Anxietate sau Tiroida???

CarinaCary91
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 03, 2016 3:51 pm

Anxietate sau Tiroida???

Mesaj de CarinaCary91 »

Buna ziua,suflete frumoase. Revin dupa aproape 3 luni de cand am intrerupt terapia, si as dorii sa va povestesc cate ceva. Nu vreau sa fiu luata in nume de rau de Psihologi si nici nu vreau sa va sperii in vreun fel sau altu.
Referitor la titlul topicului,ca sa intelegeti de ce am scris asa.Din pacate nu pot atasa o poza aici (cel putin nu stiu cum),dar am citit pe forumul unui medic Endocrinolog,in care spunea" De multe ori doctorii va indoapa anii de zile cu sedative si anti depresive...crezand ca aveti o forma de anxietate,cand de fapt dupa o perioada de timp sa se afle ca defapt Tiroida este cauza principala".
Spun asta pentru ca de 6 ani de zile am aceasta problema. Am fost depistat cu hipertiroidism. In prima faza cand glanda mi s-a dat peste cap, am avut exact aceleasi stari ca acum. Am luat tratament 3 luni de zile,in care bineinteles ca mi-a fost rau si am renuntat, pentru ca imi daduse doza maxima si abia ma puteam tine pe picioare de rau. Diferenta dintre atunci si acum,este ca atunci eram in Romania,aveam prieteni,ieseam peste tot si nu aveam timp sa ma gandesc la ce e rau. Din acel moment,cu analizele la 3 luni..pot spune ca 4 ani de zile nu am mai avut nimic.Dupa tot felul de analize sa constata ca problema mea cu glanda nu este cornica,iar aceasta se declanseaza doar la stres.Bun, de 2 ani de zile m-am stabilit in Germania, iar acum 1 an starile au revenit.Eu fiind prea fudula si neavand chef sa ma duc la analize,stiind ca glanda mea e ok.. am inceput iar sa am stari urate.AP, fel si fel de frici etc. Eu,aici nu am prieteni sa pot iesi...am stat doar in casa si la munca,ceea ce a facut cumva ca eu sa interpretez starile altfel si sa cred ca am o problema motiv pt care am apelat la psiholog.I-am spus psihologului ca eu am avut probleme cu glanda,si mi-a raspuns ca glanda nu este o problema dar intr-un fel sau altu infuenteaza putin starile,ceea ce pe mine m-a facut sa uit complet de problema mea si mi-am creat in cap cum ca eu as avea si alta problema. In cazul de fata,anxietatea.Am facut o luna terapie,am invatat cum sa controlez atacul de panica,dar nu in totalitate. Dupa o luna am renuntat din motive personale,am fost ok 2 3 sapt dupa care timp de o luna am avut iar starile...in forme mao grave,ceea ce m-am impins sa ma duc din nou la analize si culmea ca glanda mea era foarte dereglata plus o lipsa considerabila de fier in corp. Am inceput imediat tratamentul plus o cura de fier, si pot spune ca sunt alt om. Ma simt extraordonar se bine.Oricat m-as gandi la episoadele urate prin care am trecut,nu mai ma ia niciun fel de stare.Sunt foarte fericita si plina de energie. Ies din casa,ma plimb ceea ce acum cateva luni imi era practic imposibil.
De aceea am scris acest post, sa va spun ca inainte de a crede ca aveti o problema mai grava, verificati-va intai tiroida,daca nu sunteti sigur de analizele la sange,duceti-va la un Endocrinolog,pentru ca va v-a spune exact daca aveti aceasta problema sau nu,pentru ca starile la anxietate si la tiroida sunt surori gemene.Controlati-va cap coada ca nu se stie de unde apare surpriza. Va doresc multa sananate si sper sa reusiti sa treceti cu bine peste tot raul.Weekend frumos!!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate sau Tiroida???

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Carina, ma bucur mult ca scris pe Forum experienta ta completa. Imi pare tare bine ca ai gasit cauza starilor tale, ca le tratezi si ca te simti mult mai bine.
Probleme endocrinologice pot fi legate de aparitia unor stari de neliniste, anxietate si agitatie, insa rareori produc stari de panica repetate in locuri si situatii specifice.
Eu ma bucur mult ca te simti mai bine si ca incurajezi persoanele de pe forum sa isi faca regulat analize detaliate. In acest fel pot preveni si trata din timp afectiunile care pot influenta dezvoltarea anxietatii.
Mult succes si sper sa auzim vesti de bine in continuare.

Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Andreea28
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 01, 2017 4:55 pm

Re: Anxietate sau Tiroida???

Mesaj de Andreea28 »

Buna, Carina,
M-ar interesa sa stiu de ce anume afectiune de tiroida suferi tu si ce analize ai facut. Si eu am probleme cu tiroida (tiroidita autoimuna) si in ultimul timp ma tot intreb daca nu cumva starile mele de anxietate se datoreaza si acestei afectiuni si ce / daca as putea face.
Multumesc si iti doresc numai bine,
Andreea.
Scrie răspuns