Anxietatea vazuta prin ochii mei

Liliana82
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 16, 2016 3:03 pm

Anxietatea vazuta prin ochii mei

Mesaj de Liliana82 »

Buna tuturor celor de pe site. Este pentru prima data cand indraznesc sa va scriu. Cred ca acum sunt pregatita sa va impartasesc tuturor experienta prin care am trecut si care a condus la starile de anxietate cu care ma lupt in acest moment.
Am sa fac un scurt rezumat (pentru ca nu vreau sa plictisesc) dar cred ca e important pentru toti cititorii sa intelegeti ca alegerile gresite in viata pot avea urmari nefaste. Sunt un copil a carui soarta nu prea i-a suras si am deschis ochii spre viata intr-un centru de plasament. Poate inceputurile si-au pus amprenta pe mine si m-au facut sa fac alegerile gresite de mai tirziu, nu e o scuza dar cred ca atunci cand ai caldura unui camin si sfaturile celor apropiati e mult mai usor in viata.
Aveam 19 ani cand am plecat de una singura la drum si tot ce imi doream era sa imi fac un rost al meu. Toti cunoscutii din jurul meu vorbeau ca poate ar fi mai bine sa plec in strainatate ca sa pot sa imi fac un viitor. Si iata-ma la drum .Am ajuns in Belgia si m-am stabilit in Bruxelles acum 4 ani. Era o lume noua pentru mine si tentatiile erau mari si extrem de periculoase ,dar am inteles mult prea tirziu. M-am cufundat in lumea drogurilor crezand ca voi uita mai usor traumele prin care trecusem dar nu a fost suficient si alcoolul a fost urmatorul pas. Va scriu toate acestea pentru ca imi doresc ca toti cei care cititi sa intelegeti ca atunci cand aluneci pe panta drogurilor si a alcoolului capatul drumului e unul intunecat.
Totul a mers pina acum 2 ani cand am ajuns intr-o stare grava la urgente deoarece corpul meu cedase. Atunci am cunoscut cu adevarat sentimentul fricii de moarte si nu voiam sa mor voiam doar sa uit si am inteles ca uitarea nu o pot castiga cu ajutorul drogurilor si a alcoolului. In urma acestui episod mi s-a instalat starile de anxietate foarte puternice si am inteles ca am nevoie de ajutor de specialitate. Am inceput o medicatie antidepresiva si sedinte la psiholog aici in Belgia insa sedintele nu mi-au fost de prea mult ajutor. Am inceput sa caut pe internet informatii despre anxietate si asa am ajuns sa intru pe acest site.Cu ajutorul psihologului Irina Paraschiv cu pasi mici dar siguri incep sa ma simt mai mine si mult mai sigura pe mine. Stiu ca am un drum lung de facut dar acum sunt mai optimista. Irina a fost tot timpul alaturi de mine cu sfaturi ,ma cearta daca nu imi fac temele dar stiu ca totul este pentru binele meu. Poate pina acum nu am simtit nevoia sa ai multumesc dar astazi a venit momentul sa imi arat recunostinta si increderea ca impreuna vom reusi.Toate starile prin care trec sunt inca recente dar intensitatea lor scade si asta ma face sa am incredere in viitor. Pentru astazi cred ca mi-am descarcat sufletul in fata voastra iar daca voi veti vedea ceva bun in tot ce am scris atunci eu sunt fericita. Va imbratisez pe toti si atunci cand voi simti am sa revin cu alte lucruri.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietatea vazuta prin ochii mei

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Liliana, ma bucur ca ai decis sa scrii pe Forum experienta ta, care cu siguranta ca nu a fost una usoara. Nu e deloc simplu sa iei viata in piept asa de tanara si imi dau seama ca te-ai confruntat cu multe greutati. Tocmai de aceea, te felicit ca ai reusit sa iti pastrezi mintea clara si sa incepi sa faci alegerile potrivite pentru tine si starea ta de bine.
Eu te felicit si ca ai decis sa apelezi cu atat hotarare la psihoterapie, ca esti deschisa la a invata si lucra cu tine, si iata ca rezultatele incep sa apara.
Iti urez mult succes si stiu ca in continuare lucrurile nu pot sa mearga decat mai bine.
O zi frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0040 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Sebastian Olar
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 03, 2016 6:09 pm

Re: Anxietatea vazuta prin ochii mei

Mesaj de Sebastian Olar »

Felicitari pentru progrese, Liliana! :D
Laurentiu123
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 27, 2016 7:51 pm

Re: Anxietatea vazuta prin ochii mei

Mesaj de Laurentiu123 »

Uneori în viata nu facem alegerea potrivita și avem ocazia sa dam greși dar cel mai bun lucru care putem sa îl facem este sa ne dam seama și sa cautam sa schimbam sau sa îndreptăm aceasta situație .
Și este bine ca ne dam seama și din greșelile făcute putem învața
FELICITĂRI PENTRU PROGRESE !!!
Scrie răspuns