atacuri de panica,anxietate,frica

Gugul3tz
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:51 pm

atacuri de panica,anxietate,frica

Mesaj de Gugul3tz »

Buna seara,m-am gandit sa va spun si eu prin ce am trecut si prin ceea ce inca mai trec din cand in cand.Totul a inceput asta vara cand eram la sala de fitness si dintr-o data mi sa facut rau imi venea sa vomit desi abia intrasem la incalzire nu pot sa spun ca faceam efort prea mult.Mie imi e intotdeauna frica sa vomit asa ca am luat-o pe o fata cu mine ,ajunsa la baie nu am reusit sa vars ci mai tare mi sa facut rau mi se intuneca privirea ,mi-a amortit partea stanga a corpului ,simteam o presiune in ceafa ca si cum ar urma sa imi explodeze capul si ce sia pus amprenta cel mai tare faptul ca am avut senzatia de sufocare.in fine totul sa terminat atunci am ajuns la spital mi-au facut medicii perfuzii si miau pus un diagnostic acolo cum ca eu facusem prea mult efort. la careva ore m-a sunat instructorul meu de sala sa vada cum ma simt si atunci el mi-a deschis ochii si mi-a spus ca a fost un atac de panica sa nu imi fac griji .Apoi starea de anxietate a ramas acest gand ca nu pot sa respir ,sunt foarte atenta in permanenta la cum respir ca nu cumva sa raman fara aer.apo la nici o luna de zile tatal celei mai bune prietene a murit in doar 3 luni de la aflarea ca are cancer si de atunci a inceput cosmarul.ma gandeam numai la chestii cum ca ceva se va intampla cu mine cu familia mea frica imi inundase corpul.aveam momente in care imi doaream numai sa dorm pentru ca atunci ma simteam cel mai relaxata, eram atenta la fiecare gest pe care il facea fiecare persoana in jurul meu ca nu cumva sa imi dauneze in vreun fel.Bininteles am mers la medici mi-am facut analize si nimic,sanatoasa dar totusi nu imi explicam aceste stari.am ;luat ceva timp niste calciu si magneziu dar cam atat. Apoi de la senzati de sufocare am inceput sa nu mai merg cu metroul pentru ca aveam impresia ca nu ma am aer,mergeam cu autobuzul dar si cu ala asa cate 2 3 statii coboram si ma urcam in altul sau mergeam mai departe pe jos.Cel mmai mult la pfticam ca stiam ca nu e in regula ceva cu mine,ca nu gandesc asa cum trebuie si ca toate gandurile mele irationale au iesit la iveala,dar totul s-a schimbat de cand am intrt in acest program Gandeste Sanatos si am cunoscuto pe Andreea Neascu care m-a ajutat in primul rand sa inteleg ce se petrece in mintea mea,si de curand sa merg cu metroul.Cred ca acest pas este extrem de important deoarece am realizat ca nu mi se poate intampla nimic acolo si ca nimeni nu a murit sufocat la metrou din cauza lipsei aerului. Ma simt din ce in ce mai bine chiar daca mai am din cand in cand acele stari de "nu pot sa respir" sau micile atacuri de panica dar care dureaza doar cateva secunde si pentru ca stiu cum sa imi gestionez gandurile trec peste ele destul de repede.Mai am multe de invatat si mult de muncit pana voi reveni la perosana care eram inainte de aceste stari de anxietate dar se poate,asa ca nu va dati batuti niciodata trebuie sa reusim ,pentru ca noi suntem stapanii propriilor noastre trairi si un citat care pe mine ma intareste de fiacre data :" PUTEM SUPORTA USOR,GREU SAU FOARTE GREU CEEA CE NU NE OMOARA"
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: atacuri de panica,anxietate,frica

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna seara ma bucur ca ai avut curaj sa povestesti prin ce ai trecut stiu ca nu ti-a fost usor insa ai gasit in tine puterea de a impartasi experienta ta de viata aici cu noi. Ai muncit mult in procesul terapeutic si ai facut niste progrese minunate. Te felicit si nu uita noi putem sa fim mai buni in fiecare zi din viata noastra.
Scrie răspuns