Anxietatea si perfectiunea

teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Anxietatea si perfectiunea

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:28 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
Mihai Radulescu
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 22, 2016 6:16 pm

Re: Anxietatea si perfectiunea

Mesaj de Mihai Radulescu »

Aceste lucruri m-au dat si pe mine inapoi cand a fost vorba de psihologi...ma gandeam ca ma vor indopa de pastile si ca mai rau ma voi afunda. Noi nu de asta avem nevoie, ci de credinta si speranta unei vieti mai bune. Nu este usor, dimpotriva, este un drum foarte lung si chinuitor, dar daca gasesti in tine speranta, toate se vor vindeca. Ieri eram intr-o stare destul de proasta si am vazut un filmulet cu niste prieteni care au mers la munte, intr-o zona foarte frumoasa din Brasov. Acele imagini mi-au incalzit inima si m-au facut sa fiu mai motivat in ceea ce priveste viitorul meu. Iubesc aventurile, natura, sa fug descult prin iarba...toate astea ma fac sa cred pentru o scurta perioada de timp, ca depresia ii o tampenie si ca se poate rezolva, insa cand gandurile se intorc, iar devine greu sa ma motivez, si imi spun iar. Dumnezeu a creat pamantul, cu toate frumusetile astea, dupa care ne-a creat pe noi. Avem tot ce ne dorim aici, nu ar trebui sa suferim de nimic. Suntem minunati si oricat ar fi de greu trebuie sa ne amintim ca putem trece peste orice daca gasim puterea in noi.
Ai avut o experienta foarte neplacuta si ma bucur ca ai reusit cat de cat sa mai treci peste ea. Avem nevoie de iubire, de incredere si de comunicare, nu de pastile puternice. Bine ca avem atata informatie pe internet, de aici putem cumva sa ne luam unele "pastile de linistire". Cu incredere si speranta, eu cred ca toate se pot rezolva. :)
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietatea si perfectiunea

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Ramonik, ma bucur mult ca ai scris pe Forum despre experienta ta cu anxietatea. Stiu ca treci prin ea de mult timp si de aceea inteleg de ce erai sceptica la inceput. Te felicit ca ai avut curajul sa dai o sansa psihoterapiei pentru ca acum lucrurile stau mult diferit.
Nu uita sa iti recompensezi eforturile pe care le faci zilnic pentru a controla aceasta stare.
Stiu ca mai e de lucru, dar vad ca reusesti din ce in ce mai mult sa iti pui gandurile in ordine, sa le recunosti corect si sa le dezbati cat mai eficient.
Felicitari si mult succes in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Ramonik123
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:28 pm

Re: Anxietatea si perfectiunea

Mesaj de Ramonik123 »

Stiu care este diferenta dintre psiholog si psihiatru. Ea s-a recomandat drept psiholog. Faptul ca mi-a dat pastile am luat-o ca pe o chestie babeasca! Femeia respectiva se cam apropia de pensie si nu cred ca mai avea chef de pacienti. In orice caz m-am simtit foarte prost cand vedeam ca la coada erau numai persoane in varsta si eu era singura..copila. A doua persoana psiholog era ceva mai tanara si m-a abordat putin diferit dar...deja imi pierdusem increderea. Nici nu stiu ce cautam acolo, de ce ma duceam desi stiam ca nu am incredere si ca nu ma poate ajuta? Poate ca nu mi-a transmis asta.
In schimb, programul Gandeste Sanatos m-a atras. In primul rand titlul mi s-a parut interesant. Nu era un anunt ceva de genul.."vrei sa scapi de atacuri de panica? Contacteaza-ne!" Etc..era "Gandeste Sanatos" ...si a fost ceva de genul.. cum vine asta?
Apoi mi-am adus aminte de proful de romana cu care faceam si latina si este o expresie care mi-a ramas in minte dar nu am inteles-o la momentul respectiv : "Mens sana in corpore sano" adica " Minte sanatoasa in corp sanatos" . Pur si simplu mi-a placut cum suna si DA, acum o inteleg altfel
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Anxietatea si perfectiunea

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:29 pm de către teoelv, modificat de 2 ori în total.
Ramonik123
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:28 pm

Re: Anxietatea si perfectiunea

Mesaj de Ramonik123 »

Pe de alta parte este importanta si relatia psiholog -pacient. Daca nu exista acea conexiune atunci...e foarte greu sa te deschizi! Multumesc psihologului meu Irina Paraschiv pentru rabdarea care a avut-o si inca o are cu mine! M-a facut incet incet sa imi deschid sufletul si ii multumesc ca stiu ca este la capatul celalalt al firului sa ma asculte!Multumesc Mult!
Scrie răspuns