Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Tatăl meu a murit acum 9 ani pe 14 martie , nu am ce sa mi reproșez , cred ca am făcut tot ce se putea pentru el , a fost un cancer rapid , timp de 2 ani , operații , raze , Bucureștiul era casa noastră , dar asa a fost sa fie , eu am problemele de 14 ani , la serviciu am avut un control , cu comisie 10 persoane , sigiliu pus pe ușa , am avut o vina și am fost stresata , după ce s a terminat tot și culmea a ieșit totul ok , am avut prima cădere , m am chinuit mult , mergeam la urgente zilnic , pana am găsit un medic psihiatru ffff bun , m a pus pe picioare , 4 ani nu am mai știut de ele apoi la o frica m ai puternica am căzut din nou , am luat iar tratament și mi am revenit , apoi 2 colegi s au sinucis , unu s a spânzurat și unu s a aruncat în fata tirului avea 28 de ani , m a afectat ffff mult și de atunci gânduri obsesive , apoi panica , am empatizeaza cu ei cum spune Irina , m ai am momente când ma sperie gândul ca poate îmi revine acel gând în minte dar am pastiluta pt gânduri obsesive , de aici frica de a rămâne singura ca pot sa mi fac ceva rau gândul acesta ma sperie foarte tare , acum m ai rămân dar nu mult singura , eu cunosc de unde vin problemele mele , pe lângă acestea mai sunt și altele , am 2 fetite gemene au 13 de ani, le am crescut sg fără ajutor , au terminat politehnica , acum sunt la master , chembrigi , și multe , este greu pt una sg , o relație de 20 de ani care nu este tocmai roz , și multe , dar eu sunt o persoana puternica
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Scuze au 23 de ani fetele
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Da intr-adevar ai trecut prin multe.
Multa sanatate la fete si sa te bucuri de ele.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Mulțumesc la fel
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună George , cum te m ai simți ? M ai faci pshihoterapie? Te m ai întâlnești cu acele stari?
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia. La mine evenimentul declansator e sedinta la job. Inca fac terapie. Am mai avut sedinte la job. O mare schimbare e ca mi s-a schimbat modul de a gandi inainte de sedinta. Nu ma mai ingrijorez. Chiar uit ca voi avea o sedinta si imi disput gandurile daca imi aduc aminte cumva de sedinta.
In timpul sedintei mai am niste emotii dar ma simt mai bine adica simt ca pot suporta datorita disputarii si abc-ului dinainte. Nu mai am sentimentul ca pot pierde controlul sau ca va fi groaznic. Simt in sedinta ca de fapt sunt eu cu trairile mele. Imi doresc sa ma accept. Sa ma vindec. Stiu ca e normala emotia in sefinta dar irationala temerea.
Emotia este dar pot trai cumva cu ea.
Vreau sa mai fac progrese fiindca stiu ca daca am alt tip de sedinta vorbesc f liber e ciudat ca in sedinta de evaluare sa fiu emotionat. Lucrez deci la acceptarea de sine. La acceptarea celorlalti. La comunicare asertiva.
La tine cum merge?
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună George, o sa reușim , din ce în ce ne este mai bine , acum citesc o carte cum sa te simti mai bine , cum sa ți fie mai bine , cum sa ramai mai bine de AE , același scriitor , ți o recomand , eu sunt mai bine , încă nu am rămas singura acasă , la serviciu stau 8 h singura și nu mi este frica , merg sg pe strada , nu ma sperii merg cu masina , acasă este putin mai greu dar nu imposibil , în rest este ok , am muncit mult , am refăcut toată baia , dormitoarele , am cam obosit , serviciu și casa , instalatori , electricieni , zidari , și pregătirile pentru nunta pe 30 iulie fiica mea se căsătorește deci trebuie sa fiu tare sa ma simt mai bine, îți urez multa sănătate,
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Felicitari pt nunta. Si eu o sa am in mai la fratele meu mai mic. Se pare ca amandoi evoluam la fel. Adica progresiv. Unde nu ne era f greu acum aproape ca a disparut de tot. Iar unde ne e f greu macar nu ne mai e groaznic de frica.
Ca nu se intampla nimic. E ca si cum noi credem ca daca stam intr-un loc e cusca cu tigri acolo. Dar e doar in mintea noastra. Cand de fapt suntem singuri si nimeni nun e face absolut nimic. Liberi.Doar gandurile noastre sunt tigri. O data ce gandurile le schimbam ne vom obisnui cu cele noi. Cele bune. Asa se fac si tigri pisicute cu care stim ca putem rezolva.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna George, felicitări și ție pentru nunta fratelui tău, eu am intrat mai rar ,am citit decat pastilutele si credintele si am facut pastilute, am fost si sunt racita ,în rest sunt mult mai bine ?m ai sunt si zile mai puțin bune si gânduri mai puțin plăcute dar trec ,nu m ai sunt intense, tu ce faci ? Esti bine,
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Si eu sunt bine in general. Am inceput si eu sa citesc tot de AE Cum sa fii bine. Sa ramai bine... Nu a fost la fel de ok ptr mine ca prima. Cum sa iti controlezi anxietatea si am avut o cerinta rigida de la mine desi ma simt mult mai bine cum ca vreau neaparat sa scap urgent de frica total. Destul de irational. O pastiluta psihologica de la Irina si sunt ok..
Scrie răspuns