Anxietate Vindecata partial

Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Anxietate Vindecata partial

Mesaj de Cubex123 »

Buna ziua dragi utilizatori.
A trecut ceva vreme de cand nu am mai scris pe aces forum insa mam gandit sa ma intorc si sa va ofer niste sfaturi.

Eu sufar de anxietate din anul 2014 insa in 2015 august sa declansat complet.
Am facut unele analize medici neurologi...si evident nimic.
Am fost la psihiatrie udne evident mau bagat direct pe pastile, ceea ce a fost inutil, si am fost mai rau de la ele.

AM sa va spun totul pe scurt ca daca o lungesc stam o saptamana:D

In mare parte eu am fost in depresie in anul 2010 fiind plecat in italia, am avut parte de cea mai urata vara posibila.
Dupa 3 ani am fost bine si am luat-o de la capat cum am zis prin anul 2014
Cauzele: Stat in casa, izolare, prea mult PC, prea multe tigari si un stil de viata foarte prost.
Evident aici mai intra si alte cauze inconstiente.

Simptome care am avut:

Dureri de cap
Greata [Mai ales dimineata]
Furnicaturi in corp
Derealizare/Depersonalizare
Brain Zaps [Din cauza medicamentelor]
Tinnitus
Vibratii in ureche
Slabiciune in picioare
Palpitatii
Atacuri de panica
Iar lista poate continua ...MULT

Acum vreau sa va spun mai multe cam ceea ce inseamna anxietate pe intelesul meu.

Anxietatea nu are nici o treaba cu neurotransmitatori gen serotonina si alte chestii, nu este genetic si in niciun caz nu este o BOALA.
Este pur si simplu un obicei invatat un mod de a gandi.
Cand esti afara cu prieteni si te simti bine este din cauza modului de a gandi, cand esti anxios este imposibil sa nu te fi gandit la ceva prostesc inainte.

Iar de aici reiese ca noi putem controla si elimina aceasta pacoste.
In primul rand trebuie sa intelegem ca simptomele anxietatii nu ne fac niciun rau si trebuie acceptate. Cu cat le accepti mai mult cu atat dispar mai repede.
In caz de atac de panica trebuie acceptat ca il ai trebuie sa il lasi sa se manifeste. Eu nu am mai avut atac de panica de aproape 8 luni, si zic sincer ca as dori sa mai am unul ca mie dor sa mai simt:))

Incercati sa nu cautati pe internet simptome deoarece mai mult rau faceti decat bine iar internetul nu este un instrument de diagnosticare este un instrument de informare.
Daca crezi ca ai ceva mergi la medic..

Eu am o regula daca simt un simptom mai mult de 3 zile merg sau vb cu terapeutul, daca in 3 zile dispare e anxietatea si stressul.
In mare parte aceste simptome le avem din cauza stresului care descarca hormonii de stress in cantitati prea mari iar corpul nostru nu a avut ocazie sa le elimine din cauza acestui cerc vicios de stress continuu.
Cum ar fi intrabari: Daca, de ce, oare si tot asa.

Sanatate si succes in recuperare!
Nu uitati exista recaderi dar acea recadere va disparea usor usor in timp.
anca cristina
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 03, 2014 5:04 am

Re: Anxietate Vindecata partial

Mesaj de anca cristina »

Bună Cubex123, îti urmăresc comentariile de mult timp, și daca nu te deranjez îti las adresa mea de mail, a-și dori sa te întreb ceva în privat dacă se poate și nu sunt indiscreta, anka_rai@yahoo.com!Multumesc o seara plăcută
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Anxietate Vindecata partial

Mesaj de Cubex123 »

Nici o problema:) ti-am trimis un mesaj.
Ramonik123
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:28 pm

Re: Anxietate Vindecata partial

Mesaj de Ramonik123 »

Buna Cubex123! Acelasi lucru l-am facut si eu referitor la internet! Dupa ce o parte din stari au aparut, am cautat pe net sa vad ce inseamna, de diagnostic am! Si cand am vazut atac de panica m-am speriat pentru ca nu stiam ce inseamna! Si...o data cu starile care le aveam initial, au aparut si alte stari...cele descrise in atacul de panica...asta asa ca sa fie lista completa! Si de atunci nu reusesc sa scap de ele! Ma lasa...apoi apar iar.. si tot asa!
Scrie răspuns