Tulburari Anxioase + atacuri de panica

gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de gogosarr »

Buna ziua , ma numesc Catalin , am 26 de ani si as dorii sa va impartatesc povestea mea despre anxietate . A inceput sa zic inca din facultate anul 2 mai exact , cand am simtit o neliniste puternica , cu transpiratii dar nu i am dat asa mare importanta nestiind ce este . Toate bune si frumoase , nu era ceva constant sau permanent , aparand doar in momente de furie , neliniste , suparare etc . Viata a fost ok , ieseam cu prietenii , ne distram , filme , plimbari , pana cand am inceput sa dezvolt un fel de ipohondrie . Ma ingrijoram de starea mea de sanatate si intrebam pe toti prietenii mei daca au experimentant si ei simptomatologia mea , pana cand am ajuns sa fac si analize la care bineinteles au iesit ok ( sange , EKG , raze pulmonare, ecografii...). Au disparut parca si au reaparut din nou in vara aceasta cu senzatie de gura uscata si dificultate de a inghitii, furnicaturi la ambele maini, nu mai mancam, parca palpitatii, frica sa nu mi se intample ceva, frica de a nu imi face mie ceva si bine inteles atac de panica. Chiar cand mi a fost foarte rau am fost la medic, verificand daca este ceva de origine organica dar se pare ca nu mi s a gasit nimic , punandumi-se diagnosticul de "distonie neurovegetativa", apoi am cautat pe net bineintels simptomatologii asemanatoare alor mele la alte persoane, pana cand am tot gasit anxietate si atacuri de panica.Am inceput recent programul de pe gandestesanatos si astept cu nerabdare sa vad rezultatele ,nefiind de acord cu medicatia stiind ca in ziua de azi te indoapa cu medicamente pentru orice ..Va multumesc ca m-ati ascultat !!! o zi frumoasa !
Sergiu Alex
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 09, 2016 9:42 am

Re: Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de Sergiu Alex »

Salut Catalin,

Imi pare rau sa aud ca treci prin astfel de stari. De aproximativ 3 luni si eu am aceleasi probleme, iar anxietatea si ipohondria m-au pus la pamant. Stiu cat de urate sunt senzatiile si nu doresc nimanui asta, insa ce am aflat prin intermediul gandestesanatos cat si al psihoterapeutului Irinei Paraschiv este ca se poate vindeca. Si eu am aceeasi varsta ca si tine si incerc la fel sa ma tin departe de medicatie, desi uneori poate am momente cand simt ca nu mai pot psihic. Eu am inceput terapia acum 2-3 saptamani si deja pot sa zic ca am facut progrese, si multumesc Irinei pentru asta. Deja atacurile de panica sunt mult mai putine si le pot gestiona mult mai bine. Ramane batalia cu anxietate si aici stiu ca e nevoie de mult efort din partea mea dar am incredere ca lucrurile vor merge spre bine.

Sper sa iti fie de folos programul si sa reusesti incet incet sa scapi de problema asta. Multa bafta si spor la sarcini ;)
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:35 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de gogosarr »

Eh asta este , astept cu nerabdare sa vad cum ma simt dupa acest program , banuiesc ca bine ( hehehe ) . Sa putem duce si noi o viata mai putin lipsita de griji nesemnificative . Spor tuturor si sa ne auzim cu bine !!!!! iar pentru @teoelv , da mai sunt zile de " plutire" constante dar incet incet se duc
Sergiu Alex
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 09, 2016 9:42 am

Re: Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de Sergiu Alex »

@gogosarr bine punctat griji nesemnificative. Sa speram ca asa o sa fie bine pentru toti :D

@teoelv sunt perioade si perioade insa nu pot sa zic ca ma simt constant asa. Sunt zile cand sunt extrem de anxios si zile cand aceasta scade in intensitate. Din fericire nu am inca probleme cu somnul sau cu mancarea si cred ca asta conteaza destul de mult. Deasemenea putina miscare si activitati care iti fac placere ajuta in lupta cu anxietatea. Chiar daca uneori mi se pare extrem de greu sa fac anumite activitati, stiu ca ma pot ajuta si incet incet cu multa munca si ceva ajutor lucrurile se vor indrepta.
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de gogosarr »

da exact sunt zile si zile , niciodata nu stii cand esti bine sau rau . eu inca ma confrunt cu starile de " dificultate de respiratie " si cu ipohondria :)) imediat o asociez cu o boala mai grava dar nah... si mai bine nu caut pe net ca am senzatia ca deja ma simtpomele si mai bine fac cursurile si totul e ok !
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Tulburari Anxioase + atacuri de panica

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua gogosarr,
Imi pare rau ca experiemtati stari si simptome neplacute, insa ma bucur ca ati putut impartasi ceea ce se intampla cu dumneavoastra aici pe forum. Starile acestea pot fi destul de suparatoare, chiar chinuitoare si este impotant sa fie tratate.
Este o bucurie ca vom incepe cat de curand sedintele de psihoterapie si odata cu ele procesul de vindecare.

Va doresc succes si putere de munca in aceasta perioada!

O zi frumoasa,
Mihaela Iote
Psihoterapeut
mihaela.iote@psihosolutii.ro
0736632545

PS: Va asteptam cu vesti bune tot aici.
Scrie răspuns