Rabdarea si perseverenta

alexandra1902
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 3:40 pm

Rabdarea si perseverenta

Mesaj de alexandra1902 »

BUNA!

Avand in vedere ca anxietatea poate fi invinsa prin PERSEVERENTA si RABDARE as vrea sa impartasesc cu toti cei care sufera de aceasta tulburare psihica niste citate pe care eu le citesc de cateva ori pe saptamana si care ma ajuta sa inteleg mai bine ce inseamna sa perseverezi si sa ai rabdare. Cu ajutorul acestui program de psihoterapie am inteles cat de important este sa nu renunti usor, sa lupti chiar si cand iti este foarte greu, sa nu te dai batut niciodata oricat de greu ar fi. Si la fel de importanta este si rabdarea, deoarece aceasta tulburare psihica nu se vindeca peste noapte, si este nevoie de foarte multa rabdare pentru a ne vindeca de anxietate.

PERSEVERENTA

1. Succesul este puterea de a te ridica de jos atunci cand nimeni nu mai crede posibil acest lucru.

2. Lumea este asemanatoare cu un saculet cu mosc. Placerile lumii sunt asemeni pafumului de mosc care insa nu se pastreaza. Cine a simtit parfumul va cauta moscul. Lauda aceluia care nu se va multumi doar cu parfumul.

3. Trebuie sa stii sa perseverezi pentru a ajunge la echilibru. (Confucius)

4. Victoria apartine celui ce persevereaza. (Napoleon Bonaparte)

5. Picatura gaureste piatra, nu prin puterea ei, ci prin caderea repetata.

6. Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina, sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka

7. In confruntarea dintre paraias si stanca, paraiasul castiga mereu, nu prin tarie, ci prin perseverenta

8. “Stiti cum a ajuns melcul pe corabia lui Noe? Incet, dar cu rabdare si perseverenta!”

9. Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja!

10. Toata adversitatatea pe care am avut-o in viata, toate necazurile si obstacolele, m-au intarit...Poate nu realizezi atunci cand se intampla, dar o lovitura poate fi cate o data, cel mai bun lucru care ti se poate intampla!


RABDAREA

1. Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici; dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit, Dumnezeu este treaz.( Victor Hugo)

2. Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea.( Franz Kafka)

3. Nu te agita atat, lucrurile cele mai bune se petrec atunci cand le astepti mai putin.( Gabriel José García Márquez )

3. Nu astepta cu nerabdare ziua in care nu vei mai suferi pentru ca atunci cand va veni, vei sti ca esti mort.( Tennessee Williams )

4. Rabdarea este amara dar rodul sau este dulce.

5. La toate greutatile vietii tale cauta in tine puterea cu care sa le poti tine in piept. La ispita frumusetii tu ai infrangerea; la greutatea muncii, curajul; la vorba rea, rabdarea. Si cand ai ajuns la aceasta deprindere, nimic nu mai poate rezista in calea ta. (Citat de Epictetus)

6. Trebuie să încercăm să suportăm cât mai uşor constrângerile vieţii. (Autor: Sofocle)

7. În noroc, prudenţă; în nenorocire, răbdare.

8. O clipa de rabdare te poate salva de la un dezastru, un moment de nerabdare poate provoca o nenorocire. (proverb chinezesc)


Am postat acest topic deoarece pe mine ma ajuta foarte mult sa citesc si sa analizez aceste citate saptamanal pentru a-mi aduce aminte de ce este nevoie sa fim perseverenti si rabdatori. Sper sa fie de folos si cititorilor acestui topic!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Rabdarea si perseverenta

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Alexandra,

Acum am vazut ajutorul tau oferit celorlalti si ma bucur ca ti-ai alocat timp pentru a oferi ceva din experienta ta de a face fata si de a depasi aceste stari!

O zi frumoasa si succes in continuare!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
vava81
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 08, 2013 5:01 pm

Re: Rabdarea si perseverenta

Mesaj de vava81 »

Mi-a placut fraza cu picatura care face gaura in piatra. Si eu am de lucrat la perseverenta. Mi-am notat citatul ca sa-l recitesc. Multumesc ca l-ai impartasit pe forum.
Scrie răspuns