Anxietate si atacuri de panica

arl2107@yahoo.com
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 23, 2014 12:10 pm

Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de arl2107@yahoo.com »

Buna, Vreau si eu sa va impartasesc putin din experienta mea de pana acum :) Totul a inceput in urma cu 4 ani si jumatate cand am inceput sa am atacui de panica fara sa stiu despre ce este vorba.Dupa un an de ''panica" am ajus sa ma internez in spital pentru 3 saptamni cu diagnosticul de anxietate depresiva mixta.Au mai trecut 3 ani de atunci iar eu eram tot sub tratament si tot anxioasa... Am facut psihoterapie,dar ma ajuta pe moment.De ce? Pentru canu am dat peste omul/oamneii potriviti in momentul acel iar eu nu reuseam sa constientizat esentialul si nu stiam stiam pe ce sa ma focalizez .Dupa ce l-am cunoscut pe psih. Gabriel Dinu am inceput sa inteleg de fap cu ce ''se mananca''anxietatea.Fac terapie de vreo 5 luni si,spre rusinea mea,pot sa afirm ca nu am fost o eleva eminenta,dar Gabi m-a facut sa inteleg ceea ce nu am reusit in toti acesti ani de cand s-a declansat anxietatea.Totul pleaca de la gandurile irationale care devin automatisme,ganduri pe care nu le mai putem controla si de aici toata simptomele anxietatii.Cine a avut de-a face cu ea stie cat este de pacatoasa.Inca din primele sedinte am aflat ce inseamna anxietatea,care sunt cauzele,ce ar trebui sa fac pentru a nu mai fi anxioasa,etc.Dupa vreo 4-5 luni de terapie am inceput sa-mi controlez (nu in totalitate)anxietatea.E mare lucru,credeti-ma!!!Nu pot spune ca sunt vindecata 100%,mai am de muncit,insa faptul ca am ajuns pana aici ma bucura si imi da incredere ca totul va fi bine.Intr-adevar anxietatea se poate vindeca,credeti-ma!!!Si nu sunt doar vorbe.Nici eu nu il credeam pe psihologul meu cand imi spunea ca anxietatea este vindecabila,ca nu ai cum sa innebunesti,ca poti renunta la pastile..Si,asa este. Totul este doar in mintea noastra,iar noi avem puterea de a schimba/inlocui gandurile irationale cu cele rationale. Azi,dupa patru ani jumate de lupta,pot spune ca este pentru prima oara cand ma simt invingatoare.Am reusit sa renunt si la pastile,pastile pe care le-am luat inca de la inceput.Ar fi multe de spus,dar tot ceea ce doresc sa va transmit este sa aveti incredere in psihoterapeutii de pe acest site si in voi,iar rezultatele nu vor intazia sa apara.
Cu siguranta va veti vindeca,credeti-ma!!!Va doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine. Noi,oameniiii,putem face orice cu mintea noastra.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga arl2107@yahoo.com,

Ma bucur foarte mult ca nu ai renuntat si ca ai continuat sa cauti ajutor, mai ales ca anxietatea si panica sunt perfect vindecabile.
Totodata, ma bucur ca a trecut o luna de la ultima pastila, dupa atatia ani de medicatie! Este foarte important ca ai inceput sa-ti controlezi singura emotiile si o vei face din ce in ce mai bine, pe masura ce timpul trece si urmezi indicatiile din protocolul de vindecare al anxietatii.
Este important sa aflam ca te ajuta sedintele-lectii de pe www.gandestesanatos.ro si ca avem aproape saptamanal sedinte pe Skype, ce dureaza 50 de minute.
Astept cu nerabdare momentul in care vei incheia capitolul anxietatii din viata ta si vei reincepe sa te bucuri foarte mult de viata!
Iti doresc o seara cat mai buna si echilibrata!
Psiholog Gabriel Dinu
gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Psiholog Gabriel Dinu
diana29
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 09, 2014 1:33 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de diana29 »

ma bucur pt tine, ma bucur sa aud ca se vindeca, eu abia am inceput si sper din tot sufletul sa reusesc sa scap de starea asta care ma macina tot mai mult
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Diana29,

