Anxietate si frica de simptomele fizice

Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Henrietta91 »

Buna tuturor. Ma numesc Henrietta locuiesc in Germania si din 2016 ma lupt cu anxietatea si atacuri de panica. Nu stiu dc dar ma consider un caz foarte complex si cu prea multa anxietate si prea multe frici de toate felurile. Frica mea cea mai mare este frica de moarte si de boli de orice fel prin urmare sunt foarte atenta la tot ce se intampla in corpul meu. Cum simt o intepatura sau ceva deja ma panichez. Momentan mi-e frica de tahicardie sau palpitatii. Desi am fost la cardiolog in 2016 si m-i sa spus ca totul e ok. Anul trecut am apelat la acest program si am fost preluata de doamna psiholog Sandra Voicu careia ii sunt foarte recunoscătoare pt tot sptijunul si rabdarea acordata. Scriu in speranta ca o sa pot sa comunic cu unii dintre voi si sa reusim sa ne ajutam.putin reciproc , cu o parere ,cu un sfat. Va doresc tuturor sa treceti de aceasta stare pt ca e foarte greu.
Happyme
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 02, 2020 12:25 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Happyme »

La fel si eu am frica de boli mintale dar mai ales de schizofrenie. Si ma lupt singura cu mine nu am apelat la psihoterapeut dar ma mai uit aici prin toate fricile care le au alții si putin ma linistesc ca înțeleg ca nu doar eu ma confrunt cu asa ceva. Daca ai inceput curs de psihoterapie neapărat vei iesi din starea aceasta, psihologul te va ajuta. Eu la moment nu am resurse suficiente sa imi i au vreo terapie si ma lupt singura cu mine de medicamente la fel mi-e frica si nu vreau sa incep cu antidepresivele însă stiu ca va trece totul si va fi bine! Succes tie la terapie o sa treci peste tot..
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Henrietta91 »

Multumesc frumos pentru cuvintele de incurajare. La fel iti doresc si eu sa treci cat mai repede de aceasta perioada. Fin pacate eu iau medicatie . Si mie mi-a fost frica de medicatie, mie imi era frica ca o sa fac alergie si dupa ce luam medicamentul ma analizam in detaliu. Imi era frica si de faptul ca o sa devin dependenta de ele ceea ce e adevarat cred, pt ca eu am avut perioade si perioade. Daca as fi facut totul ca la carte cred ca nu ajungeam asa, si aici ma refer ca pe langa medicatie sa fac si psihoterapie, si atunci scapam demult de aceasta stare. Dar la mine a fost ca dupa 6 luni de panica si frica am ajuns la un psihiatru care mi-a prescris medicatia pe care am luat-o si a fost totul ok , dar in momentul in care am intrerupt medicatia a revenit totul si a fost groaznic. De aceea este foarte important sa facem si psihoterapie deoarece medicatia reduce simptomele fizice si iti dau o stare de bine dar nu te invata sa gestionezi aceste ganduri irationale pe care le ai. Momentan imi este greu pt ca nu pot sa dorm cum trebuie. Adică adorm si tresar brusc parca nu primesc aer si apoi ganduri si senzatii.
Alexandra Turcu
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 09, 2019 2:37 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Alexandra Turcu »

Buna Henrietta. Sper ca esti bine.
Ma surprinde sa vad cati oameni au aceleasi probleme. Si eu sufar de anxietate, ba chiam mai mult am aceleasi simptome ca si tine..imi este foarte frica de moarte si in special de o boala de inima. Am fost diagnosticata cu o usoara tahicardie acum ceva timp si pe langa asta am palpitatii(extrasistole) aproape in fiecare zi. Ce pot sa iti spun este ca, terapia intr-adevar ajuta foarte mult si e important sa constientizezi cat de mult te poate afecta fizic catastrofarea gandurilor. Ma lupt de aproape un an cu anxietate, atacuri de panica, si toate astea fiindca atunci cand imi apare o senzatie mai ciudata in corp, mintea mea o catastrofeaza instant. Am fost la nenumarati doctori, in nenumarate randuri....nimeni nu m-a putut ajuta asa cum mi-am dorit. E frustrant si dureros sa simti asta zi de zi, extrasistolele mi-au schimbat viata enorm fiindca le interpretez ca pe ceva foarte grav. Nu obisnuiesc sa scriu aici pe forum, desi mi s-a parut ca e o poveste similara cu a mea fiindca nici eu nu mai locuiesc in Romania iar simptomele noastre sunt asemanatoare. Sper sa reusim amandoua sa invingem in cele din urma aceste frici si sa putem avea o viata linistita in cele din urma. Succes!
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Henrietta91 »

