anxietate agorafobie

georgi1234
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 06, 2014 2:10 pm

anxietate agorafobie

Mesaj de georgi1234 »

Buna ziua in primul rand, m-am hotarat sa scriu pe acest forum pentru a le da incredere tuturor care se confrunta cu aceias problema: Anxietate , atacuri de panica si agorafobie. Am 22 de ani si in urma cu exact un an am facut un atac de panica foarte urat urmat apoi de starii foarte mari de anxietante, simptomele care le simteam erau urmatoarele: starii de greata foarte mari, pulsul foarte mare, lipsa poftei de mancare, paliditate , frica intensa neexplicabila, senzatia de ameteala, lipsa foarte mare de comcentratie, senzatia ca voi inebuni.Au urmat o gramada de analize de la analize de sange la endoscopie digestiva, la RMN , evident toate au iesit foarte bine, pana cineva mi-a recomandat un psihiatru.Am mers in cele din urma, mi-a zis ca nu am nevoie de medicamentie ci doar de sedintie cu un psiholog.Eu bineinteles ca am insistat sa imi dea medicamentatie deoarece credeam ca o data ce voi lua medicamentatia imi vor tree toate starile nasoale pe care le aveam. Am luat vreo 3 zile pana mi-am dat seama ca nu ma ajuta deloc, ba mai mult, imi faceau mai mult rau.Am decis pe urma sa fac sedinte cu un psiholog din orasul meu, sedintele mi-au facut bine am vazut un progres in ceea ce ma priveste dar simteam ca nu e ceea ce trebuia, psiholoaga intra mult in zona copilariei, am tot cautat pe internet am citit problemele multora si asa am dat de Gandeste Sanatos! Facand primele sedinte gratuite, m-au ajutat mult, mi-am dau seama ce se intampla exact cu corpul si.mintea mea!! Am urmat apoi sedintele de psihoterapie cu doamna Irina Paraschiv , vreau sa va zic ca de cand am inceput sedintele cu dansa mi-am gasit loc de munca, merg zilnic la munca, umblu singura cu autobusul starile s-au ameliorat semnificativ, stari de frica intensa am o data la vreo 2 saptamani ceea ce ptr mine e foarte bine asta datorita doamnei Irina, tin sa precizez ca sunt in prima luna de sedinta online deoarece sunt din Nord-Vestul tari. Axietatea este vindecabila trebuie doar sa aveti incredere si mult curaj .
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: anxietate agorafobie

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Georgi,

Ma bucur ca ai luat decizia de a scrie pe Forum pentru a-i incuraja pe cei care se confrunta si ei cu stari de anxietate. Intr-adevar acestea sunt foarte neplacute, insa asa cum ai vazut si tu metoda potrivita va duce la rezultatele cele mai bune.
Eu iti multumesc ca ai avut incredere in mine si te felicit ca ai lucrat sarcinile asa cum ti-am indicat si iata ca acum starile de anxietate atat de puternice nu mai fac parte din viata ta.

Mult succes in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns