Anxietate si frica de simptomele fizice

Alexandra Turcu
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 09, 2019 2:37 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Alexandra Turcu »

Buna. Tocmai acum am vazut mesajul de la tine. Am avut o perioada buna dar acum am din nou o multitudine de simptome, incerc sa imi fac exercitiile pe cat se poate si sa stau linistita. Tu cum esti?
simonavs
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 26, 2020 2:29 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de simonavs »

Happyme scrie: Lun Mai 04, 2020 9:44 pm La fel si eu am frica de boli mintale dar mai ales de schizofrenie. Si ma lupt singura cu mine nu am apelat la psihoterapeut dar ma mai uit aici prin toate fricile care le au alții si putin ma linistesc ca înțeleg ca nu doar eu ma confrunt cu asa ceva. Daca ai inceput curs de psihoterapie neapărat vei iesi din starea aceasta, psihologul te va ajuta. Eu la moment nu am resurse suficiente sa imi i au vreo terapie si ma lupt singura cu mine de medicamente la fel mi-e frica si nu vreau sa incep cu antidepresivele însă stiu ca va trece totul si va fi bine! Succes tie la terapie o sa treci peste tot..
Asa si eu, am frica asat de bolile mintale, sa nu intru in depresie mai exact, sau am ganduri obsessive uneori si imi e teama sa nu imi ramana pentru totdeauna. Dar inainte imi era mult mai teama, acum ma simt mult mai ok. Va fi totul bine, cred ca cu timpul vom invata sa trecem de tot peste ele.
Vieriumihaela062@gmail.com
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 05, 2021 12:31 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Vieriumihaela062@gmail.com »

Am si eu o problema cu atacuri de panica si anxietate. Mi s-a dat diazepam dar mi-e frica sa le iau. Ce ziceti e ok daca incep sa iau medicamente? Am stari de lesin ca si cum as pierde controlul, stari de greata dureri de cap si temple, oboseala, noptile abia adorm, sunt palida. Ma ajutati cu un sfat va rog?
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Andra2007 »

Bună!Depinde cine l-a dat.Parerea mea,nefiind se specialitate,ar fii sa-l iei doar dacă ti l-a prescris un medic,psihiatru cred,cu schemă de tratament, cu tot.Altfel,nu cred ca ar fii ok.Intre timp,te-ar ajuta sa intri pe site și sa urmărești cele 3 lecții gratuite cu explicații ffff utile.nu te costa nimic si te-ar ajuta sa intelegi ce se întâmplă cu tine,de ce si ce sunt atacurile de panică.Apoi,poți să incepi sa citești despre anxietate, atacuri de panică, ganduri iraționale, emoții negative nesanatoase sau dezaptative,cum spun ei(anxietate,furie,etc.)Mie mi-au fost recomandate carti ale lui Albert Ellis.Te ajută sa intelegi cum stau lucrurile.Mai sunt si altele,dar nu le stiu pe toate acum.In general, caută informatii despre terapia cognitiv comportamentală .Toate simptomele despre care ai spus,pot fi de la anxietate si există explicații pt fiecare dintre ele.Sunt efecte ale hormonilor stresului eliberați in corpul tau,in momentul in care te-ai îngrijorat pt ca nu vei dormi,pt ca vei lesina,pt ca vei muri,etc.In principiu, când ești f speriat,agitat,crește putin tensiunea,pulsul,deci dacă nu ești deshidratat,probabilitatea sa lesini este fff mică.De regulă, oamenii leșină dacă sunt deshidratati,au tensiunea mică sau au alte probleme de sanatate.Dar si dacă leșini, nu mori.Oamenii nu mor pt ca leșină.Ma rog,discuția e lungă.Sigur te-ar ajuta sa vb cu un psihoterapeut.Te-ar ajuta cu informatii si tehnici corecte.Eu vb doar din experiența mea cu anxietatea.Bafta multă!
andr33aberci@gmail
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 20, 2020 7:50 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de andr33aberci@gmail »

Buna Mihaela.La fel am fost si eu cu anxietatea si aveam o frică foarte mare de pastile,dar la sfaturile domnului Gabriel Dinu am trecut peste frică și am inceput tratamentul medicamentos,care ma ajutat sa functionez,sa dorm sa mananc,sa pot sta mai linistita..iti inteleg perfect teama aceasta,dar Cand suntem in situatia in care simtim ca nu mai putem,tratamentul medicamentos,dat de un psihiatru este de ajutor.
Marius19822
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 30, 2021 5:54 am

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Marius19822 »

]Buna ziua ..am si eu la fel niste prb ..acum 7luni am avut prima data ..am inceput cu palpitatii in ianuarie la 3 dimineata au continuat ..atacurile mai apar din cand in cand insomni ,trezire pe timpul noptii cu sperietura ..iar tot timpul am un junghi in partea stanga dar tot timpul aproape ..sa fie de la anxietate mai are cv asa simtome ..pecizez am fost la cadiolog acum 2-3 luni mi a zis ca am un cord perfect normal???? :| 🙃
sergiu1997
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Noi 21, 2020 9:15 am

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de sergiu1997 »

Acele înțepături sunt normale din câte am inteles… eu le am de 1 an de zile, am fost la 5 cardiologi, toți au spus ca inima e perfect sănătoasă, toate astea vin de la anxietate, înțepături, furnicături, palpitații, arsuri, etc. Anxietatea are o mulțime de măști care te induc in eroare !
Toma Gabriela
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 25, 2022 10:32 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Toma Gabriela »

Buna ziua!Eu am anxietate din 2014 dar am crezut ca este de la accident si nimeni nu mia spus si acum după forma de covid sa agravat mai rau.Imi este frica sa merg singura si prin casa,dar daca este cineva cu mine nu mai imi este dar frica putin imi este sa nu calc pe glezna sa nu imi rup piciorul.Eu nu prea am echilibru de aia imi este frica!Multumesc frumos
GabrielaXD
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 23, 2022 9:33 pm

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de GabrielaXD »

Hei, si eu am aceeasi problema cu anxietate,de când o murit tatal meu acum 9 luni de zile a facut un avc si cateva crize bine doctoru ne-a zis ca oricand putea sa faca asa ceva el fiind in scaun un rotile trebuia sa ne asteptam nu mai mergea de 16 ani de zile . Am ramas cu sechele si cu gandu ca mi se v-a intampla si mi-e ,am fost si la psiholog mi-a zis ca am suferit un soc-posttraumatic,am fost si la cardiolog a zis ca nu am nimic la inima . :D
Tot felul de scenari creppy poate sa provoace mintea . Am avut si un atac de panica cand am facut si o criza de fiere si nu stiam ce este. Nu ca ar fii greu de controlat mintea ,dar starile ne duce in eroare.. a da si am si frica de cheaguri de sânge...
Elena Dorobantu
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 28, 2022 9:40 am

Re: Anxietate si frica de simptomele fizice

Mesaj de Elena Dorobantu »

Buna ziua! In timpul anxietati a fost cineva cu ameteli constante( de dimineata pana seara) si picioare(corp) obosit,fără vlagă? Ne pot ajuta vitaminele? Va rog
Scrie răspuns