Revenirea dupa anxietate

Ana Anna
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 14, 2016 7:05 am

Revenirea dupa anxietate

Mesaj de Ana Anna »

Numele meu este Ana si am 38 de ani.Povestea mea nu incepe cu foarte mult in urma, mai exact din luna august anul trecut.Imi amintesc ca ma simteam rau, foarte rau(dureri de cap, ameteli, palpitatii).Pe langa aceste stari, apareau altele:insomnii, cosmaruri, nervozitate,o frica puternica nejustificata, urmate de convingerea ca am o boala grava si ca voi muri.Am hotarat sa fac toate analizele cu speranta ca voi rezolva aceasta problema,dar rezultatul era de fiecare data acelasi:esti sanatoasa tun, desi eu ma simteam din ce in ce mai rau.Eram mereu trista si nimic nu ma mai bucura.Eram speriata si foarte reticenta la ideea de a merge la un psiholog;singurele ganduri din capul meu erau:” nu mi se poate intampla mie...am sa innebunesc...ce ma fac?”.La indemnul medicului meu, am mers cateva sedinte la psiholog, dar dat fiind faptul ca ma aflam in strainatate si acestea erau tinute in alta limba, nu m-au ajutat si am renuntat.
Despre PROGRAMUL GANDESTE SANATOS am aflat intamplator in ianuarie, in timp ce incercam sa aflu de pe internet cat mai multe lucruri despre simptomele pe care le aveam eu.Am hotart sa ma inscriu imediat, sa vad despre ce e vorba.Acum ma bucur ca am facut asta,deoarece ajutorul meu a venit prin acest program de la psihologul meu doamna Mihaela Iote.In prima sedinta tinuta pe skype, imi amintesc ca eram atat de agitata,de stresata ca nici nu stiam de unde sa incep, ce sa spun mai intai.Din explicatiile doamnei Mihaela am inteles ce se petrecea in mintea mea si de ce ma simt eu asa, care este cauza acelor stari.Dumneaei m-a ajutat sa-mi clarific lucrurile, sa-mi dau seama ce trebuie sa fac pentru a produce o schimbare.In fiecare sedinta am povestit, mi-am spus oful, trairile, nemultumirile si starile pe care le aveam si pentru care doream un raspuns.Recomandarile si tot ce am invatat de la psihologul meu mi-au fost de mare ajutor.Din sedinta in sedinta, am priceput: solutia este la mine si asta vroia ea sa ma faca sa inteleg.Puterea vindecarii este la mine, eu trebuie sa ma ascult, sa ma inteleg,sa ma apreciez, sa ma protejez si sa ma accept.Pe aceste principii sa-mi schimb modul de a fi si de a trai.Sunt exercitii foarte simple care te fac sa gandesti altfel, pur si simplu mai aproape de realitate, fara sa iti mai spui in minte tot felul de scenarii.Desigur, au existat si recaderi.Si cat de greu a fost!Dar am avut parte mereu de sprijinul si intelegerea Mihaelei.Am dus lupte cu mine insami, dar am inteles ca sfatul”lupta sau fugi” este deviza anxietatii.Inca mai am momente cand ma simt anxioasa,dar acum stiu cum sa reactionez, gandurile mele sunt mult mai rationale.A durat fix trei luni ca eu sa reajung pe calea normalitatii.Mi-a fost foarte greu cu aceste stari, dar cu ajutorul psihologului meu, Mihaela Iote, am reusit sa le depasesc si m-a indrumat spre o schimbare.Da, SCHIMBAREA MODULUI DE GANDIRE.Multumesc din suflet, Mihaela!
Am postat acest mesaj pentru a spune tuturor celor care se confrunta cu aceste probleme, sa nu dispere, sa creada si sa aiba incredere ca intr-o zi vor avea posibilitatea sa priveasca altfel lucrurile.Este nevoie de multa munca si rabdare, dar se poate.Daca eu am putut, puteti si voi! 8-)
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Revenirea dupa anxietate

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Ana Anna,
Ma bucur foarte tare ca ati reusit sa scrieti pe forum si sa ne impartasiti experienta dumneavoastră!
Va mulțumesc pentru cuvintele frumoase si este o adevarata placere sa fac sedintele cu dumneavoastră.
Sunteti de apreciat ca ati reusit sa va echilibrati pe zi ce trece mai mult. Recaderile prin care ati trecut, desi au fost neplacute, nu ati renuntat sa lucrati cu dumneavoastră iar rezultatul muncii nu a intarziat sa apara: instalarea starii de bine.
Continuati in acelasi ritm si bucurati-va de rezultate!

O zi frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Skype: psiholog.mihaela.iote
Scrie răspuns