si cu probleme de birou/personale ce mi-au generat foarte multe stres la momentul respectiv.

Reactia mea a fost sa ma duc la doctor/internist, care mi-a recomandat un tratament pentru balonare , metroclopramida, vitamine, odihna/vacanta. Analizele/ecografia pe care le-am facut au iesit bune.
Imediat in iunie am plecat intr-o vacanta la mare in Corfu. Aici in prima zi am macat la masa de seara ceva ce nu mi-a picat bine la stomac si am facut o indigestie. Incepand de a doua zi de dimineata am debutat cu stari de voma, nu puteam sa mai mananc nimic (noduri in gat, senzatie de voma daca incercam sa inghit ceva); am inceput sa ma sperii si sa devin nelinistit, noaptea pe ora 2 am inceput sa am mici atacuri de panica cu simptome de tremurat, furnicaturi si transpiratie abundenta si am inceput sa am si dureri abdominale.

Toate aceste starii au durat toata vacanta cam 7 zile. Am avut ghinion si de vreme proasta si nu m-am putut relaxa la plaja sau sa inot decat foarte putin; deja eram stresat ca nu stiam ce se intampla cu mine si vroiam sa ma intorc acasa dar era mai complicat cu transportul (fiind pe o insula) si a trebuit sa astept charterul cu care eram programat la intorcere.
Intre timp am chemat si doctorul local care mi-a facut o injectie cu metroclopramida, a spus sa ma relaxez sa uit de tot, doar eram in vacanta; nimic; intr-un final am ajuns si la spital in Corfu pentru o zi si o noapte, unde mi-au facut analize (se banuia ca am facut infectie alimentara) dar toate investigatiile au iesit bine.

Abia asteptam sa treca saptamana mai repede si sa vin acasa; Revenit acasa am inceput din nou investigatiile, am facut chiar si o endoscopie la stomac, analize si totul era sanatos. Am inceput sa mananc putin mai bine, slabisem 4 kg in vacanta.

Insa starile mele de anxietate nu au disparut ci s-au accentuat, aveam dureri abdominale toata ziua destul de puternice, lipsa poftei de mancare, noduri in gat, noaptea transpiratie si furnicaturi, dimineata aveam senzatie de frica.

Aici cred ca am facut o greseala pentru ca nu am mers la pshiholog direct si sa incep o terapie. La recomandarea unui bun prieten, care avea si el ceva probleme, am inceput sa iau seara o doza mica de lexotamin; am tinut-o asa cam o luna, timp in care noaptea ma puteam odihni normal, dar ziua aveam dureri abdominale, iar la pranz si seara abia mancam cu noduri in gat.
Deja facusem obsesii negative pentru aceste starii de dureri abdominale uneori combinate cu senzatii de rau si tot felul de ganduri irationale (scenarii negative).

Deja ma gandeam ca pot devin dependent de medicamente si am renuntat sa mai iau Lexotamin; dar starile mele deveneau tot mai accentuate.

Am zis sa merg la un psihiatru (recomandat de un alt prieten) care mi-a recomandat un tratament cu tranxene; acesta pur si simplu imi anestaxia stomacul; dar starile de anxietate nu dispareau.

Am luat o luna dupa care am renuntat la acest tratament si iar am repetat analizele. Deja aveam 6 luni in care zilnic ma confruntam cu aceste probleme/starii care devenisera niste obsesii zilnice. Am mai cautat si pe net diverse lucruri, dar acestea mai rau m-au speriat, la fel ca si prospectele de la medicamente.

Analizele au iesit bune si concluzia doctorului: perfect fizic sanatos trebuie sa faci un tratament cu medicamente si terapie. Diagnostic tulburari de anxietate – somatizare prin dureri abdominale.

Deci la 1 ianuarie 2010 avand un abonament la Medlife am decis sa merg la centrul Mindcare si sa incep un tratament de care sa ma tin: terapie + medicamente.

Am tinut-o asa 1 an si jumatate: pe partea de medicamente am facut diverse tratamente pe care le schimbam la 3 luni: ciprinol, anxiar, xanax (chiar si 3 pastile pe zi, doza cea mai mica – doar 1 luna am luat dupa care am renuntat), mirzaten. Am inceput sa ma simt mai bine: pofta de mancare, m-am ingrasat, noaptea nu mai aveam frisoane; insa nu am scapat de durerile abdominale.
Intr-un final dupa vreo 8 luni am ajuns la un echilibru intern si luam doar seara Mirzaten (dezavantajul era ca dimineata iti provoaca o somnolenta puternica).
Intre timp faceam si terapie cu un psiholog, cred ca am facut vreo 50 de sedinte, dar nu au avut un rezultat pozitiv; a fost o terapie pshihanalitica si nu am simtit ca fac vreun progres.

