rabdare ,rabdare

roxxana
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 11, 2012 11:01 pm

rabdare ,rabdare

Mesaj de roxxana »

buna!recunosc ca mi-a luat ceva timp sa imi fac curaj sa scriu despre ce simt chiar daca imi este mult mai usor decat sa vb cu cineva despre acest subiect.problemele mele au inceput la varsta de 19 ani (am 24) cand mergand cu metroul mi s-a facut foarte rau stare de lesin,ameteala,sufocare nestiind si nemaisimtint vreodata asa ceva m-am panicat foarte tare.mentionez faptul ca metroul era foarte aglomerat si nu avea lumina.a fost un mement foarte greu pt mine .de atunci am ramas cu o teama de metrou in momentul in care trebuia sa merg cu el ma gandeam ca iar iar o sa ma simt asa si asta e groaznic.ajunsesem sa nu mai merg la cursuri pt ca trebuia sa merg cu metroul si cautam tot felul de scuze de a nu merge.aAm fost la psihiatru si mi-a recomandat seroxat jumatate de comprimat pt 6 luni.recunosc ca m-am simtit bine dupa aceea am inceput sa merg cu metroul din nou dar totusi aveam o retinere.dupa cele 6 luni am terminat ma simteam bine si bucuroasa ca nu mai am nimic.m-am angajat dupa ceva timp si responsabilitatile stresul dorinta mea de a face totul perfect si-au spus cuvantul si am inceput sa am o stare de rau,de evitare nu mai vroiam sa ies din casa imi era teama sa nu lesin sa merg singura afara,am ajuns din nou la acelasi medic care mi-a recomandat acelesi tratament pt aceeiasi perioada.ma simteam foarte deprimata pt ca apelasem iar la ecest medicament imi era teama de dependenta.Am terminat pt inca 6 luni iar aproape 2 ani nu am mai avut nimic.cand acum 2luni am schimbat serviciul am avut o perioada grea la munca, sefi noi,locatie noua teama de a nu ma face de ras in fata lor in cazul in care nu stiu ceva.nu mai dormeam bine aparusera iarasi simptomele de frica agitatie tremuratuti furnicaturi,tulb de vedere palpitatii.Am ajuns din nou la psihiatru cei drept la altul si mi-a recomandat acelasi trat.tot pt 6luni avand in edere ca nu e prima data cand iau.in primele 2sapt de trat m-am simtit foarte rau mai rau decat ma simteam cand nu luam.pana cand intr-o zi intrand pe net sa ma documentez in privinta starii pe care o resimteam am gasit apicatia "gandeste sanatos"si cateva mes postate de diverse pers care se confruntau cu aceleasi stari si care mentionau numele dl Dinu Gabriel si ai colegilor dansului si despre cat si cum i-au ajutat asa am vazut si cele trei 3sedinte gratuite postate.mi s-a parut foarte interesant ce vad si ce auzeam.Pt prima data am crezut ca prb mea are rezolvare.am luat imediat tel si l-am sunat pe Dl DINU si m-am programat.Eram atat de nerabdatoare sa incep sedintele incat as fi mers chiar din acel moment.de trei sapt am inceput psihoterapia cu dl Dinu si vreau sa mentionez ca ma simt foarte bine starile s-au diminuat semnificativ si gandurile irationale la fel ii multumesc dl Dinu pt tot.am inteles in sfarsit cum functioneaza un atac de panica nu am mai avut pana acum de cand am inceput psihoterapia.sunt la sedinta 24 si nu-mi vine sa cred ca ma pot simti asa de bine intr-un timp asa scurt.va sfatuiesc sa nu mai amanati daca aveti aceleasi simpt sa faceti psihoterapie pt ca medicatia te ajuta pt o perioada dar daca gandirea ramane aceeasi......sarcinile mi se par destul de usor de indeplinit trebuie sa ai rabdare si sa perseverezi pt ca am invatat ca aceasta prb se poate trata doar prin repetitie,rabdare si perseverenta.sunt un pic dezamagita de medicii psihiatrii la care am apelat pana acum pt ca nici unul nu m-a indrumat si nu mi-a explicat nimic din toate eceste simptome.te duci le spui cum te simti si imediat iti recomanda pastile cand poate in unele cazuri ar fi nevoie doar de cateva sfaturi si explicatii de aceea cred ca acest program este foarte util.chiar daca fac sedintele de acasa online sunt foarte multumita de indicatiile si sfaturile DL Dinu desi sunt in prima luna de abonament sunt foarte multumita de tot ce am gasit aici sigur voi achizitiona urmatorul si urmatorul abonament pana cand voi intelege perfect ce se intampla in corpul si mintea mea atunci cand am acele simpt si sa nu le mai interpretez gresit.sfatuiesc pe toti cei care au prb de acest fel sa nu mai amane si sa inceapa cat mai repede psihoterapia deoarece aceste prb nu trec de la sine.succes si multa rabdare
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Roxxana,
In primul rand, ma bucur mult ca ne-ai impartasit povestea ta aici, pe forum!
Ceea ce ti s-a intamplat tie este dovada clara a faptului ca medicatia poate ajuta foarte mult, insa nu neaparat si pe termen mediu si lung. Odata ce cauza problemelor ramane acolo( modul de a gandi), problemele pot reapare in momentele neplacute din viata ( tuturor ni se intampla in viata, din cand in cand, cate ceva bun si cate ceva rau).
Scopul psihoterapiei este sa ne putem controla foarte bine emotiile, astfel incat sa facem fata oricarui lucru negativ care ni se poate intampla.
Cum medicatia nu poate schimba modul in care gandesc despre mine, despre ceilalti si despre viata, atunci este insuficienta, lucru cunoscut din plin in Occident. Vad ca din ce in ce mai multi psihiatri recomanda terapia si in Romania si ma bucur ca recomanda psihoterapia cognitiv-comportamentala, deoarece este o forma de terapie fundamentata si validata stiintific, asa cum este si acest program de psihoterapie online.
Unele persoane nu folosesc sedinta inclusa in abonamentul pe o luna, care se poate tine pe Skype, pe Messenger cu voce sau la cabinet, insa ma bucur ca tu ai folosit-o si ca ne-am cunoscut. Pot sa iti spun ca esti pe drumul cel bun si cel mai probabil este ultima data cand vei mai lua medicatie de acest gen.
Te rog tine-ne aici la curent cu starea ta si sper ca acest program sa te ajute si in alte aspecte ale vietii tale!
Psiholog Gabriel Dinu
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de vladut »

