Chiar nu mai este nimeni aici?

Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de Henrietta91 »

Ma bucur pt tine din tot sufletul, sper sa ajung si au ca tine. Pt ca pari f echilibrat. Iti multumesc inca odata ca impartasesti cu mine ce stii si ca imi dai un sfat. Chiar nu ma mai simt singura. Credeam ca nu mai intra nimeni aici.
Am sa exersez in fiecare zi sarcinile si nu ma voi abate de la ele pt ca vreau sa fiu bine si sa trec de starile astea cumplite pe care nu le doresc nimanui, sunt intradevar niste stari de neimaginat si care vin din senin cand t-i mai draga lumea.
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de gogosarr »

Nu ai pentru ce, imi aduc aminte si eu cand intram si cautam sa vorbesc cand in stanga cand in dreapta sa aflu si sa stiu eu ca nu sunt singuru "nebun". Nu pot sa ma consider echilibrat , banuiesc ca mai am si eu multe de invatat , dar sa zicem ca sunt pe drumul cel bun si tot timpul e loc de mai bine. Oricum de la inceput pana acuma au fost urcusuri si coborasuri , dar este ok , pentru ca inveti sa gestionezi mai bine gandurile si emotiile.
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de Henrietta91 »

Buna gogosarr. Cum te mai simți? Eu sunt destul de ok, imi fac sarcinile zilnic si e destul de ok. Mai momente peste zi cand parca cad într-o depresie, apoi citesc pastilutele psihologice si parca imi revin. Mda, si eu de cate ori intru ma tot uit cine e pe aici sa vb putin. Sa nu ma simt singura care se confruntă cu asta. As vrea sa pot trece si peste toate fricile pe care le am insa la expunere inca nu am ajuns. Imi doresc sa pot sa conduc fara sa am un atac de panica. In ultima perioada am exclus complet condusul si candtrebuie sa merg undeva intotdeauna apelez la cei din jurul meu sa ma duca si problema e ca si cu ei imi e frica, cum ma pun in masina incep sa transpir, sa fiu extrem de incordata , sa am tahicardie, nu primesc suficient aer plus o gramada de ganduri catastrofice și irationale.
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de gogosarr »

Ma bucur ca esti ok , sa continui cu repetitiile si in timp o sa vezi ca ajungi sa conduci chiar masina sau sa mergi cu oricine in masina ( asta dupa ce ajungi sa decatastrofezi gandurile irationale care ti le faci - probabil accidente , moarte in accidente , ca faci infarct la volan etc ) - dar cu expunerea treptata o sa vezi ca gandurile tale nu se adeveresc si osa scada din intensitate ! Succes
Henrietta91
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2019 7:08 pm

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de Henrietta91 »

Buna gogosarr. Am sa continui cu repetițiile. Chiar azi am avut sedinta de psihoterapie si am vb despre expunerea cu condusul dar mai trebuie sa astept putin pt ca inca continui sa catastrofez prea mult senzațiile care le am si citesc sau prezic viitorul. Asa ca singura imi induc panica in momentul in care ma pun in masina. Deoarece eu gandesc asa ca sigur o sa imi fie teama si o sa fac atac de panica. Si da ai surprins foarte bine gândurile irationale care imi apar in momentul in care trebuie sa merg cu masina. Multumesc frumos pentru susținere
sergiu1997
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Noi 21, 2020 9:15 am

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de sergiu1997 »

Și eu ma confrunt cu anxietate și atacuri de panica ! Am făcut un atac de panica acum 6 luni si de atunci ma chinui cu simptomele fizice: lipsa aer, palpitatii, extrasistole, transpirații reci, amețeala, stări generale de rău, reflux gastrointestinal,dureri in piept,presiune in piept,dureri de cap, am momente când aceste simptome persista și câte 2 săptămâni, zi și noapte ! Încerc cât de mult se poate sa îmi văd de munca, sa gândesc pozitiv, dar nu e ușor sa găsești pozitiv când simți și vezi ca nu ești bine ! Eu nu pot sa cred ca totuși din cauza unor gânduri sau nici măcar gânduri, ca sunt momente când nu ma gândesc la nimic și dintr-o data mi se face rău și ma ia cu stări de leșin sau nu pot sa respir calumea.... mi se pare ca la mine e cea mai gava anxietate și ca nu o sa mai scap de ea !
andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Re: Chiar nu mai este nimeni aici?

Mesaj de andpro »

@sergiu
Te inteleg perfect - este extrem de greu sa crezi ca anumite ganduri sau emotii irationale pot declansa si provoca o avalansa de simptome ca cele pe care le descrii tu. Si la fel ca si tine la mine starile rele ma napadesc fara a ma gandi neaparat la ceva - deodata ma simt rau. Asa cum mi-a explicat un psihiatru chiar daca tu nu constientizezi, gandurile exista in subconstient si actioneaza declansand anxietatea. Atunci apare intrebarea cum pot eu combate niste ganduri care nu apar practic palpabil adica de care nici nu iti dai seama ca le gandesti? Probabil prin aceleasi tehnici de calmare constienta adica ca simptomele nu iti pot face un rau grav......
Cred ca fiecare dintre noi are impresia ca ceea ce i se intampla lui este mai rau decat la altcineva - dar si asta este o abordare subiectiva.
Oricum probabil ca cel mai rau lucru pe care il putem face este sa ne gandim ca este ceva grav si ca nu vom mai iesi niciodata din aceasta etapa sau perioada - in acest mod nu vom reusi niciodata sa ne eliberam de aceste stari care intr-adevar ne strica viata
Scrie răspuns