Primavara incepeam sa ma simt mai bine, aveam dureri abdominale mai putin intense, si vroiam sa incep sa renunt la medicamente, dar nu reuseam. Rezistam o saptamana si o luam de la inceput cu durerile intense.

Incepusem sa ma obisnuiesc cu aceste dureri abdominale si ma gandeam ca nu o mai scap niciodata de ele si o sa iau medicamente toata viata. Medicamentele doar ma ajutau sa scap de ele pentru anumite perioade de timp, dar aveau si reactiile lor adverse.

In 2012 ma simteam mai bine si in aceea vara am incercat de 3 ori sa ma las de medicamente (doar Mirzaten mai luam); am rezistat cel mai mult de 3 saptamani dupa care durerile abdominale reveneau la loc. Intre timp incepusem sa am si stari de anxietate/ neliniste.

Am decis sa incerc din nou sa merg la un pshiholog si sa incerc sa ma tin de treaba. O prietena a sotiei mi l-a recomandat pe dl. Dinu.

Am facut terapie cu Dl. Dinu aproape 10 luni, timp in care am respectat indicatiile sale. Dupa ce am inceput terapia, dupa 2 luni am decis sa renunt din nou la medicamente. Nu a fost usor la inceput, dar am reusit si pana acum timp de 10 luni nu am mai luat deloc medicamente.

Practic am renuntat la medicamente, iar durerile abdominale sunt mult mai rare si chiar deloc. Ma pot bucura de viata.

Terapia pe care am facut-o cu Dl. Dinu m-a ajutat sa inteleg problemele cu care ma confrunt (practic aveam un vid de informatii in acest domeniu si nu intelegeam ce se intampla, nu aveam control, eram depasit de situatie) si sa constientizez mai bine aceste lucruri si sa gasesc o metoda sa le infrunt.

Aveam foarte multe ganduri irationale zilnic si am invatat sa le tratez prin indicatiile pe care le primeam in sedintele de terapie. Sa accept si sa merg mai departe si sa ma bucur de viata si de familie.

Intre timp m-am mutat la casa si m-am apucat de gradinarit. Miscarea fizica m-a ajutat foarte mult sa uit de starile mele si sa le ignor complet. Ideea de a avea un hobby la care sa te gandesti cand te apuca starile proaste a functionat in cazul meu. In timpul zilei, la birou, ma lasam coplesit de problemele de birou pentru a uita de starile mele proaste si sa treaca ziua mai repede.

Chiar daca mai am uneori momente proaste, nu ma mai sperii asa usor si am invatat sa tratez aceste stari mai bine si sa merg mai departe.

Pentru mine a contat foarte mult si faptul ca s-a creat si o relatie de conexiune cu pshihologul care mi-a dat incredere in mine si m-a sustinut pas cu pas; am avut cu cine sa discut deschis despre aceste stari pe care nu puteam sa le controlez.

De aceea, daca aveti probleme este bine sa incepeti imediat sedintele de terapie si sa nu amanati deoarece gandurile zilnice negative aplicate in mod repetat nu ne fac decat rau pana la urma.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Anxietatete - somatizare - dureri abdominale

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Dan, ma bucur foarte mult ca ai descris experienta ta pe forum si sunt sigur ca va fi un bun exemplu pentru cei mai multi care trec prin asa ceva!
Este important sa apelezi la o psihoterapie stiintifica si eficienta, insa la fel de important este sa urmezi indicatiile din terapie, lucru pe care tu l-ai facut si efectele s-au vazut destul de repede.
Ma bucur ca ai scris si despre dependenta de medicatie pe care ai capatat-o, insa de care ai si scapat datorita abilitatilor de autocontrol al emotiilor, pe care le-ai dobandit cam in 2 luni.
Te felicit si ma bucur ca ti-ai redobandit viata, cu tot ce e bun si frumos in ea!

Psiholog Gabriel Dinu
www.gandestesanatos.ro
www.psihosolutii.ro
Psiholog Gabriel Dinu
Scrie răspuns