Oare sportul poate sa provoace atacurile de panica? Am auzuit ca prin sport se creeaza noi neuroni.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de vladut »

Creca cel mai bun tratament pentru depresie e sa luptam noi sa invingem aceasta boala pacatoasa. Doar prin rugaciune si fapte bune o sa trecem. Medicamentele is cu 2 taisuri. Mai bine e sa ne vindecam singuri decat sa bagam xanax, coaxil,etc.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de vladut »

Depresia este o boala pacatoasa. Nu e de mirare de ce suferim. Cu totii avem multe pacate si din cauza alimentatiei Dumnezeu ne pedepseste ca sa ne indreptam.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de vladut »

Cel mai bun Doctor este Dumnezeu. Numa El ne poate scapa de depresie.El ne controleaza pasii, mintea, absolut totul.
vladut
Mesaje: 27
Membru din: Mar Noi 20, 2012 4:09 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de vladut »

Rabdare. Parerea mea e ca daca vi se declanseaza brusc atacul de panica fiind pe strada trebuie sa ziceti : Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumezeu Aparama pe mine Pacatosul.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: rabdare ,rabdare

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Vladut,

Am observat ca ai scris mai devreme pe forum ca te confrunti de ceva timp cu atacuri de panica. Imi pare rau sa aud acest lucru. Imi dau seama ca iti este destul de greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru.

Starile de anxietate si panica, desi sunt foarte neplacute, pot fi tinute sub control cu ajutorul psihoterapiei cognitiv comportamentale. Desi cateodata pot fi greu de controlat, cauzele acestor stari, asa cum au fost ele studiate in nenumarate studii stintifice, sunt sunt psihologice - mai exact un anumit stil de a gandi si de a interpreta situatiile neplacute si dificile cu care ne confruntam.

Desi credinta in Dumnezeu ajuta pe unele persoane in suportul pe care il ofera in lucrul pe aceste stari, solutia cea mai eficienta pe termen lung este urmarea unui program de psihoterapie cognitiv comportamentala care sa te ajute in a intelege si apoi disputa ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand simti aceste stari de panica.

Te invit sa iti faci fisa in programul nostru, astfel incat sa te putem intelege cat mai bine si sa parcurgi cele 3 sedinte gratuite care te vor ajuta sa intelegi ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand ai stari de panica si cum te putem ajuta noi mai departe in a controla aceste senzati pe termen lung.

Nu ezita sa ma contactezi pe viitor pentru mai multe detalii.

O seara frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Scrie răspuns