Anxietate?

Happyme
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 02, 2020 12:25 pm

Anxietate?

Mesaj de Happyme »

Salut, am asa niste ganduri referitor la boala de schizofrenie, ma tem de ea, am cautat tot felul de simptome si cauze de apariție. Nustiu de ce asa brusc a aparut aceasta frica la mine pe care nicidecum nu o pot controla. Mai are cineva asa frica sau s-a confruntat deja. Spuneti va rog solutii sa ies din această stare...
georgiannapopescu
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 21, 2020 9:13 am

Re: Anxietate?

Mesaj de georgiannapopescu »

Salut. Si eu am aceasta teama pentru ca am avut un parinte cu aceasta boala. Inainte de a-ti impartasi parerea mea vreau sa iti spun ca eu nu sunt terapeut sau expert deci e bine de luat cu un dram de sare ce zic in eventualitatea ca ceea ce stiu eu nu este 100% corect. Depinde ce varsta ai, inteleg ca simptomele apar undeva in adolescenta sau la sfarsitul adolescentei, deci daca ai trecut de aceasta varsta este bine de stiut ca sansele sa te confrunti cu asa ceva sunt mici. In al doilea rand, ce ma ajuta pe mine este sa ma gandesc ca si daca ar fi sa mi se intample asta chiar daca poate ar fi dureros nu este cel mai rau lucru din lume care mi s-ar putea intampla. Cu medicamentatia corecta oamenii cu asa ceva pot trai o viata destul de linistita (precum spuneam, am avut pe cineva cu aceasta boala, deci vorbesc din experienta). Poti incerca sa faci o pastiluta sau un ABC (vezi lectia 8) cu aceste idei sau idei care te calmeaza in legatura cu aceasta tema si sa le citesti in fiecare zi, in timp teama se va mai atenua. Si nu in ultimul rand iti recomand sa vorbesti cu un terapeut care iti poate da mai multe informatii in caz ca te ajuta sa stii mai multe despre boala, dar te si poate ajuta sa gestionezi mai bine frica/ anxietatea in general.
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Anxietate?

Mesaj de gogosarr »

Salutare. Banuiesc ca multa lume s-a confruntat cu intrebari de genul acesta , legate de bolile mentale ( schizofrenie, bipolariate, psihoze, epilepsie etc -- astea mai grave :D ), deoarece se experimenteaza un soi de simptome fizice care culmea te fac sa te intrebi daca nu o iei razna iar de aici rezulta cautari pe google, autodiagnosticare si in majoritatea cazurilor alegem cam ce e cel mai rau. Poate sa mai fie o interactiune cu persoanele care au probleme mentale si merg pe strada si empatizezi cu ele si auotmat vine gandul in minte : Daca o sa ajung si eu ca el ? . Sincer si eu am avut la facultate episoade de acestea de ma intrebam de schizofrenie pentru ca ma simteam ireal , intr-un vis si ce e drept cautam foarte mult pe internet simptome ceea ce imi agravau senzatiile ( aveam senzatia ca suna cineva la usa , ca vad cu coltul ochiului nu stiu ce umbre etc ). Cum a zis si georgiana exista o perioada in care se dezvolta ( adolescenta de preferat ), creste cumva riscul daca parintii au aceaasta boala dar nici atunci nu este o regula, si de cele mai multe ori persoanele cu aceasta boala raspund foarte bine medicatiei si se integreaza foarte bine in societate. Dar acest gand care il ai in minte , iti vine in mod repetata deoarece il cataloghezi periculos si el o sa revina fiinda te sperie , si iti genereaza anxietate sau panica ceea ce duce la declansarea de adrenalina unde poate sa iti dea o derealizare iar in momentul acela iti spui ca esti sigur ca ai schizofrenie . Bine asta e doar o presupunere de a mea , indicat este sa faci cu un terapeut niste exercitii pentru a diminua acest gand , de a il decatastrofa si pentru a il combate cu rationalism ! Succes !
Scrie răspuns