Anxietate si iar anxietate

roxana2306
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 7:43 pm

Anxietate si iar anxietate

Mesaj de roxana2306 »

Buna ziua tuturor :)
Deși am pus acel smile, nu e tocmai ceea ce ma reprezintă in perioada de fata...
De trei săptămâni am intrat intr-un cerc vicios... anxietate permanenta, nu pot dormi, mănânc dar numai pt ca TREBUIE...
Am 28 de ani, o familie frumoasa si fericita cu doi piticoți, 5 si 3 ani, si un soț iubitor...
Totul s-a declanșat după o perioada se suprasolicitare, streptococi repetați si la copii si la soț, spitalizare, febra, nopți nedormite, alergătura... când lucrurile s-au liniștit, eu nu m-am mai putut liniști...
cam de un an jumate am început sa am anxietate pe seama presupuselor boli, dar era totul suportabil, încă nu ajunsese la panica...
Acum de trei săptămâni sunt intr-o continua neliniște, nu fac atacuri de panica, 'doar' anxietate permanenta...
Am început sa iau Escitalopram de doua săptămâni, dar cred ca si gândul ca am ajuns sa iau acest medicament, ma face sa intru mai tare in panica...
Sunt obsedată ca slăbesc... am 1,63 si înainte aveam cam 53 kg... acum am cam 51-52 kg si sunt disperata ca merg in jos...
ma tot macină gândul ca organismul meu nu va mai rezista lipsei de odihna...
Anxiolitice aici nu se prea dau (locuiesc in Norvegia)...
Referitor la simptome fizice... cred ca le-as putea avea pe toate in fiecare zi, dar am reușit sa mai elimin din îngrijorările referitoare la amorțeala. Amețeala, înțepături...si uite asa au scăzut si ele in intensitate...
Singurele care nu/mi dau pace, sunt:
o senzație ciudata de la genunchi in sus, ca o durere de mușchi, dar nici nu stiu daca o pot numi durere, e exact senzația pe care o ai după 50 de genuflexiuni... si o stare asa subfebrila...
cred ca sunt de la nesomnul combinat cu panica :(
Ma întristează faptul ca înainte erau atât de activi oamenii pe forumul de pe GS, dar acum nu mai :(
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de Larisa40 »

Din păcate și eu am observat ca nu prea mai intra nimeni pe aici..putem doar sa speram ca s-au VINDECAT și sa ne gândim ca și noi putem,nu.?! ..și știi cum suntem noi anxioșii..odată vindecați nu vrem sa mai auzim în veci de ea :) ;) ...eu de când am descoperit site-ul citesc și rascitesc aproape fiecare post,ma mai încurajează:)
roxana2306
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 7:43 pm

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de roxana2306 »

Si eu la fel :)
Dar tu cum ești acum?
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de Larisa40 »

Eu sunt bine oarecum, nu mai am anxietatea asa ridicata zilele astea..poate pt ca sunt și în aceea perioada ;) , sunt mai liniștită...nu știu dacă ti-am spus dar eu iau Xanax, jumate dimineață, jumate seara..mie chiar îmi face bine,știu ca nu este o soluție dar mi am zis:pana mea,într-un fel trebuie sa încerc sa îmi găsesc liniștea, dacă altfel nu se poate asta e..nu ma pot obliga singura sa suport stările astea doar de teama ca voi face o dependenta.Am fost dependenta de țigări ani de zile DAR acum 3 ani am reușit sa le las..deci se poate renunța la orice dependenta dar este nevoie de timp..am un tremur ușor în corp ,dar reușesc sa îmi stăpânesc gândurile, îmi spun ca este doar o senzație. Maine îmi voi lua și eu aici un abonament, încă nu m-am hotărât care..pana mâine ma dumiresc eu într-un fel :D .Tu cum ești azi?
roxana2306
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 7:43 pm

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de roxana2306 »

Am dormit de la 22:00 pana la 04:00 foarte bine, după care a început frica si senzația aceea de mușchi încordați si dureroși la picioare... am asa o neliniște permanenta in corp... si nu-mi pot muta gândul de la 'problemele' mele...
e aiurea ca acum ma tot gândesc la toate persoanele pe care le-am cunoscut de-a lungul timpului cu probleme psihice grave si ma apuca o groaza asa sa nu cumva sa ajung si eu asa...
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de Larisa40 »

Nu te mai gândi la asemenea lucruri, eu de 2 ani jumate ma chinui cu tot felul de stări și nu am luat-o pe arătură, cum spun eu :D ...cu toate ca am avut momente când îmi doream sa fie asa,poate în felul asta uitam de mine :( ...uite,eu la sfatul altei fete de aici am început s caut pe net alimente care ne produc serotonina și am început sa le consum : banane,nuci,migdale, peste :macrou,somon,hering și cate un ou fiert în fiecare dimineață...la mine s-a văzut o îmbunătățire, o fi de la ele ,o fi efectul Placebo..și încă ceva :eu am televizorul setat doar pe un singur canal..Un canal de comedie,îmi face bine :D :D sa ma uit la porcarelele alea când am timp
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de Larisa40 »

Bună, Roxana. Ce faci? Cum ești?
roxana2306
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 7:43 pm

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de roxana2306 »

Buna :)
Slava Domnului muuuult mai bine! Am intrerupt si medicația (cu acordul medicului) pt ca nu avea nici un efect in cazul meu :(
Analizele au iesit perfect! Voi merge mai departe cu psihoterapie, multă lupta si încredere!
Tu?
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de Larisa40 »

Bună! Ma bucur ca ești bine !!! De ieri mi-am luat primul abonament, azi urmează prima ședință pe Skype..de dimineata nu am început prea bine,dar am primit ședința 4 aici și sunt mai bine și eu...la mine dimineață a ramas problema, peste zi îmi este bine,dar dacă nu gestionez bine anxietatea dimineața,toată ziua am anxietatea mai ridicata ..dar am încredere maxima ca va fi bine și pentru mine!!! Sa ne ajute Dumnezeu sa scapam odată pt totdeauna de asta și sa ieșim dîn ea niște persoane mai puternice ,mai ancorate în realitate și cu mai multa încredere în noi,în corpul nostru ( vorba soțului meu:lasă corpul în pace,stie el ce face,mai bine ca tine ;) ) !! Eu sunt convinsa ca nu întâmplător am ajuns sa intru pe site ul asta..nimic în viata nu este întâmplător! Aștept vesti bune de la tine ! :) :) :)
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietate si iar anxietate

Mesaj de Larisa40 »

Mie analizele îmi ies perfect mereu,poate prea perfect câteodată, și le fac la diferite laboratoare, doar un colesterol crescut și un TSH mai mic,aproape de minim,dar zic ei în limite...
Scrie răspuns