Anxietatea si lupta cu ea

Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Ce ai făcut ca sa te simți mai bine? Cum ai reusit? Bănuiesc ca nu ai așteptat sa treacă pur și simplu? :) ;)
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Totul a inceput cu un gand banal care m-a speriat fractiune de secunda DAR am realizat ca ma speriat si de aici sa te tii. A inceput in fundalul mintii parca sa tot ruleze acea idee impreuna cu gandul ca iara o sa ma sperii . Si de aici sa te tii au inceput frica tot mai mare , palpitatii , tremurat , nu puteam dormi , a inceput greata , disperarea si frica tot mai mare.Acum stiam cam ce se intampla si ce am de facut si am incercat sa dezbat ideea dar cum incercam sa dezbat era si mai rau.Am stat eu si am rumegat ca dupa ce ca mie rau si sunt speriata de numa cum dezbat ma simt mai rau.Nu merge OK dar ceva tot trebuie sa fac si am incercat atunci sa ma focusez pe controlarea anxietatii in minte si ca simptome fizice , imi tot repetam calm , linistita , nu te speria mai tare ca e doar anxietatea care te-a chinuit de atatea ori si daca te sperii mai tare o sa fie doar mai rau. Si tot asa concentrata pe idea de calm si sa nu ma sperii mai tare am reusit sa diminuez un pic frica , intre timp au vevit mai multe incurajari pe telefon de la psiholog care m-au ajutat foarte mult si cand am vazut eu ca a scazut putin si e mai bine am mai incercat sa ma concentrez sa mai scad putin din anxietate si pana la urma a disparut. Acum sunt chiar bine , aseara am mancat bine , ca aveam si greata prezenta bineinteles si am dormit bine. Nu pot povesti acum chiar asa detaliat ca mi-am spart ecranul telefonul de l-am facut praf si abia vad pe ecran ce litere tastez, dar daca mai vrei sa sti ceva anume intreaba-ma !!! Ma pun sa caut o reteta de prajitura ca am dispozitia necesara sa o fac (cu toate ca nu le prea am eu cu facutul de prajituri ). Sperati ca chiar se poate si asta va spune cineva care a trecut si trec prin anxietate si atac de panica deci stiu si inteleg cum va simtiti cand e nasol !!!
Larisa40
Mesaje: 31
Membru din: Mie Mar 22, 2017 11:57 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Larisa40 »

Felicitări pt cum ai gestionat situația!! ;) ...din nefericire nici la mine nu prea merge cu dezbaterea gândurilor iraționale :( ..parca mai rau îmi este frica :(
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Ce bine e cand iti este bine !!! Curaj la toata lumea si incredere ca se poate !
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Salutare la toata lumea de pe forum! Peste 11 zile se implineste un an de cand am scris primul mesaj aici pe forum cred , si cred ca este adevarat ca odata ce te simti mai bine nu prea mai intri aici sa scri despre tine.In mare vreau sa spun ca sunt bine , de la 50 kg am acum 65 kg , in 8 mai incep un nou job pe care m-am chinuit sa-l gasesc si sa-l obtin de 10 luni de zile si de asemenea vreau probabil in interval de o luna sa incep scoala de soferi. Deci voi fi ocupata , si sper sa fie un inceput nou cat mai bun.Nu mai am stari nasoale , sa nu pot manca , sa nu pot dormi sau sa vomit dupa ce am terminat sase luni de terapie, ultimele sedinte au fost in septembrie anul trecut.Mai am ganduri irationale care ma sperie pe moment dar reusesc sa le gestionez si acum nu mai vad atat de groaznic aceleasi situatii sau ganduri de dinainte care ma terminau. A fost greu greu dar credeti-ma ca se poate deoarece la mine este bine acum. Toate cele bune la toata lumea si multe multumiri psihologului meu !
Adrian1974
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 23, 2018 11:37 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Adrian1974 »

Am facut aceasta pacatoasa boala in luna februarie.Mentionez ca sunt pe tratament medicamentos.1 pastila de pharmataz pt depresie iar ca sa pot dormi iau 150 de quetiapatina.Abia astept sa incep sedintele.
Adrian1974
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 23, 2018 11:37 am

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Adrian1974 »

Astazi in 16.06.2018 a fost prima zi in care simtit ca rasare soarele.Depresia si anxietatea care nu mi au dat pace din luna aprilie .Astazi inima mea a batut din nou normal fara sa sint ca mi sare din piept.Am facut pana acum 3/sedinte de terapie si am simtit beneficiile ei.Important e sa ti faci sarcinile si sa le pui in aplicare.Ce nu te omoare te face m ao puternic si daca o sa vina eu am sa i pot face fata .Voi fi acolo pregatit sa mi infrunt fobiile. Sper sa urmeze doar zile cu soare dar daca vor fi zile ploipase nu vor m ai avea intensitatea care au avut o.
Linda1982
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2017 11:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Linda1982 »

