Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

danutza31
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 08, 2015 10:59 pm

Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de danutza31 »

Buna ziua,
Povestea mea cu starile de rau a inceput de prin luna ianuarie, anul acesta.Intr-o seara ,dupa o zi de munca de 12 ore, ajunsa acasa, am inceput sa ma simt rau.Inima imi batea mai tare, stari de ameteala si de voma, si senzatia ca nu mai pot respira, parca nu mai aveam aer. Nu stiam ce mi se intampla, aveam impresia ca totul s-a terminat si ca voi muri, voi face un infarct, nu mai puteam sa gandesc clar si aveam impresia ca lesin.M-am hotarat sa chem salvarea si mi s-a spus ca am facut un atac de panica.Al doilea atac de panica l-am facut cam la 2 saptamani diferenta ,iar al treilea cam la o luna de la primul.De fiecare data am ajuns la spital iar diagnosticul era acelasi, ATAC DE PANICA.De la spital mi s-a recomandat sa fac analizele la tiroida si sa merg si la un pshiholog.Mi-am luat inima in dinti si am fost sa imi fac analizele la tiroida stiind ca am noduli tiroidieni.Cand m-a vazut medicul mi-a spus ca nodulul nu arata foarte bine si ca e suspect, trebuia facuta o punctie. Am asteptat 2 saptamani pana mi s-a facut punctia timp in care am inceput sa ma consum din ce in ce mai mult si sa ma gandesc la ce e mai rau, imi era frica sa nu iasa nodulul malign si sa mor.Nu mai puteam sa mananc, nu mai aveam chef de viata, parca imi intrasera zilele in sac.Dupa ce am primit rezultatul la analiza si totul a iesit bine,am ramas cu frica, ma gandeam ca sigur am ceva, vreo boala, am slabit destul de mult, 8 kg fara sa fac nimic, am inceput sa fac din ce in ce mai multe analize(la sange, am fost la orl aveam impresia ca am ceva in gat, la plamani, toate analizele ieseau perfect decat ca eu ma gandeam ca sigur am ceva). Frica atat de mare ca mi se face rau m-a facut sa nu mai pot sta singura in casa, sa nu mai pot pleca singura pe strada, aveam stari de depersonalizare, imi era frica sa ma mai duc la serviciu ca mi se face rau, daca ma gandeam ca poate mi se face rau imediat mi se facea rau si imi era foarte frica ca nu ajunge salvarea la timp si mor. Pe la sfarsitul lunii martie m-am hotarat sa apelez la psiholog, asa ca am inceput sa caut pe internet si am ajuns la Irina Paraschiv, care m-a ajutat foarte mult.M-a facut sa imi dau seama ca totul se petrece in mintea mea, ca de fapt starile de rau sunt de la anxietate si m-a invatat sa imi controlez atacurile de panica. Nu pot spune ca a fost usor dar ma simt din ce in ce mai bine, ies la plimbare, la cumparaturi , ziua stau singura in casa, merg la serviciu fara frica(mai ramane sa raman si noaptea singura acasa, acesta ar fi ultimul pas pe care sper sa il trec cu bine). Sper ca, cu ajutorul Irinei si cu multa credinta in Dumnezeu voi fi la fel de puternica ca inainte si nu voi mai avea nici o frica.
Iti multumesc Irina Paraschiv ca m-ai ajutat si m-ai invatat sa trec cu bine peste toate starile de rau.
stefan.t
Mesaje: 10
Membru din: Mie Noi 13, 2013 3:45 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de stefan.t »

