Anxietatea tulburare obsesiva depresie atacuri de oanica ce

sora oana
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 15, 2020 10:16 am

Anxietatea tulburare obsesiva depresie atacuri de oanica ce

Mesaj de sora oana »

Buna seara ,vreau sa scriu și eu prin ce trec eu mai exact deoarece vreau sa găsesc soluții sa îmi revin ,totul a început de acum aproape 6 ani in care am avut o trauma (cineva mi a pus drog in pahar sa ma violeze )nu mi sa întâmplat nimic am reușit sa fug dar frica care am avut o atunci când am realizat ca sunt drogata a fost foarte mare și mi au venit niște imagini foarte clare cu mine moarta care m au speriat foarte tRe eu atunci am crezut ca o sa mor a doua zi deși eu nu vroiam asta ,m am speriat atât de tare încât ma forțam sa tin ochii eschsi ca dacă mor ,toate bune și frumoase a venit ambulantă mi am revenit,după o luna de la acesta întâmplare am intrat intr o stare de anxietate tot timpul îmi era frica ca mor ,apoi mai nou in starea mea de oanica mi a apărut in gând obsesiv dacă ma sinucid,mie acest gând mi sa părut prea înfricoșători și urat și ma întrebam de ce am eu gândul asta dacă nu creau sa fac asta și așa încet încet in fiecare zi sa dezvoltat o obsesie in capul meu îmi era frica sa stau singura dacă ma omor dacă ma trezesc din somn și îmi fac rău au trecut 6 ani niciodată nu am făcut asta ,plus ca aceste obsesie sa dezvoltat și cu altele gen frica de înălțime dacă ma arunc de la etaj eu nu pot sa stau decât la maxim 3 Menționez faptul ca pana da am aceste frici doream sa stau la etajul 9 ,dacă ma arunc in lac și ma înec dacă omor pe cineva mereu numai dacă și cu imagini îmi imaginam ca fac assta dacă bag un cuțit in mine o perioada am luat medicație a fost foarte ok am luat midora cu serlift și titrico puțin de somn plus rivotril tot puțin cel de somn pentru ca ajunsesem sa nu pot dormi din cauza gândurilor ma puneam sa dorm și incepeau grijile cu dacă a fost ok nu mai îmi grăbeau așa gânduri sau dacă veneau nu mai ma speriau ce vreau sa spun au fost și ok și nu ,am făcut și terapie o perioada care ma adus la relație eu de 6 ani ma chinui sa stau la un loc de munca de ce ca îmi vine gând dacă ma omor și dc sa mai stau la munca și afla colegii mei și nu mai stau la munca pe orice doresc sa fac îmi apare gând dar dacă mor dacă inebunesc aca îmi pierd controlul vreau sa spun când am luat medicația stăteam in bucuresti și a fost ok începusem sa lucrez am intrerupt tratamentul la insistentele mamei mele care îmi spunea ca o sa ma îngraș de la ele și nu mai le am luat ea oricum spune ca eu nu am nimic când vina a stau acasă la țara la părinții mei nu ma simt bine deloc ma simt presata constatand nu am voința sa fac nimic nici sa lucrez dar îmi doresc așa mult sa lucrez și chiar ma sint bine când ma simt utila dar și când îmi găsesc de munca stau maxim o sapt pentru ca îmi vin gânduri obsesive și atacuri de oanica simt nevoia sa ma exteriorizez la colegi și nu este ok asta deloc de când am stat acasă in pandemie 15 Martie pana am intrat in starea de urgentă am fost cât de cât ok făceam sport aproape zilnic mindufulnss citeam cărți de dezvoltate persoanala dar și psihologul la care netăgăduit ma ajuta pentru ca vorbeam cu el zilnic e de când a trecut cu starea de alerta iar ma m simțit presata trebuie sa lucrez sa îmi caut de munca iar panica iar stresul m am trezit la 26 de ani fără sa îmi Remin facultatea fara un loc de munca stabil fara o relație serioasă pentru ca nu pot sa îmi fac pana nu primesc eu reasigurări ca nu vrea doar sa facă sex și atât mi a intrat in cap ideea ca bărbații vor doar sa facă sex cu mine și sa ma arunce și din cauza asta stau mai mult singura ceea ce nu îmi face bine,acum îmi vin obsesii legate de orice dacă inebunesc dacă am schizo dacă sunt bipolara dacă ma omor dacă fac rău la cineva duite de ex când sunt cu vreun băiat ok și îmi place de el sunt foarte ok nu mai am nimic și acum ma văd cu un tip și îmi vine gând dacă ma trezesc și bag un cuțit in el dacă stau cu el și stau pentru ultima data și când fac ceva frumos gen gatesc pentru părinții mei ii ajut la ceva îmi vine gând și dacă fac pentu ultima data și mor sau ma văd cu prietenii dacă ma văd ultima data și mor dacă stau cu cineva și mor dacă fac un cooil și ma omor și rămâne singur dacă fac eu un solul și îl omor deși eu nu vreau asta am momenete când sunt foarte ok dar câteodată se intorc ca un rebound împotriva mea aceste gânduri sau stau la masa cu părinții mei sau iubitul și îmi vine gând dacă este ultima data di eu nor ,aceste gânduri ma face sa stau numai singura și sa nu mai fac nimic pur și simplu ma blocheaza de multe ori mai sparg gheata și nu le ascult niciodată nu sa întâmplat ceea ce îmi vine in gând dar dc am impresia ca voi muri nu vreau sa mor vreau sa lucrez sa fiu funcțională am atatea visuri cu viața mea dar aceste gânduri cu dacă ma terorizează ma apuca panica simt presiune in ceafa parca nu văd bine îmi amorțesc mâinile apoi tremur ma ia cu frisoane di îmi simt inima înghemuita plus nod in gât care îl am dar nu mereu gen când sunt foarte stresata se pune ai îl am toată noaptea am senzația ca ma sufoc ca ma strange ceva de cât adorm puțin și iar ma trezesc și tresar câteodată an dimineata când ma trezesc și tresar plâng foarte ușor sunt prea sensibilă și la stres ma enervez repede și sunt irascibila și greu ma tin de un lucru sa îl duc pana la cap ceea ce asta ma demoralizează cel mai tare (când stau in bucuresti ma simt mai libera îmi revin mai repede nu mai le am atât de intense cel mai rău le am când sunt acasă la ai mei pentru aici mi-a venit primul gând dacă ma sinucid și nu vreau asta îmi este frica rău de asta și am tendința sau fug sa nu mai văd locul sa nu mai îmi Adic aminte nu doresc deloc sa mor nu știu aici la țara îmi este frica sa nu inebunesc și sa ajung o inutila nu vreau asta vreau sa îmi trăiesc viața sa fiu fericita sa fiu sănătoasă de ex eu și dacă am o răceala dramatizez ca dacă mor și nu vreau sa mor de o luna mi au apărut niște candiloame și mai mult stres pentru moneda dacă afac cancer și mor plus obsesiile care le am mai rău îmi da panica plus ca nu lucrez și nu vreau sa stau așa inutila vreau sa am banii mei sa văd eu ca pot singura ,plus ca gândesc și in trecut la fostul care nu mai am cu el nici o treaba nu vreau sa mai ma gândesc la el vreau sa scap de aceste gânduri urate vreau sa trăiesc
Scrie răspuns