Imi pare tare bine sa vad ca ai apelat la ajutorul nostru si ca gasesti deja sprijin in persoanele din Forum care au reusit sa lucreze si sa depaseasca deja aceste stari.
Nu ezita sa ma contactatezi pentru orice nelamurire in proces.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
adrianpricop
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 01, 2014 4:18 am

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de adrianpricop »

E foarte frumos din partea celor care au reusit sa scape de frica sa vina si sa incurajeze pe restul ca noi, cei aflati inca la inceput. Am inceput si eu de 3 saptamani si deja diferentele le vad. Daca la inceput nu puteam sa citesc 2 linii de text in momentele de anxietate maxima si imi era frica dor la ideea ca imi e frica se ma pun in situatii care ma agita, acum am invatat sa imi dau seama repede ca ceea ce simt e doar anxietate si ca nu o sa ma omoare. Saptamana trecuta, dupa aproape 2 saptamani bune, am avut 2 zile mai negre. Dar nici pe departe cum erau la inceput. simptomele resimtite erau acelea de nod in gat si presiune in piept. Ce am realizat e ca daca la inceput in momente de acelea cand simteam ca nu am aer prin cap imi trecea un singur gand "O, Doamne, nu iar!", acum primul gand este "E doar anxietate...".
Daca este cineva aici care nu s-a hotarat inca daca sau nu sa urmeze sedintele, eu nu pot decat sa va incurajez! Nu aveti nimic de pierdut. Nici timp nici bani, dar fiint faptul ca ii investim in noi si in fericirea noastra. Iar ca sfat, ceea ce pentru mine merge intotdeauna, nu incercati sa fugiti de frica sau de atacuri de panica ... frica nu este dusmanul nostru, este acolo ca sa ne apere. Daca eviti azi o situatie in care te simti anxios, maine o sa putin mai greu chiar sa o faci.
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna Adrian.
Confirm si aici spusele tale si mai ales tin sa te felicit pentru progresele facute. Perseverenta ta in a face sarcinile din terapie, ABC-uri, pastilute, etc, au contat mult in a ajunge unde esti acum.
Curaj si in continuare!
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Liluca »

Pina acum o luna nici nu stiam ce-i un atac de panica si consecintele care le poate avea asupra vietii mele,cind l-am avut pentru prima data, intr-o forma puternica , am crezut ca s-a terminat cu normalitatea mea,m-am simtit diversa de multime,nu stiam incotro s-o apuc,eram dispusa sa fiu internata la psihiatrie numai sa-mi fie bine.Convingerea mea era ca sunt oaia neagra a stinii pina am inteles datorita programului Gindeste Sanatos ce este un atac de panica si vestea care m-a incurajat cel mai mult sa vorbesc si cu altii despre trairile mele este ca sunt normala si pot scapa prin terapie de acele trairi insuportabile si chinuitoare. Exista persoane in jurul meu,cunostinte ,prieteni care au avut astfel de probleme,fara sa le impartaseasca la momentul respectiv ,pt mine a fost un subiect tabu pina acum,parca prind curaj sa aud ca nu sunt singura si totul se rezolva .Curaj si apelati cu incredere la ajutor,programul Gindeste Sanatos pt mine a fost de mare ajutor,m-a readus la normalitate.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Anxietate si atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Liluca,
Inca o data te felicit pentru deschidera de a apela la terapia online prin programul nostru si sper ca tot mai multi romani din Italia sa apeleze la ajutor si sa-si regaseasca linistea. Stiu ca nu este usor sa traiesti in alta tara, din multe puncte de vedere.

Iti doresc o zi frumoasa si astept in continuare vesti cat mai buna!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
mail: gabriel.dinu@gandestesanatos.ro
www.gandestesanatos.ro
Psiholog Gabriel Dinu
Scrie răspuns