Buna Danutza,

Ai foarte multe motive sa crezi ca vei trece si peste asta. Eu unul am facut-o. Ai nevoie doar de Putin timp pana iti dai seama cat poti face in ciuda senzatiilor si ca desi de foarte multe ori te-ai asteptat ca ceva catastrofal sa tis e intample, ai ralizat ca au fost asteptari false si ca lucruri mult mai Putin rele s-au intamplat. Eu am scapat de o parte din frica de a sta singur prin mancatul de nuci. Am citit pe net ca anxietatea este o comhnicare mai slaba a neuronilor care se face si cu ajutorul serotoninei, ori nucile au un aport bunicel de serotonina. Aveam mereu la mine miez de nuca si cand simteam ca imi vien vreo stare cand eram pe strada sau in autobuz mancam miez de nuca. Sunt convins ca nu era totul de la nuca si ca era si mult efect Placebo in asta, dar a fost un truc care la mine a functionat. iti pot recomanda seara o baie cu ulei de levantica sau un pahar de lapte fierbinte pentru a adormi mai usor. Apoi in timpul zilei am consumat catina sau fructe si legume cu vitamina C, acid folic(fasole), vitamina B (este defapt uncomplex) Banane... etc. Incearca sa eviti carnea(de obicei nu este calitatea celei crescute la curte), ciupercile iar te ajuta, brocoli, pe alnga asta sportul(de la sala pana la facut curatenie este binevenit orice).NU sunt medic dar daca crezi ca trucurile mele te pot ajuta cred ca ar fi de preferat sa le incerci.


Iti doresc sa ai multa rabdare cu tine si vointa, restul vine de la sine!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Danutza, iti multumesc ca ti-ai facut timp sa ne spui aici povestea ta. Cu siguranta va ajuta multe persoane care se confrunta cu aceste stari sa capete incredere ca anxietatea se poate vindeca.
Te felicit pentru ca ai urmat indicatiile si acum te poti bucura mult mai mult de viata! Partea cu statul singura noaptea e ultima reduta si nu iti ramane decat sa o incerci, dupa ce ai facut un ABC pe aceasta situatie.
Nu cred ca fie nicio problema!

Felicitari!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de Cubex123 »

Eu tocmai experimentez o recadere:D
Dupa aproape o luna de bine trebuia sa vina si asta...
Nu stiu daca e mai intes sau nu dar am observat ca noaptea cand merg sa dorm atunci e totul mai intens.
Tiuit in ureche, alte ganduri negative evident fac dezbatere si usor usor reusesc sa dorm.
De la un timp ma framanta un gand gen: Daca am tulburare bipolara pe langa anxietate.
Nu stiu daca voi sunteti la fel dar am momente cand sunt bine si momente cand sunt rau.
Adica cum am spus am avut momente cand 2 saptamani am fost bine, dupa am cazut iar in stari de rau.
Dupa am fost bine 3 saptamani si am cazut iar, iar dupa am fost bine aproape o luna adica acum si recent de 4 zile am cazut iar.
Si asta ma framanta chestia este ca eu am si citit foarte multe de pe acest numit Google...si am mostenit sa zicem asa informatii care poate nu trebuia sa le primesc.

Ce sa mai zic, spor, rabdare si perseverenta. Succes si sanatate:)
Si multumesc doamnei Andreea Neacsu pentru supportul oferit:*
ElenaVera
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 30, 2014 5:44 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de ElenaVera »

Stai linistit ca asa mi s-a intamplat si mie. La inceput ma simteam bine 2 saptamani dupa care aveam cate o recadere, apoi cu timpul intervalul asta s-a tot marit de la 2 saptamani la 3 apoi la o luna, 2 luni si asa ca am ajuns acum dupa aproximativ 5 luni de la terminarea terapiei sa am mici recaderi (foarte usor suportabile fata de cele pe care le aveam inainte) doar daca se intampla evenimente ce ma deranjeaza foarte tare sau mai bine zis evenimente pe care le las sa ma deranjeze pentru ca inca privesc deformat anumite situatii. Dar se rezolva si asta in timp daca imi dezbat gandurile si incep sa privesc situatia mai rational.

Deci cred ca asta e procesul normal de "vindecare" si nu ai de ce sa crezi ca suferi de tulburare bipolara, nu ai nici o dovada in acest sens. In schimb ai de exemplu dovada de la mine ca in urma experientei mele si eu am trecut prin aceleasi stari care s-au diminuat cu timpul, tot exersand gandirea rationala.

Si eu obisnuiam sa citesc despre boli pe internet si dupa ce citeam aveam impresia ca am aceleasi simptome, imaginatia o lua razna si incepeam chiar sa cred ca sunt bolnava. Evident ca nu eram si uite asa pierdeam clipe pretioase din viata crezand ca sunt bolnava cand eu nu eram... Eu cred ca e bine sa citesti atunci cand stii ca te poti detasa si esti in stare sa folosesti informatia doar pentru a te informa si nu pentru a confirma ca ai respectiva boala pentru ca asta nu ai cum sa stii. Un simptom sau mai multe nu reprezinta o garantie ca tu ai respectiva boala sau afectiune, corpul uman est mult prea complex si exista nenumarate variante printre care si multe inofensive dar noi ne-am obisnuit sa ne uitam numai la cea mai rea varianta posibila...
danutza31
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 08, 2015 10:59 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de danutza31 »

Buna cubex123
Si la mine tot seara erau mai intense starile de rau de obicei seara cand ma puneam in pat gandurile mele o luau razna! Daca ma gandeam numai ca poate mi se face rau imediat mi se facea rau!Ziua imi gaseam de lucru si nu aveam nimic,eram concentrata pe alte lucruri!De aceea am si ramas cu frica de a ramana singura in casa noaptea,sa nu mi se faca rau si sa fiu singura!Am si eu zile cand ma simt fff bine si zile cand mai am recaderi dar slabe nu intense ca inainte!Sper sa reusim sa ne vindecam definitiv si sa ramana doar o amintire neplacuta pt noi!Multa sanatate si putere sa mergeti mai departe!
danutza31
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 08, 2015 10:59 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de danutza31 »

Eu am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine,chiar am trecut si peste faza si ramasul singura acasa noaptea si spre surprinderea mea am trecut chiar foarte bine peste.Recaderi nu am mai avut si sper sa nu mai ai,mai imi fuge gandul cateodata la ce mi s-a intamplat dar incerc sa ma gandesc la altceva.Sper sa ma simt la fel de bine in continuare si sa nu mai am recaderi.Cand mai am palpitatii sau dureri in piept incerc sa ma gandesc ca totul e de la oboseala si incerc sa nu mai iau in seama tot.Multumesc Irina Paraschiv pentru ajutorul si pentru rabdarea pe care ai avut-o cu mine.
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de Cubex123 »

Bravo tine-o tot asa:)
In legatura cu recaderiile, nu exista vindecare fara recaderi:) Recaderiile fac parte din procesul de recuperare.
Ceea ce inseamna recadere este ca tu te simt bine o perioada indelungata 2-3 luni si dupa iti revin stariile de anxietate.
Ceea ce poti experimenta maid es sunt fluctuatiile.

Incearca sa lasi timpul sa le rezolve pe toate.
CarinaCary91
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 03, 2016 3:51 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de CarinaCary91 »

Zici ca m-ai descris pe mine.Am ramas socata cand am citit.
Si eu am probleme cu tiroida si de cateva luni ma lupt si cu anxietatea si starile de panica.La fel imi este frica sa raman singura acasa,indiferent ca zi sau noapte,de iesit pe strada sau la magazin nici nu mai zic. Gasesc tot timpul pe cineva sa imi aduca o paine.
De 2 saptamani am inceput si eu terapia cu domnisoara Irina Paraschiv si de cand fac terapie,pot spune ca de AP am scapat,dar anxietatea a ramas. Insa o sa ma lupt pana scap de ea definitiv (la modul nesanatos)..cumva e si ea buna la ceva.
O sa mai scriu peste ceva timp, sa va spun cum a decurs terapia. Pana in momentul de fata sunt multumita.
Multa sanatate la toata lumea.Dumnezeu sa va ajute!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate, frica de moarte, atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Carina, stiu ca e greu sa lucrezi cu aceasta stare de anxietatea atat de neplacuta, dar ma bucur ca ai inceput in primul rand. Cred ca asta e cel mai important pas.
E firesc ca atacurile de panica sa se rareasca sau chiar sa dispara dupa inceperea terapiei, pentru ca incepi sa intelegi mai bine cauza fiecareia dintre senzatiile fizice care te speriau asa de tare. Din pacate, da, ramane anxietatea o perioada, dar inca suntem la inceput.
Cred ca si cei care ai trecut prin aceste stari iti vor spune ca si anxietatea va trece pe masura ce reusesti sa iti recunosti mai bine gandurile irationale, sa le dezbati, dar si sa faci mai multe activitati placute.
Eu sunt aici pentru orice nelamurire!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns