Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia. Eu am incheiat programul. Au trecut deja 6 luni.
Probabil ca in curand nici u voi mai avea acces.
Mult succes si ia-le mai usor.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Pe mine cum m-a ajutat terapia?
Sunt mai relaxat si mai degajat la anumite chestii in viata cotidiana.
As vrea sa am mereu controlul total dar nu asta se obtine.
Cateodata uit de gandurile pozitive sau chiar le reneg si totusi... sunt acolo si functioneaza.
Transformarile nu sunt spectaculoase dar sunt stabile.
Gandurile bune actioneaza in minte fara sa ne dam seama.
Cateodata iar ma gandesc ca vreau controlul total sau vreau mai mult. Suntem oameni. Fiecare vrea ceva.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Terapia va ajuta sa fiti puternici si constienti de valoarea voastra iar atunci cand dati gres sa nu catastrofati. Toti oamenii gresesc. Nimic nu e perfect.
Pe mine m-a ajutat sa nu ma mai critic in dorinta de a realiza prea mult.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Inca mai am unele stari. Nu se rezolva total.
Am grija la fel de mare de copil desi sotia spune sa il las mai liber.
Ma enervez cam in aceleasi situatii in public.
Sunt constient de ele dar raman acolo.
Fiecare om are un caracter propriu si un fel de a fi.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna George, ma bucur mult ca scrii pe forum despre evolutia ta. E foarte important sa ne recunoastem progresele, sa fim constienti ca ele vin cu multa repetitie, dar si ca unele abilitati invatate in timpul sedintelor necesita multa repetitie.
Din pacate e inevitabil sa nu trecem in viata prin stari emotionale negative, care sa ne afecteze oarecum viata, sau prin situatii provocatoare, dar e important sa ne aducem aminte ca majoritatea lucrurilor si starilor sunt suportabile si ca au rezolvare.

Asa cum foarte bine ai spus, fiecare om are un caracter propriu, in care intra valori, principii de viata, credinte si atitudini fata de lumea din jurul nostru. E important sa ne cunoastem bine punctele forte dar si slabiciunile si sa ne straduim sa traim vieti echilibrate.

Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia, tu cum te mai simti? Eu am trecut printr-o perioada mai ciudata. Cred ca exagerasem gandindu-ma doar la rezolvarea anxietatii si cam atata. Acum ma gandesc la mai multe. La renovari prin casa, la munca de la job ... parca trece si nelinistea.
Irina are dreptate. Treceam prin anumite lucruri dar nu e nimic fara rezolvare. Din cauza asta eram intr-adevar frustrat si nelinistit.
Acum ma simt mai bine. Gandurile pozitive invatate imi vin zilnic in minte si ma ajuta.
Faptul ca ma simt implicat in diverse proiecte imi scade anxietatea si imi da un sens iar faptul ca imi scade anxietatea imi scade si frustrarea ca nu pot sa o spulber.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna George, eu sunt bine , m ai am si eu momente dar le depasesc este normal supa atatia ani de panica nu putem sa scapam usor totul se rezolva in timp , am terminat cu nunta totul a iesit perfect sper sa ne libistim acum si totul sa revina la normal , si tu sa fii tare , iti urez numai bine
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna ? In februarie am inceput pshioterapia cu doamna pshiplog Irina Paraschiv , de 14 ani ma luptam cu atacurile d3 panica cu stari emotionale cu o frica de tot ceea ce ma afecta , am facit 3 luni de pshioterapoe cu Irina , am citot 2 carti am facit lectiile aproape zilnic si am inteles cat de cat ca atacul de.pamica pleaca la fel de repede cum a venit? Pot spune ca dupa sedinte am avut probleme , numta ci fica mea ? Am trecut prin perioade grele dureroase si chiniitoare dar multumesc Irinei si programului am pus in aplicare ce am invatat si am trecit mult mai usor peste probleme , mereu m am gandit la ce spunea Irina , ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici , am vazit ca dupa ce se termona sedintele nimeni nu mai intra sa spuna cum se mai simte daca a trecut peste , eu miltumesc programilui ma simt milt mai bine pot sa gestionez situatia choat daca ma mai confrint cu unele licruri imi revin imediat , sa auzim de bine
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Camelia, ma bucur foarte mult ca dupa incheierea programului ai intrat in Forum sa povestesti despre experienta ta. Te felicit pentru eforturi si pentru curajul de a apela la ajutor pentru a scapa de aceste stari atat de neplacute.
Iti recomand sa continui sa aplici ce am discutat impreuna si sa nu uiti ca exista nereu cel putin o solutie pentru situatiile neplacute cu care ne confruntam.

Eu sunt aici pentru orice nelamurire!
Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
simona h
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 07, 2017 3:34 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de simona h »

buna , e prima oara pe site si vreau sa vad cum puteti sa ma ajutati,
am stari de anxietate din august 2015, primele au fost naspa pana am descoperit ce sunt acele stari de agitatie pe care le aveam, acum le am din ce in ce mai rar(cam o data la 2-3 luni)
mi-ar place sa nu le mai am deloc,
cand incep sa fiu agitata gandesc numai prosti, cum pot depasi starile de agitatie fara medicamente (iau pastile doar cand simt ca chiar nu ma pot linisti altfel) ?
Scrie răspuns