anxietate

iancuzana
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 20, 2014 7:44 pm

anxietate

Mesaj de iancuzana »

buna seara. sunt nou inscris in acest program. sufar de anxietate si imi doresc sa pot scapa de ea. pana acum nici nu am realizat ca ceea se mi se intampla poate fi definit cumva.
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: anxietate

Mesaj de victorita »

Buna!nu dispera,o sa fie bine...sper ca ai intrat in program si deja faci terapie.Crede-ma,asa am fost si eu la inceput,nu cred ca era o alta persoana mai sceptica si neincrezatoare,dar am facut cam tot ce a tinut de mine privind sedintele de terapie,lectiile din program si incet incet am reusit sa inteleg mult mai bine ce se intampla cu mine.Ai incrdere in tine,nu te astepta sa se intample minuni peste noapte ptr.ca nu o se intample...asa cum spunea psiholog.meu Irina ,treci peste anxietate.atacuri de panica cu pixul in mana,adica facand ABC-uri,expunere,sa notezi toate gandurile negative si sa le disputi...Eu am fost o anxioasa timp de 16ani iti dai seama cat de greu mi-a fost....dar acum sunt mult mai bine,si sunt convinsa ca peste putin timp vor fi rezultate bune si la tine.Mult noroc si sa auzim de bine!
iancuzana
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 20, 2014 7:44 pm

Re: anxietate

Mesaj de iancuzana »

multumesc frumos pt sustinere! sa ne ajute DUMNEZEU sa putem trece cu bine peste aceasta problema.
adrianpricop
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 01, 2014 4:18 am

Re: anxietate

Mesaj de adrianpricop »

Buna iancuzana! In primul rand curaj si ai incredere ca o sa treci peste. Nu este o boala astra ... este un "inconvenient" pe care ni-l provocam singuri, cu gangurile noastre si credintele irationale formate in ani si ani de zile, cu fricile noastre si barierele pe care ni le autoimpunem. Sunt in aceeasi oala si eu si estiu exact depsre ce vorbesti. Ai incredere in programul acesta si fa tot ce ai de facut zilnic, iar mai devreme sau mai tarziu o sa treaca. In cazul meu era initial vorba de anxietate cu panica, iar dupa 2 luni jumate de psihoterapie panica nu prea o mai vad. Nu am mai facut nici un atac de panica, cu exceptia unui inceput de atac de panica pe care l-am oprit in 20 de secunde cred. Si asta pt ca am stiu exact, datorita informatiilor primite aici, ce se intampla cu mine. Mi-am redus si simptomele de anxietate destul de mult, in asa fel incat in cea mai mare parte a timpului sunt foarte linistit. Stiu ca e greu si e un proces lung aceasta, nu o sa vezi miracole peste noapte, dar la fel cum ti-ai format credintele acelea si gandurile irationale care iti aduc aceste stari, tot asa poti sa le si inlocuiesti. Ai nevoie doar de timp si de perseverenta. O sa treci si prin recaderi, dar vor trece si acelea. Fac parte din procesul de vindecare. Pana atunci, nu renunta sa faci nimic din ce ai de facut, chiar daca este mai greu cu aceste stari.
Curaj si sa auzim de bine de la tine!
Scrie răspuns