Nestiinta

Zariana
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:42 pm

Nestiinta

Mesaj de Zariana »

Buna, analize bunicele, doar un amarat de colesterol marit, vreo 2 noduli tiroidieni, un uter fibromatos, o aritmie si in rest ok!
Dar... Ameteala continua pana la moleseala, picioare moi si instabilitate, teama, frica de boala, mai nou frica de a sta singura! Si asta doar din cauze fizice!!! Ametelile si instabilitatea si durerile picioaror ma baga in depresie!. Psihologul meu spune ca somatizez!?! Neurologul a as fi ok dar sa scad colesterolul! Cardiologul la fel, medicatie: betalok, aspenter, ca, mag, sedatif pc, vitamax. Totul ar fi ok daca n as ameti si m ar tine picioarele!. Un sfat? O parere?
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: Nestiinta

Mesaj de Liluca »

Buna Zariana! Ce faci ca sa-ti imbunatatesti calitatea vietii?Un principiu al terapiei cognitiv comportamentale este:''fac tot ce tine de mine ca sa ma simt mai bine".
Colesterolul poate fi adus la valori normale(pe linga terapia medicala)si schimbind stilul de viata,modul alimentar, si tiroida la fel,informeaza-te.Nu mai catastrofa starile pt ca exista mereu o iesire din orice situatie,si chiar de nu se poate schimba ceva ,sa nu uitam ca ne putem adapta si bucura de celelalte aspecte pozitive ale vietii noastre.Multi ar putea claca ,care ar fi acele parti frumoase ale vietii si aici deschidem ochii unii dintre noi si realizam ca nu am dat importanta acestor aspecte sau ne este frica sa experimentam.A sosit timpul schimbarilor, sa deschidem ochii,urechile, bratele si inima sa invatam sa traim frumos si sa ne bucuram de viata pt ca putem!Gindirea logica si terapia cogn comp ar fi bine sa fie aplicata de fiecare data,teorie se stie multa,insa la practica ne laum dusi de valul fricii ireale .Succes!!!
Eu fac terapie de citeva luni si mi-am dat seama cu cit fugeam intens de anxietate cu atit o tineam linga mine,cind am incetat sa mai fug ,am acceptat-o,m-am expus,am facut tot ce tine de mine sa-mi schimb modul de viata,de multe ori foarte greu,si anxietea mi-a devenit prietena buna,intelegeti aluzia.Aplicati teoria,credeti in ea,puneti-o la incercare,fiecare are nevoie de timp,nu toti avem rezultate in acelasi timp,fiecare percepe diferit informatiile.Aveti rabdare cu voi si invatati sa ginditi rational,e cheia succesului pt a scapa de frica anxietatii.
Zariana
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:42 pm

Re: Nestiinta

Mesaj de Zariana »

Multumesc Liluca! Crede ma ca ma straduiesc! Daca n ar fi partea fizica care ma doboara, crede ma ca mi ar fi mai usor!!!. Neputinta si neintelegerea insa sunt piatre de rezistenta! Mulțumesc pentru mesaj!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Nestiinta

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua Zariana, imi pare rau sa aud ca treceti prin aceste stari. Cred ca va e greu si ma bucur ca ati apelat la ajutorul nostru si ca ati vazut primele 3 sedinte lectii.
Eu va recomand sa incepeti psihoterapia cognitiv comportamentala structurata - aceasta va va ajuta sa intelegeti mai bine ce se intampla in mintea si corpul dvs cand apar aceste stari neplacute, cum va influenteaza acestea, dar veti si invata cum sa le controlati mai bine. Asa cum ati vazut deja pe forum, sunt multe persoane care au reusit sa treaca cu bine peste aceste stari neplacute si sa se bucure din nou de viata, asa incat nu va pierdeti speranta ca se poate mai bine.

Suntem aici pentru orice nelamurire.
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
roxana2306
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 7:43 pm

Re: Nestiinta

Mesaj de roxana2306 »

Buna Zariana! Cum te mai simți?
Trec cam prin aceeași situație...
Scrie răspuns