Intrebarea mea :)

cristina24
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 12, 2014 1:38 am

Intrebarea mea :)

Mesaj de cristina24 »

Buna tuturor :) nu stiu exact daca ce tip de anxietate am sau daca am :) pentru ca nu am fost la psiholog inca ..am o intrebare care ma obsedeaza si mi frica ca m-am imbolnavit.acum 2 luni am avut un stres foarte mare iar atunci in prima luna am fost foarte agitata si nu puteam sa stau locului nu mai puteam sa manac si prin urmare am slabit de acolo avand stari de lesin dupa accea am inceput din nou sa mananc si sa iau vitamine iar starile de anxietate au inceput sa se reduca foarte mult avand doar cateva ore pe zi senzatia aceea urata de neliniste dupa accea am avut doar dimineata iar acum si dimineata cand ma trezesc sunt mai linistita pot sa adorm la loc daca vreau dar in timpul zilei mai am foarte putin o senzatie de agitatie...credeti ca cu trecerea timpului voi fi mult mai stabila fara sa iau medicamente ?sau in timp senzatiile se agraveaza ?multumesc frumos :)
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Intrebarea mea :)

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Cristina,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari - imi dau seama ca iti e greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru. Asa cum ai vazut in cele 3 sedinte din program aceste senzati neplacute, insotite de neliniste si agitatie sunt intr-adevar semne ca anxietatea e prezenta.

Intensitatea acesteia poate varia in functie de multi factori, insa ce e important este ca aceasta e vindecabila. Un program structurat de psihoterapie te va ajuta sa intelegi de ce apar aceste stari, ce ganduri le cauzeaza si cum poti invata sa le controlezi pe termen lung.
Ele se pot inrautati in functie de anumite evenimente din viata ta, insa recomandarea mea este sa inveti sa le controlezi si depasesti asa incat sa nu mai apara.

Noi suntem aici pentru orice nelamurire.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
LucaAndrei
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:22 am

Re: Intrebarea mea :)

Mesaj de LucaAndrei »

Buna ziua ! Am fost la pshilog. Nu mi s-a spus ca am anxietate , dar am citit pe net si pshiholoaga i-a spus mamei care mi-a spus mie.
Sunt foarte nelinistit si agitat. Gandesc Mereu negativ si imi este foarte greu sa gandesc pozitiv.Cand am fost la film am facut atac de panica.
Zi de zi am tensiunea foarte mare , si ma deranjeaza cand dorm. PS: i-au medicamente si de tensiune.
Fac exercitii de respiratie pe care doamna psiholog mi le-a dat.Si merg saptamanl la ea.
Ce pot sa fac ca sa gandesc pozitiv, ca sa ma linistesc momentan ?
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Intrebarea mea :)

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna LucaAndrei,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari - imi dau seama ca iti e greu si ma bucur ca ai cautat si ajutor online.
Anxietatea este intr-adevar o stare foarte neplacuta insa psihoterapia cognitiv comportamentala are rezultatele cel ami bune in tratarea ei pentru ca atinge exact cauza acesteia si anume modul de a gandi si de a interpreta anumite situatii care in anxietate devine irational, rigid si foarte ne-folositor.

Asa cum ai vazut in aceste sedinte -lectii, scopul psihoterapiei este sa te ajute sa vezi situatiile si senzatiile cu care confrunti intr-o maniera mult mai rationala si mai flexibila. In acest program vom invata impreuna cum sa interpretezi situatiile rational si sanatos si cum sa iti controlezi si depasesti aceste stari.

Nu ezita sa apelezi la ajutorul nostru mai departe.

O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns