Anxietate vindecata - scepticism doborat!

nicole5
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 9:29 am

Anxietate vindecata - scepticism doborat!

Mesaj de nicole5 »

Buna ziua... din nou :).

Nu mai intru asa des pe aici. Din fericire am terminat terapia si totul e ok. Normal ca mai am si eu zile mai putin bune, dar cum nu le mai catastrofez, nu ma mai afecteaza :).
Vreau sa mai scriu cateva randuri despre inceputul terapiei. Cred ca am fost una din cele mai sceptice persoane ca va functiona!
Gandurile "normale": "Pai la mie e rau, eu nu pot sa dorm noaptea, am tremuraturi, tahicardie; ce stiu altii despre mine?; probabil o sa ajung sa iau medicatie si sigur nu o sa ma mai simt bine fara ea!".
La fel cu sarcinile zilnice. Deja il "uram" pe Gabi, cand, la aproape orice ii spuneam, ma intreba: "ai facut un ABC pe tema asta?". La inceput nu intelegeam: eu am o problema si el vrea sa fac un ABC, ce are una cu alta? Eu vreau o rezolvare ACUM. Si tot ACUM sa ma simt bine si sa nu mai am amintiri neplacute, sa am doar amintiri placute! M-a facut sa inteleg (logic, de altfel), ca toate amintirile sunt ale mele, de ce ar trebui sa am doar placute?? Acum mi se pare si mie normal :).
Dar, la fel de bine, m-am gandit: daca oamenii astia au ajut si alte persoane, poate o sa ma ajute si pe mine sa ma inteleg si sa inteleg ce mi se intampla! Inca mai cred ca nu au facut scoala aia degeaba!
Asa ca m-am inarmat cu rabdare si mi-am facut constiincios sarcinile zilnice si am citit/ascultat filmuletele (chiar daca in prima luna eram foarte sceptica, eram sigura ca la mine nu va functiona, deh, "stiam eu..." ;).
Dupa vreo 2 luni, eram aproape sigura ca va functiona si la mine (deja se vedem rezultate).
Si acum: sunt o DOVADA ca A FUNCTIONAT 100%!.
Recomand tuturor acest program. Nu trebuie decat sa aveti incredere in psihologul cu care colaborati, sigur stie ce face! Si sa faceti sarcinile zilnice, chiar daca la inceput vi se pare ca va luptati cu peretii si ca nu au nici un sens. Acel "citit fara sens", acele ABC-uri, acele sfaturi, intr-un final vor avea un mare sens, va fi vindecarea voastra!
Chiar daca o gramada de forumuri (altele) si de articole sunt pline de idei cum ca anxietatea nu se vindeca, sunt niste minciuni. Nu se vindeca decat daca nu vrei, daca nu asculti sfaturile celor care stiu sa te indrume!
Va doresc tuturor ma aceleasi rezultate ca ale mele! Apelati cu incredere la gandestesanatos.ro, SIGUR o sa aveti rezultate satisfacatoare!
Si inca o data, multumesc Gabriel Dinu pentru sustinere!

Numai bine,
Nicole5
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Anxietate vindecata - scepticism doborat!

Mesaj de floringligor »

Foarte fain!! :) Vreau doar sa ma bag si eu in seama cu un comment scurt: Articolele legate de anxietatea care nu se vindeca si pentru care nu exista o solutie permanenta sunt majoritatea invechite, de veche conceptie; sau scrise de personaje carora le este lene sa-si faca update la cunostintele in domeniu.
Scrie răspuns