Anxietate, depresie , atacuri de panica

daniela86
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 19, 2015 5:15 pm

Anxietate, depresie , atacuri de panica

Mesaj de daniela86 »

Buna ziua, m-am inscris la programul gandeste sanatos desi nu credeam ca o sa ma sune cineva. Cautam defapt un psiholog pe internet pentru a face niste sedinte. Eram depresiva, anxioasa si in ultimul timp faceam foarte multe atacuri de panica. Fusesem la medicul de familie care mi-a prescris niste antidepresive dar imi era si mai rau de la ele pana mi-am dat seama ca am nevoie de un psiholog si nu de pastile pentru ca nu imi schimbau in nici un fel starea si felul de a gandi. Cand m-am inscris in program nu am crezut ca un psiholog ma va suna. La cateva zile am primit un telefon de la psihologul Mihaela Iote si de acolo a inceput totul inspre binele meu. Mihaela m-a ajutat si inca ma ajuta sa inteleg de ce aveam starile de rau tot timpul. Tot ea m-a ajutat sa-mi infrunt anxietatea. Inainte sa apelez la program nu puteam sa-mi gasesc un loc de munca pentru ca imi era frica sa merg la interviuri. Acum am avut deja primul interviu(desi inainte nu credeam ca as fi vreodata capabila sa fac asta) care m-a facut sa-mi depasesc cea mai mare frica a mea sau "teroare" cum obisnuiam sa-i spun. Sunt super multumita de program si de psihologul Mihaela Iote. Datorita Mihaelei inteleg foarte bine acum cat de important este pentru mine(noi) modul de a gandi. Va scriu pentru ca obisnuiesc sa ajut oameni si sper sa va ajute si pe voi acest program asa cum m-a ajutat si pe mine. Multumesc din suflet Mihaelei Iote! Un psiholog de mare incredere! Felicitari programului gandeste sanatos!
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate, depresie , atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Draga Dana,
Iti multumesc pentru toate cuvinetele frumoase!
Felicitari ca ne-ai imparatasit aici experienta ta, este inca o dovada ca reusesti sa iti infrunti temerile, ultima reusita fiind ca ai fost la mult temutul interviu :).
Este o placere sa lucram impreuna si ma bucur ca te-ai implicat in acest proces!
Keep up the good work!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
mihaela.iote@psihosolutii.ro
0736632545
ifteneooana@gmail.com
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:59 pm

Re: Anxietate, depresie , atacuri de panica

Mesaj de ifteneooana@gmail.com »

Buna Seara tuturor,

As dori sa va impartasesc placuta mea experinta cu psilologul Mihaela Iote, fiind in terapie de aproape 2 luni datorita problemelor mele de anxietate, depresie si chiar atacuri de panica. Acestea m-au condus indirect la pierderea a doua sarcini si chiar pierderii locului de munca.
Perioada de anxietate s-a amplificat acum 1 an si jumatate, dat fiind casatoriei mele si divergentele avute inainte cu cateva zile de eveniment cu familia sotului.Dupa casatorie, am avut 3 luni in care nu mi-am gasit linistea, eram foarte stresata, avand crampe puternice de stomac, sufocare si o stare puternica de anxietate numai la auzul lor la telefon. Am hotarat sa nu mai vorbesc cu ei. insa sotul meu comunica.
Vazandu-mi situatia, am avut intentia de a va contacta, dar am amanat-o , pastrand doar website-ul la nevoie :)
O a doua etapa de anxietate, depresie si atac de panica a fost in ianuarie 2015 mi-am dat demisia de la o gradinita, lucrand ca administrator, nefacand fata stresului si orelor lungi de munca. Gasindu-mi alt job temporar, am ramas insarcinata in luna aprilie 2015 si am inceput sa ma stresez in aceasta cauza. La o saptamana de la aflarea vestii am pierduta sarcina. Mi-am revenit relativ repede, gasindu-mi un alt job fiind fericita ca am posibiliatea sa lucrez intr-o companie mare pe bani mai multi.
Astfel am ramas din nou insarcinata, dar stresul de la lucru s-a amplificat. Sefa mea nu m-a placut si de aici a inceput stresul la lucru. Orice facem nu era bine, rezultatul fiind intr-o concediere fara motive plauzibile, fiiind invocat si faptul ca nu cer ajutorul cand am nevoie.
In aceeesi saptamana am aflat ca am pierdut din nou sarcina. Cu astea fiind zise, m-am simtit la capatul puterilor,ma simteam insignifianta, plangeam si disperam, facand atacuri de panica datorate fricii de a conversa cu managerii si nu vedeam nici o solutie pentru a -mi depasi conditia!

Cu acestea fiind spuse, psihologul Mihaela Iote a fost ca un inger pazitor pentru mine ce mi-a redat speranta si forta de a o lua de la capat!

Iti multumesc din suflet Mihaela pentru rabdarea si dedicarea de care dai dovada si abia astept sa vorbim in fiecare saptamana in decursul sedintelor noastre!Sincer imi pare rau ca in curand sedintele se vor termina !:(

E un lucru extraordinar sa descoperi oameni frumosi si sa fii inconjurat de acestia! Pot sa va marturisesc ca in 2 luni de terapie, am un alt job, sefii sunt superbi, mi-am imbunatatit viata personala si ma simt plina de viata! 8-)

As dori sa multumesc de asemenea si Echipei Gandeste sanatos pentru ideea site-ului, facilitarea platii si nu in ultimul rand metodele de lucru puse in discutie: filmulete, ABC-uri, sedinte via-Skype, ceea ce m-au facut sa ii contactez si sa ma fac bine cu ajutorul lor! Felicitari inca o data MIhaela Iote si a intregii echipei Gandeste Sanatos!

P.S. Draga Mihaela, mersi mult pentru cartile ce mi le-ai recomandat: The 5 Love languages by Gary Chapman si Love is not Enough by AAron Becks! Inca mai am de citit dar mai ales de Aplicat!

O seara placuta tuturor!

Cu mult drag,

Oana
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate, depresie , atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna Oana,
Ma bucur ca ai impartasit experienta ta pe forum!
Mulțumesc pentru cuvintele mult prea frumoase.
Stiu cat de greu ti-a fost sa treci prin pierderi importante intr-un timp scurt, de aceea vreau sa te felicit pentru munca si determinarea de care ai dat dovada chiar si dupa ce te-ai angajat si ai un program destul de incarcat.
Si eu ma bucur de fiecare sedinta pentru ca cu fiecare saptamana se vad rezultatele muncii, iar tu te simti din ce in ce mai bine.
Tine-o tot asa!


Mihaela Iote
Psihoterapeut
mihaela.iote@psihosolutii.ro
0736632545
Scrie răspuns