Eu m-am vindecat de anxietate

Marius Alexandru
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 27, 2015 4:20 pm

Eu m-am vindecat de anxietate

Mesaj de Marius Alexandru »

Salutare tuturor! Numele meu este Marius , am aproape 23 de ani si am reusit sa depasesc in totalitate o perioada foarte grea in care m-am confruntat cu o puternica anxietate. Ajutor am primit din partea programului Gandeste sanatos si a domnului Gabriel Dinu, psihoterapeutul meu, caruia ii multumesc din tot sufletul . Vreau sa scriu in cele ce urmeaza despre cum m-am vindecat eu. Nu insist prea mult asupra povestii si simptomelor anxietatii, cred ca le cunoastem cu totii, la mine manifestandu-se ca la carte. ( CATEVA ATACURI DE PANICA PE ZI, SENZATIE DE NOD IN GAT, INSOMNII, COSMARURI, VIZITE LA URGENTE IN MIJLOCUL NOPTII SI CONVINGERE PUTERNICA, CA DIN ASA CEVA NU O SA MAI SCAP SI VIATA MEA ESTE COMPROMISA ) Cred ca va suna cunoscut  .
Vindecarea : Am aflat despre program de la mama mea, care la randul ei gasise programul pe net si imi spusese ca multa lume s-a vindecat cu ajutorul Gandeste sanatos, ca echipa de psihologi este super si e sigura ca ma pot ajuta. Am hotarat imediat sa ma inscriu, sa vad primele lectii, sa discut cu cineva care ma poate ajuta. Eu fusesem inainte la un medic psihiatru care mi-a desenat ceva pe o faie, mi-a dat niste medicamente pe care le-am refuzat si la un psiholog din oras care mi-a facut mai mult rau la momentul acela, zicandu-mi ca trebuie sa ma obisnuiesc cu aceasta stare si sa o accept. Problema era ca eu vroiam sa aud ca se vindeca anxietatea, nu ca trebuie sa accept ca sunt intr-un fel bolnav.
In fine, m-am inscris , am stabilit cu domnul Dinu prima sedinta, si am inceput sa urmaresc lectiile. Prima intalnire pe Skype a avut un impact foarte mare. Am simtit siguranta, sprijin, am simtit ca un om profesionist imi spune din propria experienta ca ma voi vindeca. M-a ajutat foarte mult. Am avut sarcina sa lucrez in continuare, sa fac lectii zi de zi . Mi se explica ce se petrece in mintea mea si de ce ma simt eu asa, care este cauza acestor stari . Intelegand si vazand ulterior ca tot ceea ce invatam era intr-adevar aplicabil, am inceput sa ma odihnesc si sa ma hranesc mai mult, ceea ce este foarte important la inceput. In urmatoarele sedinte am capatat si mai mare incredere . Am invatat ca trebuie sa fac miscare mai multa, activitati de relaxare in fiecare zi, plimbari in aer liber, iesiri cu prietenii. Perioadele de relaxare si de stare de bine erau din ce in ce mai mari. Cu siguranta, au existat si momente foarte grele de recadere, frustrare, insa intensitatea lor era acum mai mica, ceea ce a fost incurajator, insemna ca se poate, ca totusi avansez, ca ceva e de bine. Toate aceste stari le dezbateam in sedinta urmatoare , cu ajutorul ABC-urilor. Domnul Dinu imi transmitea pozitivitate si incredere de fiecare data. De-a lungul a aproximativ trei luni, starea mea s-a imbunatatit vizibil si constant. Repet, au existat multe recaderi, perioade chiar grele, multa frustrate, insa intensitatea mai mica imi spunea mereu ca exista progrese.
Sfatul meu: Important este ca anxietatea se vindeva. Aveti incredere in voi, in psihologul vostru. Programul Gandeste sanatos a ajutat foarte multa lume. Cititi cu atentie lectiile, aveti incredere in sedintele cu psihoterpeutul. Aveti rabdare, multa rabdare. Totul de desfasoara treptat, nu se poate dintr-o data, insa evolutia se vede mereu, RECADERILE AVAND INTENSITATE MAI MICA . Faceti mai multa miscare, bucurati-va mai mult de familia voastra, de copiii vostri, de fiecare zi. Gasiti-va timp pentru voi in fiecare zi, in care sa faceti activitati placute ( scris, citit, cantat, pescuit, fotbal, prieteni, orice va face sa va relaxati) .
Va doresc tuturor multa sanatate !
Scrie răspuns