Buna Alexandra . Sunt bine multumesc.
Am zile bune si am zile putin mai bune. Nici eu nu credeam ca suntem asa de multi cu aceasta problema.
Si mie imi estefffffffffff frica de moarte. Nu pot sa o accept. Si tot asa ca si tine mi-e foarte frica sa nu am ceva la inima de la atata anxietate si panica. Si eu am fost diagnosticata cu tahicardie in trecut dar anul asta am mai avut odata un EKG pt 24 de ore si de data asta nu a mai fost tahicardia prezenta. E greu sa accepti ca gândurile pot sa iti provoace asemenea simptome dar asa este , sunt doar gândurile si nimic altceva. Acum mi-am facut o serie de analize si toate au ieșit bine. Dar capul meu tot inventeaza si catastrofeaza. Exact asta fac si eu ca si tine cum apare ceva senzatie imediat fac cel mai urat scenariu. Si eu iti doresc succes si sper sa trecem peste asta.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Henrietta91 »

Bună Alexandra.
Cum ești? Te simți mai bine? Ai reușit să decatastrofezi senzațiile pe care le ai?
Edihorvat13
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 09, 2019 2:34 am

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Edihorvat13 »

Buna seara . Ma numesc Edi, am 27 ani și am o problema cu anxietatea cred . De 2 ani aproximativ, am făcut un atac de panica . Am iesit de la servici dupa o tura de 24h , am plecat la drum vreo 3 ore jumate de condus . Am ajuns acasă, am făcut un dus și am mers la niște prieteni inainte sa plecam la o cabana pentru un weekend . Înainte sa plecam la cabana a început coșmarul. Am baut un pahar cu ceva coniac și puțin cola , si am fumat o tigara . În momentul în care am baut din pahar , am început sa ma încălzesc, sa amețesc, inima imi bătea foarte tare și rapid, panică, nu mai știam ce se întâmplă. E , din momentul acela am rămas cu gândul ca fac infarct , tot timpul . Tot timpul ma aștept la asta , plus la atac cerebral și alte boli , cele mai grave . Dar gândul la infarct e tot timpul acolo .. am făcut seturi peste seturi de analize , controale la inima vreo 8 ekg-uri , 2 ecocardiografii . Au ieșit perfect normale. Asta e frica mea și gândul care ma tine blocat sa trăiesc cum o făceam înainte de visul asta urat ..
A mai trecut cineva prin asa ceva ? Eu ma cred singurul cu simptomele astea .. astept un sfat . Multumesc mult !
Ultima oară modificat Mie Dec 02, 2020 11:15 pm de către Edihorvat13, modificat 1 dată în total.
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Andra2007 »

Bună, Edi!Te înțeleg pt că și eu trec prin asta,de 3 ani.dacă te ajuta cu ceva,mai cunosc cel putin 2 fete,înafară de mine,plus încă câteva mii,de pe forum,care "mor" constant de infarct sau avc,sau de ce nu,anevrism!Mie mi se întâmplă destul de des,cu toate ca știu cum funcționează anxietatea si atacul de panică, sa cred totuși ca ce am eu e altceva,mult mai grav si ca nu are cum sa fie asta.Asta pt ca anxietatea are atât de multe simptome si ia forme atât de diferite,ca uneori poti ajunge sa crezi ca e altceva.Revenind la tine, privind de afară, mie mi se pare ca ai toate dovezile(vreo 8 +2,înțeleg.pe astea nu prea ai cum sa le contrazici, ca sunt niște aparate,niște medici,care spun ca esti ok),plus faptul că, totuși trăiești de 2 ani cu ele.Intreaba-te de câte ori ai gandit ca mori de infarct?Da-ti si raspunsul!NICIODATĂ!!Acum intreaba-te de ce ar trebui sa mai crezi o minte care te cam minte??Nu stiu daca faci psihoterapie deja sau nu,dar te-ar ajuta sa intelegi cum funcționează in mintea si in corpul tau atacul de panica.In felul asta ai putea sa interpretezi corect simptomele si nu te-ai mai speria de ele.Bafta!!
Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Gina1325 »

Buna Edi ! Si eu sunt una din acele persoane,descrise de Andra mai sus.Ti-am lasat un mesaj privat,aici pe forum.
Stai liniștit, ca nu esti singurul! Asa spunem toți, " sigur nu mai e cineva ca mine sau sigur nu mai simte cineva ce simt eu ".O sa fie bine,curaj!! Suntem tineri!
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Henrietta91 »

Bună Edi. Si eu ma confrunt cu aceeași problemă ca si tine. Din 2016 sufar se anxietate si atacuri de panica si tot ce simt in corpul meu asociez cu infarct sau AVC.
Mi s-a intiparit in minte ca am ceva cu inima si nu mai scap de acest gând. Chiar si o furnicatura simt in maini deja na speriii ca fac infarct. Te inteleg perfect. Am facatut si eu mai multe EKG uri plus ecograf la o clinica de cardiologie in Germania.Daca vrei putem sa vb mai multe. Cum doresti. Dar îți las adresa de email deoarece nu primesc aici pe forum mesajele private, nu stiu dc. Adresa de email este heny_hilda@yahoo.com.
Scrie răspuns