Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Te ajuta da. Nu am avut nevoie de pastile caci nu a fost cazul in problemele mele. Sunt persoane pe aici care au diferite stari si grade de anxietate si care iau pastile.
Nu trebuie sa iti fie frica de recadere in primul rand. Chiar nu patesti nimic rau. Nu se intampla deodata lucrurile. Mintea ta se va obijnui cu alt fel de ganduri. Va stii ca daca azi te simti rau nu inseamna ca n-ai evoluat deloc. Va vedea ca chiar daca nu ti-e prea bine azi, nu se intampla nimic asa de grav. Nu putem avea controlul mereu la tot ce se intampla. Mai si acceptam unele lucruri. Incercam sa imbunatatim pe ici pe colo. Nu uitam sa traim. Sa ne bucuram de viata.
Si eu gandeam asa: vreau sa scap TOTAL de anxietate. Nu zic ca sa te obijnuiesti cu ea caci va fi mereu asa. Nici pe departe. Caci va fi mult mai bine. Cand apar momentele mintea le va sari mai usor. Dar zic sa nu ceri totul imediat si total. E un training pe care il faci si care ii face extrem de bine mintii tale. Te va ajuta in continuare si dupa ce termini. Chestiile astea raman acolo. Ai rabdare. Lupta cu gandurile. Intelege le. Accepta lucruri. Bucura te de viata.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Mihaela. Multumesc pentru sfat. Chiar m-a pus pe ganduri. Numitorul comun ar trebui sa il gasesc. Sunt chestii la care ma pricep f bine in prezent dar care nu mai imi aduc prea multa multumire. Am un job stabil am pasiuni.
Mihaela69
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 4:54 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Mihaela69 »

Cel mai greu este sa iesi din zona de confort: ne obisnuim cu o anumita rutina, ne simtim oarecum in siguranta din punct de vedere financiar dar apare deodata "o cadere" si nu stim de unde vine. Ea vine de fapt sa ne trezeasca, sa ne arate ca nu suntem pe drumul cel bun, ca in sufletul nostru este un mare gol, pe care nu stim cu ce sa il umplem.
Anxietatea vine pe acest fond, al ignorarii propriilor noastre simtiri. Daca am asculta acest ghid interior cu care ne-am nascut am ajunge sa ne simtim autentici si impliniti in interior.
Jucam atat de mult un rol incat nici nu mai stim cine suntem cu adevarat.
Si e atat de greu sa schimbi, pentru ca drumul actual il cunosti e batatorit!
Uneori intoarcerea la copilarie poate sa fie un bun exercitiu de a ne aminti ce ne placea, ce ne aducea bucurie, ce visuri aveam...
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

O problema mare e cand zona de confort aduce si partea financiara care tine in brate credit si familie. A iesi din zona de confort si a gasi schimbarea necesara poate fi un risc greu de acceptat mai ales daca scopul dorit nu prezinta garantia unui nou confort financiar.
Asta e problema.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Am observat ca majoritatea vrem cand avem stari de anxietate accentuate sa scapam total de anxietate, 100%.
E ca si cum am zice e prea cald vara acum. Nu mai suport caldura caci imi vine sa lesin si vreau sa nu mai imi fie cald niciodata.
Eu cred ca trebuie decat sa o aducem in limite normale ca atunci cand nu ne deranja.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Cred ca anxiosi vom fi mereu cand nu vom putea obtine ce vrem.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Depinde in ce directie ne canalizam energia de ceea ce suntem. Putem fi oricine. Putem face orice. Avem aceasta libertate. Putem face ceva de care sa fim mandri si apreciati. Desi simplul fapt ca ne mandrim pentru noi trebuue sa fie suficient pentru implinire.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Anxietate. Anxietate. Anxietate. Inexplicabila.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

O activitate necesara e o pacaleala de indepartare temporara de anxietate. O adrenalina mare la fel. Ne putem obijnui si cu adrenalina unei activitati dupa care nu ne mai produce deloc adrenalina. Atunci devine periculos. Intervine gandirea. Anxietatea nu ne ajuta. Ca tot figim de ea. Si vrem sa scapam de ea. Dar daca anxietatea nu ne mai ajuta ce facem? Anxietate inseamna atentie maxima si o minte pregatita.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Suntem pe un site de terapie. Dar daca invers noi suntem cei care traim si ceilalti nu. Ar trebui sa i invatam sa fie mai atenti si pe ei. Ce au de puerdut. Nu le poate parea rau. Le deschidem ochii doar.
Scrie răspuns