Sa sti ca se poate sa-ti fie din nou bine , vorbesc din experienta mea si da merita facute sedintele de psihoterapie!
Adrian.safta@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 04, 2018 8:16 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de Adrian.safta@yahoo.com »

Buna ma numesc Adrian am aceasta stare de 6 luni cu zile bune si mai putin bune .Aceasta stare a aparut dupa pierderea unui prieten drag care a murit la 55 ani de cancer la oase . La 3 zile dupa inmormantare a aparut si la mine o insuficienta respiratorie si dureri in piept ce pot sa spun eu sunt din targu jiu si de aici a inceput cosmarul am facut un set de analize la medicul de familieanalizele fiind foarte bune ,dupa am avut un erizipel la piciorul drept din nou analize internare si tot bune au iesit dupa acest episod am plecat la cluj la spitalul militar din nou repetam analize la inima sange plamani rinichi ,ficat ,esofag toate bune dar insuficienta persista si inziua de astazi . Mentionez ca am fost si la psihiatrie chiar la 3 psihiatrii si 2 psihologi cu care am facut sedinte de psihoterapie ,sincer la orice durere mi se dezvolta o senzatie precum as avea si eu cancer cu toate ca asa ceva nu a iesit la nici o analiza . Momentan iau tratament psihiatric cu coaxil 1 dimineata si unu seara relaxirem 3 pe zi si stresclean 3 pe zii dar starea mea alterneaza o zii buna una rea cu doua bune iar 3 rele ce sa spun . Am dureri in piept si insuficienta respiratorie cu episoade in care am dureri de cap mai rar si ameteli ,. Cred ca aceasta stare ma va distruge si nu voi mai putea fii langa copiii mei sa le dau sprijin . O parere voi ati scapat din aceasta stare mai sunt sanse de iesire se vede luminita de la capatul tunelului mai sunt sanse ce sa cred la ce sa ma astept , De 6 luni acest discomfort din piept nu a disparut astept ceva sfaturi .Multumesc d
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Anxietatea si lupta cu ea

Mesaj de daniel05 »

Buna seara, revin si eu pe acest forum dupa aproximativ 4 ani cu gandul sa ajut si sa va spun ca si eu am trecut prin asa ceva cu ani in urma. Imi aduc aminte ca si eu, ca si voi, cautam mesaje de incurajare si oameni care au scapat de aceasta “pacoste” si nu prea gaseam, ceea ce ma demoraliza. Psihologul care m-a ajutat in acea perioada, Irina Paraschiv, careia tin sa-i multumesc inca o data pe aceasta cale, imi zicea ca e normal ca persoanele care au scapat de anxietate sa nu-si doreasca sa mai intre pe aici sa scrie s-au sa-si aminteasca de chinurile de care au avut si ei parte candva, ceea ce este adevarat. Nici eu nu am mai intrat pt ca... nu am mai avut de ce, odata ce am devenit “normal”, nu m-a mai interesat.
Vreau sa va spun ca am avut aceste probleme, un cocktail de atacuri de panica, stari depresive, ganduri obsesive ( si foooaaarte obsesive :)) iar in rolul principal anxietatea, si ce anxietate!!! Am citit mai jos putin povestea cuiva, parca trasa la indigo cu a mea, vomitat dimineata, frica permanenta, slabit vreo 10kg in doua luni, si uram faptul ca dimineata cand ma trezeam, primul gand care-mi venea in minte era ca mai urmeaza inca o zi plinaa de frica.
La mine a fost nevoie deasemenea de tratament psihiatric (cam un an pe doza normala si inca vreo 8-9 luni pe scadere) iar combinatia cu psihoterapia cognitiv comportamentala ( vreo 6-7 luni)a fost cheia mea de succes si calea catre o viata normala din nou.
Asa ca aveti incredere in voi si in ce vi se transmite din partea psihologului, lucrati pe ganduri, si credintele... rationale si irationale.... eu le invatasem pe de rost dupa vreo 8-9 luni de repetitie zilnica timp de cel putin 3 ori pe zi. Si da, mi-am dat seama ca aveam o gandire foarte irationala, ceea ce m-a facut sa ajung in starea aia. Nu le-am uitat nici acum, poate chiar le mai repete la cateva luni atunci cand vad ca deraiez de la traiectoria normala.
Inca o data va urez curaj si rabdare caci exista o rezolvare pentru aceste probleme, eu sunt un exemplu, iar ca mine mai sunt multi, care nu neaparat ca nu vor sa-si mai aminteasca ci doar nu mai acorda nici importanta acelei perioade din viata lor.
Seara buna!
Scrie răspuns