Anxietatea se poate trata

veronica75
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 27, 2014 3:42 pm

Anxietatea se poate trata

Mesaj de veronica75 »

Cu ceva timp in urma am simtit ca nu mai pot, ca ma aflu la capatul puterilor , ma simteam epuizata si pierduta. Aveam stari de rau , de ameteala, dureri de stomac, am vomitat , dureri intense in spate, dormeam tot timpul nu ma puteam concentra. Am chemat ambulanta chiar, dar in ciuda acestor simptome rezultatul analizelor a fost relativ bun, cu exceptia unei lipse de fier. In toiul acestor stari am avut si un accident de masina, datorat tot lipsei mele de concentrare. Eram disperata. Am mers la medicul meu de familie si i-am explicat cum ma simt si ce senzatii am in momentul in care urc in masina si incerc sa conduc. Simteam efectiv ca paralizez, ca traiesc intr-un film. Eram agitata si nu imi gaseama locul. Medicul mi-a prescris Cipralex pentru trei saptamani si psihoterapie. Am pus in practica imediat sfatul medicului si , mentionez ca lucez in strainatate, am inceput sa caut pe internet un seite de psihoterapie online. Asa am descoperit seitul gandestesanatos.ro, seite care mi-a schimbat viata. Am avut marele noroc sa o cunosc pe doamna psihoterapeut Irina Paraschiv, o persoana daruita intru totul meseriei. Doamna mi-a confirmat banuielile , ca sufar de anxietate generalizata. Cu incredere deplina in psihoterapeutul meu, atentie si consecventa starile mele sau diminuat considerabil. Consider ca sunt pe drumul cel bun.Am hotarat sa nu las anxietatea sa ma conduca si sa fac tot cee ce imi sta in putere sa ma vindec si sa traiesc o viata normala.Dupa cateva sedinte pe Skype am descoperit cu ajutorul doamnei Irina Paraschiv marea enigma a vindecarii. Am descoperit ca adevarata putere se afla in mainile noastre, avem nevoie la inceput de acesti,, magicieni ai cuvantului,, care sunt psihoterapeutii nostri sa ne arate calea. E ca si in basmele romanesti, o lupta intre bine si rau, iar binele iese intotdeauna invingator. In momentul de fata singurul tratament pe care il urmez este aplicarea gandirii rationale si dezbaterea celei irtionale. Privesc cu incredere in viitor, sunt optimista. Ma bucur enorm ca starile de neliniste au fost inlocuite de bucurie. Panica si frica de a conduce sunt de domeniul trecutului. Acum imi doresc sa conduc si imi place chiar. Citesc in masura timpului carti de psihiterapie si aplic tot ce am invatat de la psihoterapeutul meu. Va multumesc din suflet ca ati reusit sa imi aratati ca viata poate fi asa de frumoasa!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietatea se poate trata

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Veronica,

Imi pare tare bine ca ai scris pe Forum experienta ta. Iti multumesc pentru aprecierile bune, insa vreau sa iti acord si tie credit. Psihoterapia cognitiv comportamentala este foarte colaborativa iar persoanele care urmeaza indicatiile au cea mai mare sansa de recuperare intr-un timp bun. Tu ai lucrat si lucrezi in continuare cu starile si gandurile tale, iar rezultatele ti se datoareaza.
Cu siguranta ca multe persoane vor fi inspirate de mesajul tau si vor incepe sa lucreze la a-si regasi echilibrul in viata.

Mult succes si sper sa auzim de bine!
Irina Paraschiv
07435 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
www.psihosolutii.ro
Scrie răspuns