Anxietatea si lupta cu ea

Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Salutare , scriu si eu aici poate reusesc sa primesc sau sa dau vreun sfat bun , sa incercam cumva sa ne vindecam de aceste stari atat de nasoale pe care ni le provoaca anxietatea.Eu ma lupt de 4 ani si am trecut prin diverse perioade urate dar si bune. Acum fac sedinte de aproape 3 luni
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Și cum te simți după aceste 3 luni?
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Pot sa spun ca merita facute sedintele.Inveti foarte multe lucruri de care nici macar nu esti constient si nu-ti dai seama ca iti faci rau singur.Pentru mine o sedinta e ca o gura de aer proaspat in aceasta lupta.Cand am inceput sedintele nu puteam manca , vomitam , nu puteam dormi am slabit in 2 luni 10 kg si eram parca complet pe alta lume , nu ma puteam deconecta de starea de rau si frica permanenta.Am inceput sedintele si aproape ca nu mai am acum atac de panica cu vomitat dar anxietatea inca este.Chiar acum cand scriu am prima recadere mai puternica de cand am inceput sedintele si programul Gandeste Sanatos.Povestea mea e lunga in acesta problema dar cu toate ca acum mie greu si am mai trecut prin stari mult mai rele am speranta ca va fi bine.Abia astept sedinta de luni dimineata.
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Eu sunt oarecum la inceputul terapiei,de o luna jumate,am mai avut vreo 2 atacuri de panica.Am rămas cu anxietatea pe care o simt mai puternic dimineață și bineînțeles cu teama de a pleca neinsotita de acasă. Inca mai am gânduri iraționale destule de puternice, cum ca am ceva la inima..chiar ieri am dat peste ecografia făcuta la inima de care bineînțeles ca uitasem,m-am uitat pe ea și nu imi venea sa cred..normale toate!! Ia uite domne,zic!! Normale toate și eu ma chinui de 2 ani jumate ca fraiera :D :D ...dar ma bucur de ajutorul domnișoarei Mihaela Iote care îmi este tare draga și îmi da speranța că voi fi bine,si ca voi învață să accept niște senzații absolut normale ale corpului ,sa nu mai catrastrofez! :)
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Capul sus si tot inainte.Avem acelasi psiholog care ne ajuta sa nu mai disperam.Eu de cand am inceput sedintele de asemenea m-am apucat de sport la sala sper sa ma ajute.
Ultima oară modificat Vin Mai 12, 2017 4:22 pm de către Linda1982, modificat 1 dată în total.
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Multumesc,la fel si tie!
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Multumesc ,sper sa scriu curand ca am trecut si peste aceasta recadere !
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Sa-nteleg ca pana acum ti-a fost mai bine? O sa treci cu siguranță..probabil ai experimentat starea de bine ,gandeste-te la ea ;)
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Și da,sportul te v-a ajuta foarte mult! Ești o norocoasa, eu nu mai pot face prea multa mișcare, din cauza unor probleme la coloana a trebuit sa renunț la sala,dar ma fac eu bine :D
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Deja ma simt bine dupa prima recadere mai puternica de cand am inceput sedintele ! Daca vrea cineva sa ma intrebe ceva sau va pot ajuta din experienta mea poate sa-mi scrie sa ma intrebe , va raspund cu mare drag!
Scrie răspuns