Anxietate,stress,ganduri obsesive,fobii...

Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Anxietate,stress,ganduri obsesive,fobii...

Mesaj de Cubex123 »

Dupa cum spune si titlul ma confrunt cu asta de aproape 2-3 ani de zile.
La inceput nu stiam ce se petrece credeam ca imi pierd mintiile ca innebunesc tot felul de ganduri irationale.

Tot odata inca mai simt asta si le catastrofez din pacate, ma tot gandesc la o gramada de prostii.
Exemplu: Daca innebunesc, daca ajung in spitalul de psihiatrie si o sa ma tina acolo cu medicamente, daca mor, daca sunt o persoana prea buna si o sa am recaderi mai puternice si nu o sa am control si poate fac prostii, ganduri de suicid, tot felul de ganduri de genu.

Evident toate au degenerat de acum 1-2 luni mai rau si mai rau si sincer stiu cu ce ma confrunt deoarece anxietatea se leaga de orice detaliu foarte mic.
Am apelat la terapie online putin sceptic bine inteles , am avut si alte terapii cum ati avut si voi cu alti terapeuti si la mine nu prea a fost un succes.
Doamna Andreea Neacsu mi-a spus ca ce am facut nu este deloc terapie..si asa am zis sa incer ca nu pierd nimic.

Acum dupa 2 sedinte cu dansa chiar mam simtit mult mai bine, optimist si cu increderea ca voi scapa din acest cerc vicios.
Si da am apelat si pentu a imi face alazile sa fiu sigur ca nu am nimic acum astept rezultalele. O sa va tin la curent.

Pe parcurs am inceput sa vizionez fiecare video online si sa fiu atent cam ce se povesteste.
Cam asta e...fiti puternici, aveti rabdare si incredere chiar daca e greu pentru ca stiu ca este destul de greu dar totul se va rezolva.
Cum se zice toate trec numai autobuzele nu trec:)))

P.S am uitat sa va spun eu am si Sindromul Tourette poate la mine va fii putin mai dificil dar voi reusi si voi continua:)
Va urez o zi buna si succes!! :D
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Anxietate,stress,ganduri obsesive,fobii...

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna ma bucur ca ai gasit puterea necesara sa spui povestea ta si ma bucur ca ai constientizat importanta terapiei si deja ai facut progrese. Esti o persoana puternica si foarte determinata si exact aceste lucruri vor constitui motivatia necesara pt a te face bine.

Andreea Neacsu
0735884105
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxietate,stress,ganduri obsesive,fobii...

Mesaj de Cubex123 »

Totul decurge ca la carte am inceput exercitiile de terapie care mi-au fost oferite si pot sa va spun sincer ca functioneaza. Cum am spus si eu am fost extrem de sceptic:)
Dar acum totul are o alta culoare.
Daca va confruntati cu anxietate nu mai stati pe ganduri, incepeti terapie cat de repede puteti ca nu o sa regretati.
Succes. O sa va tin la curent.

Multe din ganduriile obsesive incep usor usor sa dispara, incep sa nu le mai dau asa importanta si bineinteles sa nu le catastrofez.
stefan.t
Mesaje: 10
Membru din: Mie Noi 13, 2013 3:45 pm

Re: Anxietate,stress,ganduri obsesive,fobii...

Mesaj de stefan.t »

Buna

La inceput si eu ma gandeam destul de des la faptul ca ma vor trimite la nebuni intr-o camasa de forta si ma vor inchide ca pe un animal. Acum, dupa 2 luni de terapie gandul acesta este departe a ma mai speria, pentru ca este doar ceva irational pe care il pot controla. La fel s-a intamplat si cu depersonalizarea si derealizarea(chiar credeam ca inebunesc si ca imi pierd controlul) de care am scapat prin ABC-uri, pastilute psihologice, credintele rationale si prin expunere.

Programul de pe aceasta pagina chiar functioneaza! Eu o am ca si Psiholog pe Roxana Petrus, sunt convins ca orice terapeut ati alege va fi o alegere buna. Eu sunt foarte multumit si imi doresc dupa perioada de interventie sa lucrez un pic si la dezvoltarea mea personala.

Va doresc multa vointa si rabdare, restul vine de la sine!

:D
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxietate,stress,ganduri obsesive,fobii...

Mesaj de Cubex123 »

Salut stefan ma bucur ca usor usor totul revine la normal:)
Si eu am inceput sa ma simt foarte bine, reusesc sa controlez orice gand irational, eu am luat si medicatie la care incep sa scad si sa ma las.
Oricum terapia ajuta foarte mult, rezultatele sar putea sa vina mai repede sau mai tarziu. La mine a durat ceva timp dar acum se vad rezultatele:)
Cum ai zis si tu ceea ce conteaza este rabdare,perseverenta si acceptare.

Sanatate si toate cele bune, suntem pe drumul cel bun:)
Scrie răspuns