Despre relaxare si importanta ei in recuperare

floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Despre relaxare si importanta ei in recuperare

Mesaj de floringligor »

Din experienta personala cu anxietatea am observat si studiat importanta relaxarii, mai exact a practicarii unei sedinte de relaxare profunda de 15-20 minute zilnic. Am discutat cu multe persoane care sufereau inca din cauza anxietatii si care nu realizau/nu stiau ca aceasta constituie un factor determinant (un silver-bullet daca vreti) in recuperare. Anxietatea are o componenta fizica destul de puternica (simptomele), care la randul ei genereaza in continuare anxietate si stress. Stresul prelungit cauzat de un mod de gandire anxios/irational afecteaza negativ sistemul nervos sensibilizandu-l. Aceasta stare de hiper-sensibilizare produce la randul ei simptome fizice neplacute chiar daca nu gandesti constient sau inconstient ceva irational/anxios.
Stiu ca la inceputul recuperarii e foarte greu sa te relaxezi si nu numai, e foarte greu sa accepti ca ai nevoie de asa ceva. Stiu ca persoanele care sufera din cazua anxietatii se relaxeaza greu si chiar unora le e aproape imposibil s-o faca ce sa mai spunem sa-si imagineze cum s-ar putea relaxa. De exemplu, eu cand am inceput recuperarea am practicat asta aproape zilnic, cate 20 de minute, chiar daca era foarte greu. 3, 4 luni de zile nu am observat aproape nici o imbunatatire... Abia apoi, incetul cu incetul am inceput sa constat ca anumite simptome au inceput sa se reduca in intensitate si/sau durata si am inceput sa gandesc mai clar.
Ar fi bine sa discutam deschis despre acest subiect si nu numai: as dori ca si altii sa ajunga sa constientizeze importanta relaxarii.
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Despre relaxare si importanta ei in recuperare

Mesaj de Cubex123 »

Da este complet adevarat ce spui acolo.
Acum depinde si de metodele de relaxare.
De exemplu eu am inceput sa alerg zilnic putin 10-15 minute dimineata iar dupa ma simt extrem de bine dispus bineinteles is fizic si psihic.

Se pot aplica metode de relaxare cum ar fii yoga, sau se poate merge la un masaj de relaxare.
Cei care de exemplu lucreaza la PC ar trebui sa isi limiteze timpul pe calculator deoarece poate afecta mai mult. Va spun din propria experienta.

E bine sa faci diferite activitati placute, si relaxante. Plimbarile ajuta la fel de mult. Va urez succes si rabdare:)
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Despre relaxare si importanta ei in recuperare

Mesaj de floringligor »

Cubex123, da, metode de relaxare sunt destul de multe si toate sunt benefice. Eu m-am referit in mod special la relaxare profunda: o stare foarte interesanta, in care aproape ca iti mai "simti" numai mintea cum functioneaza :), corpul fizic parca e "paralizat". Eu aveam un track de hipnoza cu vocea lui Victor Hrebengiuc care ma ajuta sa ajung treptat in starea aia. Citisem o carte legat de asta (o sa revin cu post legat de ea) in care explica efectul ei si importanta in reducerea si managementul stresului. Explicatia, in principiu suna ceva de genul: sistemul nervos e ca o super-retea de autostrazi; cand apare damage-ul, cele mai bune conditii de reparare sunt atunci cand circulatia e oprita.
Partea cu exercitiile fizice si sportul, da, e super ok :) Ne ajuta sa ardem excesul de adrenalina si sa se imbunatateasca circulatia sangvina, mai ales la cei ca noi care petrec ore in sir in fata PC-ului :)
Cristina DS
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 06, 2016 10:01 pm

Re: Despre relaxare si importanta ei in recuperare

Mesaj de Cristina DS »

relaxarea am experimentat si eu si te ajuta mult...intrebarea este cum faci ca sa poti merge la munca?daca la fiecare activitate,fie ca vezi un film sau iesi in parc sau mananci...te apuca ganduri care efectiv te obosesc si se diminueaza atentia,devii nervos..cum poti avea incredere ca mergi la un job si i faci fata?adica nu poti sa faci terapie zilnic din motive financiare,cum faci atunci?familia si toti te ajuta cu 2-3 sedinte ,dar apoi trebuie sa lucrezi si preferi de acasa ca sa prinzi curaj..si ce job gasesti acasa?
Scrie răspuns