Anxiety can be funny!

floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Anxiety can be funny!

Mesaj de floringligor »

Se zice ca intr-un sat din Africa in fiecare dimineata un satean se trezea cu noaptea-n cap si isi inconjura casa de cateva zeci de ori. Un vecin curios de comportamentul sau, il intreaba pe acesta: "De ce faci asta in fiecare dimineata?". "Ca sa tin elefantii departe de casa" raspunse sateanul. "Dar nu am vazut pana acum niciun elefant prin zona, de ce te mai chinui sa faci asta?". "Ei, vezi cat de bine functioneaza?"
Cu toate ca anxietatea e de multe ori chin si suferinta maxima, eu cred totusi ca se pot gasi uneori si parti funny care ne pot ajuta sa ne apropiem de o perspectiva mai rationala cu privire la ea si de ce nu, sa ne ajute sa ne descretim fruntile chiar cu subiecte din "domeniul" ei. Daca stiti si voi zicatori, poezii, proverbe, filme, etc care au legatura cu anxietatea si ne pot ajuta sa vedem si partea funny a anxietatii...daca se poate numi si asa ( daca gresesc, ma puteti corecta :) ), scrieti-le aici.
Ultima oară modificat Lun Mai 25, 2015 10:08 am de către floringligor, modificat 1 dată în total.
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de Cubex123 »

Buna asta::))

Eu ma trezit intr-o dimineata cu o senzatie gen" oare mi sa micsorat capul?" si am inceput sa ma verific:))
Iam spus prietenei mele de langa mine chestia asta si mia zis urmatorul lucru:

Andrei te rog frumos sa nu incepi cu psihozele de dimineata lasama macar sa imi beau cafeaua si te ascult dupa. :)))
Si chestia asta mi sa parut foarte amuzanta evident in aceea zi mam simtit foarte bine dispus.
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de victorita »

Buna dimineata! Foarte tare!Chiar m-am amuzat pe ceea ce am citit !Intr-adevar e bine sa vedem si partea buna intr-un lucru si nu numai pe cea rea, ori mai bine spus neplacuta.O zi frumoasa!
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de Cubex123 »

Stiti cum se zice:) Toate trec numai autobuzele nu trec:))
La mine de exemplu de 3 zile ma simt iar nasol ganduri si altele...ma lupt. Dar partea buna e ca 4 zile am fost extrem de bine :)
Deci rabdarea e cheia
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de victorita »

Buna Cubex123! Imi pare rau ca te simti asa...dar stim ca fiecare dintre noi avem si zile bune,dar si zile mai putin bune.Ideea este cum stim sa gestionam acele momente de anxietate si nu numai...Spun asa din experienta mea de foarte multi ani,nu spun ca mi-a iesit de fiecare data,dar sunt una din acele persoane care cu greu s-a acceptat si lupt in fiecare zi cu aceste stari si chiar m-am obisnuit ca aproape zilnic cateva ore (dimineata)sa apara aceasta anxietate.Dar am invatat sa nu mai catastrofez orice apare in viata mea imi spun ceva de genul: si daca stau si ma gandesc la gandurile negative ori la posibile intamplari neplacute,ce rezolv??cum spuneam mai sus uneori ma descurc foarte bine alteori nu.Gandeste sanatos,pozitiv si rational!Nu uita ca nu esti singur!Pe langa familie,rude,prieteni ne ai si pe noi aici care nu suntem putini la nr.O seara frumoasa!
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de floringligor »

Victorita și Cubex123 aș dori ca acest topic să fie totuși pentru partea funny. E ok să ne ajutăm reciproc dar să încercăm să nu amestecăm topicurile :).
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de floringligor »

Va recomand sa vizionati comedia Ipohondrul (fr. Supercondriaque) 2014.
http://www.topvideohd.com/2015/01/super ... nline.html
Imagine
stefan.t
Mesaje: 10
Membru din: Mie Noi 13, 2013 3:45 pm

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de stefan.t »

Buna,

Eu va recomand si filmul 'Cu nasul la psihiatru': http://www.imdb.com/title/tt0122933/
Alunita
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 25, 2016 4:07 pm

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de Alunita »

Buna,

floringligor mai este pe-aici??

Merci!
Lyly
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 06, 2017 12:20 pm

Re: Anxiety can be funny!

Mesaj de Lyly »

Buna, sunt lyly, ar ;) fi bine daca ar mai fi pe aici
Scrie răspuns