Revenirea la starea de bine

nicole5
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 9:29 am

Revenirea la starea de bine

Mesaj de nicole5 »

Buna ziua din nou.

Nu stiu daca a mai fost acest subiect discutat (eu nu am vazut), asa ca incerc sa ne ajutam reciproc cu diferite idei.
EU acum sunt in etapa in care incerc sa ma obisnuiesc sa-mi fie bine: sa nu ma mai trezesc dimineata coplesita de senzatii, ganduri irationale.
Ok, e foarte frumos. Dar ce punem in loc? Mintea e foarte activa. Inainte eram preocupata de diferitele senzatii: nod in gat, palpitatii, amorteli. Acum acestea au disparut. Eu "am pus" in loc fobia cu somnul (ca nu pot sa adorm), dar se pare ca si asta e pe trecute, sper cat mai repede. Atunci, cu ce ne umplem mintea? Cu ganduri rationale or sa raspunda multi. Usor de zis, greu de facut, or sa raspunda tot multi. Probabil la un moment dat o sa vina de la sine, dar momentan eu cel putin incerc s-o iau ca atare, sa constientizez ca starea asta de bine e e starea de normalitate. Sa ma implic in cat mai multe activitati. Sa merg la sport. Sa citesc foarte mult. Sa ma gandesc la evenimente placute, chiar din viitorul apropiat. De exemplu, incerc sa ma focusez pe 1 Martie. Flori, martisoare, primavara, ghiocei...
O baie cu spuma si cateva picaturi de ulei de lavanda si/sau iasomie ajuta la relaxare.
Va doresc ganduri rationale si bune si voua si poate cei care au trecut din starea de anxietate in starea de normalitate vor avea timp si vor dori sa spuna cum s-au simtit sau ce au facut ei.
O zi minunata sa aveti!
Si inca o data, multumesc Gabriel Dinu!
Scrie răspuns