Cum pot sa scap de gandurile negative??

username27
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 28, 2016 6:23 pm

Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de username27 »

Buna! Eu sufar de anxietate din septrembrie, iar in prezent iau tratament cu seroxat.. dupa o perioada m am simtit mai bine,, insa starile specifice anxietatii mi au reaparut in urma cu doua saptamani,, in seara de craciun la mine in comuna s.a petrecut o crima care m.a deranjat foarte tare, in sensul ca de atunci am tot felul de ganduri,, daca o sa fac ce a facut acel om,,daca o sa im iranesc parintii.. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sa scap de aceste ganduri,, si inca ceva,, sunt normale in starile anxioase sau innebunesc?
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:35 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:36 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
username27
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 28, 2016 6:23 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de username27 »

seroxat iau din septembrie,, 10 mg pe zi,, iar de 2 saptamani iau tot 10 mg dar la doua zile. M am simtti mai rau zielel trecute.. in sensul ca aveam palpitatii si fel si fel de ganduri deoarece in oras la mine a fost o crima si m.am speriat.. ORicum am fost la psihiatru ieri si mi-a shcimbat tratamentul cu fobiless (venlafaxina.) Acum astept sa vad daca imi va fi mai bine
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:36 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:36 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
username27
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 28, 2016 6:23 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de username27 »

Tratamentul l.am inceput din septembrie impreuna cu 1/2 pastila de xanax de 0.25 timp de doua saptamni,iar dupa aceasta perioada am ramas cu seroxatul iar treptat mi.am revenit..insa nu chiar de tot,am mai avut mici episoade cu stari derau,,mai mult senzatie de incordare si frica,,fara alte simptome..ca reactii adverse: ma trezeam ametita in timpul noptii,palpitatii,insa fara alte frici ,,insa de 3 saptamani mi-au reaparut starile treptat tot mai intens,,si am decis sa merg la psihiatru,,si mi a schimbat tratamentul cu fobiless..
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:37 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
username27
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 28, 2016 6:23 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de username27 »

o sa incep cu inceputul... eu sunt o persoana care nu sta sa sufere cand e ceva,,ci mai degraba trece peste,,sunt genu de persoana care isi zice in minte asta e,se mai intampla...si de aici cica s,ar fi adunat..,la mine a venit treptat,,din septembrie,anul acesta cu senzatie de rau,,,moleseala,,, si seara eram agitata..dar nu tot timpul... mi s.a declansat cand am fost la endocrinolog si mi.a dat pastile pentur diabet..desi mai apoi mi.am luat glicemia si era perfecta..doar ca nu trecea starea de rau,,,asa de oboseala mai mult.. si seara,,pe langa oboseala era un nod in gat si tinitus...m.am dus la upu pentru ca m.am speriat,,na e normal... singura frica era ca o sa mi se opreasca respiratia..si acolo mi s,a pus tulburare de panica...dar cica e prea mult spus..si de acolo m au trimis la psihiatrie unde mi s a prescris xanax..insa nu am simtti nimic cu el,, nici fara el,,era la fel,,na,,eu am luat doar 2 saptamani doza mica.. si am continuat cu seroxatul..dupa o luna am fost la alt psihiatru care mi,a spus sa maresc doza si atunci am inceput sa tremur efectiv....apoi pana in decembrie ma mai luau asa gen 2-3 ore stari de neliniste,,dar nu cu ganduri sau cv,,era daor senzatie de incordare... am consultat apoi alt medic,,mai competent care mi.a prescris anxiar, xanax si zoloft..clar m am speriat pentru ca stiu ca nu am nevoie de asa cv..,,si am fost la altul care mi,a spus sa stau linistita ca nu am nevoie de asa cv si sa continui cu seroxatul...si apoi de 2 saptamani m.au luat nsite stari naspa... pofta de mancare,,,nema,,, si stare de moleseala,,apoi la noi in oras a fost ocrima si de atunci m am speriat si mai tare..si am inceput sa am ganduri..daca o sa innebunesc,,,daca o sa fac ceva necugetat ca omul acela,,etc....am fost din nou la medicul psihiatru si mi a spus sa incep tratament cu fobiless..si acum am renuntat definitv la seroxat si nu am inceput sa iau nici venlafaxina...
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Cum pot sa scap de gandurile negative??

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:37 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns