Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna , ce faci , ? Cum te mai simti ? Nu mai stiu nimiccdevtine , sper sa fii ok
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna. Da sunt ok. Am avut o perioada mai de pauza asa de dupa Pasti.
N am mai fost asa activ. Nici nu am mai citit dar revin.
Am prelungit si eu abonamentul.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Lectiile de terapie si cartile citite isi fac efwctul in viata de zi cu zi.
Ce rost are sa ne agitam f tare la o cearta sau eveniment perturbator cand stim sigur ca astea trec si tot vor mai aparea. Dar nu se intampla nimic de fapt.
Avem doar o viata ce merita traita cu intelepciune.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Multumesc pe aceasta cale pt a mia oara psihologului meu: Irina Paraschiv care m-a indrumat constant in toti acesti pasi. Sedintele de terapie pe care le fac sunt nu numai terapie ci si o lectie de viata si vreau sa mi le intiparesc adanc in minte.
Ma bucur ca am descoperit aceasta aplicatie.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna George, iti multumesc foarte mult pentru aprecieri. Stiu ca ai lucrat si lucrezi in continuare foarte mult cu gandurile tale si asta se vede.
Te felicit si continua tot asa!
O zi frumoasa tuturor!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Și eu multumesc doamnei psiholog Irina Paraschiv pt tot ce a facut si face pt mine , sunt la 4 luna de sedinta si ma simt ffg bine , chiar daca ma mai confrunt cu probleme de zi cu zi , acum stiu sa le dezbat si totul trece , in plus doamna Irina este alături de mine tot timpul , multumesc la toată Echipa si lui George22 cu care am discutat pe parcursul psihoterapiei
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Si eu m-am simtit foarte bine vorbind pe forum cu tine Camelia. M-am simtit mai motivat stiind ca si altcineva trece prin anxietate ca si mine. Am vb de anxietate ca de ceva care ne roade dar pe care putem sa o diluam un pic si sa o controlam sau sa nu o mai catastrofam.
I-am scazut puterea de fapt pe care tot noi i-o dadusem.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Anxietatea e ca atunci cand unui copil de 3 ani ii este frica de vrajitoarea de la teatru, fiindca nu-si da seama ca de fapt este o simpla tanti care joaca un rol.
Chiar si daca ii explici copilului ca nu exista vrajitoarea sau daca vede ca e o simpla tanti, frica nu va disparea pe loc, ci are nevoie de putina experienta. Sa invete ca nu se intampla nimic, sa ii spui de cateva ori ca nu se intampla nimic, pana cand ajunge sa se relaxeze la acest gand: de a intalni vrajitoarea la teatru.
Acest exemplu de la cei mici cred ca il putem regasi si noi cei maturi in anxietatile noastre...
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna George , frumos exemplu, esti bine ? Eu am cam luat pauza , acum sunt cu pregătirile pt nunta , dar ma simt mult mai bine ,
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia
Sunt bine. Si eu ma pregatesc pt nunta.
Doar chestii pasagere. Ma mai enervez pe diverse probleme si mai am unele ganduri nervi sau frustrare, chiar mici deprimari dar nimuc groaznic. Chestii lumesti.
Nu o sa devenim roboti doar dupa terapia asta. Important sa invatam sa trecem peste.
Suntem oameni.
Avem parti mai bune parti mai subrede.
Incep sa ma accept asa cum sunt.
Sa am grija de mine. De psihicul meu.
Ca de un copil mic.
Sa il accept.
Ceva de genul experimentez acum mental.
Tu cum mai esti?
Scrie răspuns