anxietatea

danadascalu1967@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 30, 2014 8:00 am

anxietatea

Mesaj de danadascalu1967@yahoo.com »

Buna,vreau sa va povestesc despre anxietatea si atacurile de panica prin care am trecut.Eu sint o persoana mai anxioasa de felul meu dar am trecut prin citeva episoade destul de grele de anxietatea.Acum 8 ani in urma unui cosmar am facut o stare de anxietate cu tot felul de simptome,pot spune ca toate simptomele atacului de panica le-am avut,am apelat la un medic psihistru si chiar am stat o saptamina in spital cu sindrom anxios-depresiv.Am urmat un tratament de 3 luni,a scazut intensitatea simptomelor dar nu au disparut niciodata.Pe deasupra mai aveam si ginduri obsesive ,sa nu fac rau la cineva sau sa-mi fac mie rau,ginduri care se intensificau cind auzeam anumite stiri la tv sau din jurul meu.A fost ok pina acum aproape 2 luni cind am facut iar un atac de panica puternic,pe care l-am catastrofat,sint maestra in a catastrofa totul si am chemat medicul care mi-a dat ceva pastile pentru scaderea tensiunii si pentru ameteli.Binenteles ca nu am mai facut tensiune ,ameteli am mai avut ,dar au inceput starile de frica puternice,neliniste ,dureri de cap,tremuratori si tot tacimul,abia aveam energie sa merg la munca,nu ma puteam concentra,imi treceau tot felul de ginduri prin cap ,mi-era frica sa nu înnebunesc si sa fac cine stie ce timpenie.Abia reuseam sa fac cite ceva acasa,putina mincare sau curatenie sau alte lucruri.II povesteam la sotul meu prin ce trec ,dar nu reusea sa ma inteleaga,cu toate ca era linga mine si incerca sa ma ajute intr-un fel.La un moment dat m-am blocat atit de tare ca nu mai stiam in ce directie sa o iau,credeam ca totul s-a terminat,asta in timpul unui atac puternic de panica.Am chemat din nou medicul si mi-a prescris un medicament Deanxit,dar nu l-am luat,pentru ca nu voiam sa ma invat cu medicamente si apoi au o gramada de reactii adverse.Am gasit pe face book site-ul Gindeste sanatos si am intrat direct sa vad ce e
,ma gindeam ca e unul din site-urile care isi fac reclama prin altii si nu te ajuta la nimic.De la prima sedinta am inceput sa inteleg cu adevarat ce e un atac de panica,ceea ce nimeni nu mi-a explicat pina acum,nici psihiatrul si nici alti medici.Am continuat sa fac sedinte si pe Skype cu d-na psiholog Irina Paraschiv,careia ii multumesc pentru sfaturile pe care mi le-a dat si la toti cei care au conceput acest program.Am terminat o luna de sedinte si am inceput-o pe a doua.Dupa prima luna am inceput sa-mi controlez bine starile de anxietate ,a mai ramas un pic de neliniste sau uneori imi mai trec ginduri obsesive prin cap ,dar le dezbat si fac tot felul de exercitii asa cum am invatat de la sedinte si de la psiholog.Rabdarea si perseverenta este punctul forte al controlului anxietatii.Nu pot sa zic ca nu o sa mai am asemenea stari,dar acu stiu cum sa le combat si nu ma mai pot speria atit de tare,totul e in mintea noastra si felul in care ne punem problemele.Si inca ceva destul de important,pentru mine a fost,chiar daca imi era foarte rau ,imi dadeam un sut..... singura si mergeam la munca si faceam cite ceva acasa,chiar daca imi era greu si sa ma misc.Sper sa va fie de ajutor experienta prin care am trecut si sa treceti cint mai usor prin aceste stari.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: anxietatea

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Dana,

Ma bucur foarte mult ca ti-ai impartasit experienta pe Forum. Iti multumesc pentru aprecierile bune si vreau sa te felicit pentru ca in sedintele pe care le-am lucrat impreuna ai reusit sa aplici foarte bine ce am discutat. Ai lucrat constant asa incat acum ai invatat cum sa controlezi aceste stari.

Nu e mereu usor, insa asa cum ai spus si tu, cu ajutorul potrivit reusesti sa combati aceste ganduri si stari si sa nu mai traiesti mereu cu frica lor.

Sper sa auzim numai vesti bune de acum!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
AndreeaAndreea
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 12, 2014 8:45 pm

Re: anxietatea

Mesaj de AndreeaAndreea »

Buna seara! In urma cu o jumatate de an eram foarte stresata si din aceasta cauza am inceput sa ma simt rau si sa cred ca am ceva grav, o gandire specifica oamenilor anxiosi.Intr-o zi, aflandu-ma la un cabinet stomatologic mi s-a facut rau insa din fericire doamna stomatolog terminase si o facultate de psihologie si si-a dat seama de faptul ca am un atac de panica. Pana in acel moment nu stiam foarte multe informatii despre un atac de panica, asa ca am hotarat sa caut pe internet mai multe detalii in legatura cu acest subiect.Intamplator, am gasit un articol in care scria faptul ca un atac de panica nu este nicidecum un lucru grav si ceea ce pot spune este faptul ca imediat dupa citirea articolului respectiv ma simteam mai bine.La sfarsitul acestui articol se facea referire la acest site:gandestesanatos.ro.Am vazut ca nu pot scapa chiar asa de usor de anxietate asa ca am hotarat sa apelez la ajutor, initial fiind putin sceptica in legatura cu rezolvarea anxietatii mele.Dupa multe sedinte si multe exercitiii pot spune ca sunt iarasi o persona normala, care stie sa faca fata mai bine situatiilor stresante, care sunt inevitabile in viata.A fi anxios nu inseamna sub nicio forma a fi nebun, ci pur si simplu este vorba despre o perceptie gresita in ceea ce priveste realitatea.In opinia mea, fiecare om are nevoie de un psiholog pentru a se putea cunoaste mult mai bine si pentru a invata sa gandeasca rational.Asa ca va incurajez pe toi cei care cititi acum experienta mea sa nu ezitati sa apelati la un ajutor specializat, deoarece dupa aceleasi sedinte pe care le-am facut si eu veti fi cu toul alte persoane si veti putea sa va bucurati din nou de viata!
"Nu credeti tot ceea ce ganditi!"
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: anxietatea

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga AndreeaAndreea,

Experienta ta este una foarte similara cu a multor persoane care se confrunta cu anxietate. Multe sunt la fel de sceptice pana calca pragul nostru. Apoi incet incet invata cauzele starilor lor si invata sa le si controleze rand pe rand pana cand reusesc sa nu mai traiasca sub "imperiul" fricii si anxietatii.
Te felicit pentru eforturile tale, mai ales ca ai perseverat atunci cand ti-a fost dificil, si sper ca experienta noastra impreuna sa te ajute sa iti traiesti viata intr-un mod echilibrat si sa te bucuri de ea cat mai mult.

Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
www.psihosolutii.ro
Scrie răspuns