Anxietate,agorafobie si panica

CarinaCary91
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 03, 2016 3:51 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de CarinaCary91 »

teoelv scrie:Eiii, din pacate eu nu mai pot face nici macar,,putinul" pe care dvs inca reusiti sa-l faceti. Voi lua pastilute de astazi, desi sunt ingrozita de frica lor, nu am ce sa fac... Eu stau si merg numai insotita, nu mai pot sta la serviciu, nu mai pot face mai nimic singura, dar si cu cineva , tot mi-e greu si frica. Spre deosebire de dvs, desi tot cam de 5-6 luni am starea asta , mie imi este rau permanent, rau fizic, nu mai vb de confuzie si senzatia ca plutesc intruna, senzatia de irealitate... Dzeu sa ne ajute pe toti.


Imi pare rau sa aud asta. :| Sper sa reusiti sa treceti peste aceasta perioada.Stiu ca este foarte greu dar nu va pierdeti speranta. Va doresc multa putere si aveti incredere in dv. Cum au reusit majoritatea sa se vindece...asa ve-ti reusii si dv.
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:33 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
Ramonik123
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:28 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de Ramonik123 »

Buna Teoelv- MULT CURAJ
Nu iti face griji, si pastilutele fac parte din vindecare. O sa vezi ca te vei relaxa foarte mult fizic si psihic atunci o sa te poti concentra pe ceea ce trebuie sa faci..ABC, pastilute, sa scrii in Jurnal, chiar sa faci expuneri. Si nu uita ca tratamentul va fi pe o perioada de timp, tocmai pentru ca sa te ajute! Dupa care incet incet o sa renunti!
Ai incredere si o sa fie bine!
CarinaCary91
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 03, 2016 3:51 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de CarinaCary91 »

teoelv scrie:Multumesc din suflet pt incurajari. Sa ne ajute Dzeu pe toti
Cu siguranta va fi bine. Este greu la inceput dar orice ar fi nu renunta. Gandestete,este corpul tau si mintea ta,tu le dirijezi cum vrei.
Abia astept sa vb peste cateva luni sa imi spui cat de frumos a fost in concediu sau in parc la plimbare.... sau sa ne povestesti despre activitatile care le-ai realuat.
Mult curaj si incredere!!
CarinaCary91
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 03, 2016 3:51 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de CarinaCary91 »

Mi-ar face placere sa tinem legatura.... eu una mi-as dorii lucru asta,sa vad evolutia oamenilor... sa ne incurajam unii pe altii. Cred ca putem depasii mult mai bine perioada unindu-ne fortele...
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:46 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
Vera79
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 01, 2016 2:45 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de Vera79 »

Bună teoelv ma numesc Vera și eu sufăr tot ca tine De anxietate și miar face placere să vb cu tine
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: Anxietate,agorafobie si panica

Mesaj de Liluca »

Buna fetelor si eu sufar de anxietate.Am momente bune,foarte bune zilnic si uneori mici stari de anxietate care constant incerc sa le dezbat citind si recitind tot ce e nevoie asa o iau de la capat de fiecare data cu insistenta fara sa ma mai intreb de ce,asa a fost sa fie ,fiecare pe lumea asta are ceva de dus pe umeri si de suportat.Rolul nostru este sa ne adaptam si sa fim in continua schimbare invatind ca la scoala ,sa ajungem sa ne schimbam modul de a gindi.Sa acceptam anxietatea si starile de panica ,sa invatam din fiecare stare ceva nou,un nou mod de a gindi.Eu asa am facut si continui sa fac mereu la fiecare recadere(daca o pot numi asa,sau la fiecare stare de anxietate care o consider eu mai intensa).Si eu am suferit enorm,dar am luptat si continui sa lupt,sunt o ambitioasa si am multa vointa acum, chiar si in micile activitati cotidiene,in orice ,ma ridic si fac tot ce tine de mine sa ma simt mai bine.Insa exista dupa parerea mea o alchimie in tot pt a avea o satisfactie ,implinire personala,sufleteasca,modul in care traim,gindim,iubim,ne alimentam,credem.Toate fac parte dintr-un intreg si e bine usor sa facem putin din toate,hrana sufletului,hrana sanatoasa corpului si mintii .Cum zice unul din marii fondatori a Terapiei cogn comp nu are importanta cum am ajuns la starea neplacuta de acum,ca oricum trecutul nu-l mai putem schimba,insa putem schimba prezentul invatind constant noi moduri de a gindi rational.Asta va fi o materie,un hobby pt tot restul vietii,sa invatam prin ajutorul persoanelor competente care le-am gasit aici sa ne formam incet incet cit mai multe convingeri rationale,sa invatam sa ne dezbatem credintele irationale.Avem numai de cistigat,starea de bine e la doi pasi,eu am stari de bine,de liniste,de satisfactie ,de implinire care in trecut nu le aveam ,adica inainte de a suferi de anxietate,insa acum vad si simt viata la un alt nivel.Ma bucur fara sa falsez de tot ce-mi lumineza ochii,mintea si sufletul.Da, intr-un fel am avut de cistigat de pe urma anxietatii,am invatat atitea si continui sa invat.Ce fac eu: miscare fizica,ma alimentez cit de cit sanatos,yoga(meditatii) si invat sa gindesc rational,citesc din cartile recomandate si incerc sa-mi descopar pasiunile.Va doresc multe impliniri, multa lumina si multe bucurii in suflet!!!
Scrie răspuns