Anxietatea nu trece de la sine, dar poate fi invinsa!

just me
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 15, 2014 3:44 pm

Anxietatea nu trece de la sine, dar poate fi invinsa!

Mesaj de just me »

...spun asta pt cei care cred si se ingrozesc de ideea ca nu pot scapa de anxietate!...pt cei care cred ca sunt singurii care trec prin asa ceva si nu stiu unde...cum...si daca este bine sa ceara sprijin!...eu am trecut prin toate astea si din dorinta de a da incredere celor care au nevoie , va povestesc...Sunt cadru didactic, am 38 de ani si, cu toate ca am o viata implinita si echilibrata, am avut inca din copilarie episoade anxioase pe care le-am pus pe seama firii mele sensibile... Starile mele de anxietate le-am asociat mereu cu spitalele si tot ce tine de acestea, indiferent ca eram eu implicata sau cei apropiati mie!Faptul ca evitam sa le dezbat si ca mi le-am intarit atat de mult timp nu a facut altceva decat sa le adanceasca si la un moment dat s-au raspandit si asupra altor aspecte din viata mea: teama de a pleca la drum, de a merge la munca, de a face fata unor situatii obisnuite de viata. Cred ca cel mai important este sa nu catastrofam situatia prin care trecem , sa constientizam ca exista rezolvare si sa nu ne sfiim sa cautam sprijin . Pt mine, acest program de psihoterapie online, a venit ca un colac de salvare pt un om care nu stie sa inoate! Locuiesc intr-un oras mic , unde nu exista un cabinet specializat! Am cautat intr-un oras mai mare , dar am fost dezamagita de rezultat! Mi-a luat foarte mult timp sa imi dau seama ce mi se intampla, iar apoi nu gaseam pe nimeni sa ma ajute!Uneori ma panicam numai la gandul ca ma panichez!In prezent fac terapie de 3 luni cu Irina Paraschiv si chiar m-a facut sa simt ca ducem lupta asta impreuna!( Multumesc ca imi esti aproape!:):*) Am inteles ca starile mele de anxietate vin din teama de senzatii si ca mi le pot controla prin dezbateri (ABC-uri) , prin schimbarea modului irational de a gandi si prin expuneri constante. Simt ca sunt pe drumul cel bun si progresele pe care le-am facut imi dau incredere ca se poate! Am inteles ca anxietatea vine de la niste ganduri irationale care prin repetare se transforma in automatisme si duc la stari de panica! Ca sa le identificam, sa le schimbam, sa credem in cele rationale , sa facem dezbateri si expuneri avem nevoie de ajutor, de cineva care sa ne indrume si asta am gasit eu aici!Drumul nu e atat de scurt ca in descrierea mea, dar cu siguranta e cel mai bun de urmat!:)Anxietatea nu trece de la sine, dar poate fi invinsa!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietatea nu trece de la sine, dar poate fi invinsa!

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Just me, ma bucur mult ca ai scris pe Forum despre experienta ta cu anxietatea. A fost destul de lunga si chinuitoare, asa cum ai descris, dar e bine de stiut ca exista mereu cai spre ameliorare sau chiar vindecare.
Chiar daca starile apar de mult timp, chiar daca uneori speranta e foarte mica, e important orice ajutor, iar experiente pozitive, cum e cea pe care ai descris-o tu, ajuta mult persoanele care acum trec prin asta si cauta un ajutor acum.
Iti multumesc pentru incredere si te felicit ca ai lucrat constiincios si cu motivatie, si iata ca rezultatele nu intarzie sa apara.
Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns