Am nevoie de un sfat

roxyallina@gmail.com
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 20, 2020 4:34 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de roxyallina@gmail.com »

Bună Andrei,și eu stau tot in germania,dacă vrei scrie-mi pe email roxyallina87@gmail.com si vorbim,eu iau pastile homeopatice prescrise de psihiatru si ma simt mult,mult mai bine,dacă vrei scrie-mi pe email și vorbim .
roxyallina@gmail.com
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 20, 2020 4:34 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de roxyallina@gmail.com »

roxyallina@gmail.com scrie:Bună Andrei,și eu stau tot in germania,dacă vrei scrie-mi pe email roxyallina87@gmail.com si vorbim,eu iau pastile homeopatice prescrise de psihiatru si ma simt mult,mult mai bine,dacă vrei scrie-mi pe email și vorbim .
Andra2007 scrie:Bună seara!Vă înțeleg si îmi dau seama cât de greu vă este.Nu știu nici ce tip de psihoterapie faceți,dar spunea cineva la un moment dat ,ca ar fii bn să urmezi metode dovedite științific.Printre ele,sportul,yoga,meditația si terapia cognitiv comportamentală.de fapt,cea din urmă e cea mai importantă, pt că ajută in schimbarea credințelor irationale cu care am fost crescuti sau pe care le-am dobândit in timp,ca urmare,poate a unor situatii de viață cărora le-am facut față cum am putut.E foarte greu,chinuitor si obositor sa facem asta pt ca asta înseamnă sa renunțăm la tot ce credeam ca e bine si normal si să ne confruntăm cu toate fricile noastre cu arme noi,cu care nu suntem familiarizați si in care nu credem.Adica noi credem ca e ok să ne spunem in continuu ca nu trebuie sa-mi fie greață, pt ca daca mi-e greață înseamnă ca e ceva in neregulă cu mine si nu suport sau ca nu trebuie sub nicio formă sa ma simt trist sau abătut sau obosit de tot ce trăiesc, pt ca daca o sa fiu,sigur voi face depresie si viața nu va mai avea niciun sens si e ingrozitor.Si nu e ok sa ne spunem asta,in felul ăsta.Terapia ne învață ca e mai ok să spunem ca:nu-mi place senzația asta de greață si mi-ar placea sa nu o am,dar înțeleg că nu patesc nimic grav,cum nu am patit nici datile trecute si ca e doar efectul cortizolului.E destul de chinuitoare,dar pot s-o suport.Frica de depresie...o am si eu. Uneori mai puternică, alteori deloc,in functie de cat de intense sunt starile de anxietate sau simptomele care vin la pachet.Psihoterapeutul cu care lucrez spune că, de fapt nu e chiar depresie,ci mai degrabă o oboseală, normala cumva,in starile prelungite de anxietate.Eu pot doar să vă spun,din experienta mea,să nu renunțați la serviciu sub nicio formă, indiferent dacă trebuie să mergeți plângând,Nici nu aveți idee cât va ajută!Să înțelegeți ca nimic nu trebuie, nici măcar sa va fie bine.Atata timp cât veți avea credințe si ganduri irationale,veți avea,cel mai probabil,si greață si amețeală si tot tacâmul!Încercați sa va expuneti cat de mult si cat de des,tuturor fricilor!Oricare ar fi ele!Cu cat evitați mai mult,cu atât vi se va întări ideea ca nu puteți, ca ceva rău se va întâmpla!Ganditi-va ca cel mai rau lucru care vi sr poate intampla ar fi sa faceți atac de panică, si oricum nici asta nu e cel mai rau lucru care vi se poate întâmpla!Multă sănătate!Sper sa vă fi fost de ajutor!
roxyallina@gmail.com
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 20, 2020 4:34 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de roxyallina@gmail.com »

roxyallina@gmail.com scrie:
roxyallina@gmail.com scrie:Bună Andrei,și eu stau tot in germania,dacă vrei scrie-mi pe email roxyallina87@gmail.com si vorbim,eu iau pastile homeopatice prescrise de psihiatru si ma simt mult,mult mai bine,dacă vrei scrie-mi pe email și vorbim .
Andra2007 scrie:Bună seara!Vă înțeleg si îmi dau seama cât de greu vă este.Nu știu nici ce tip de psihoterapie faceți,dar spunea cineva la un moment dat ,ca ar fii bn să urmezi metode dovedite științific.Printre ele,sportul,yoga,meditația si terapia cognitiv comportamentală.de fapt,cea din urmă e cea mai importantă, pt că ajută in schimbarea credințelor irationale cu care am fost crescuti sau pe care le-am dobândit in timp,ca urmare,poate a unor situatii de viață cărora le-am facut față cum am putut.E foarte greu,chinuitor si obositor sa facem asta pt ca asta înseamnă sa renunțăm la tot ce credeam ca e bine si normal si să ne confruntăm cu toate fricile noastre cu arme noi,cu care nu suntem familiarizați si in care nu credem.Adica noi credem ca e ok să ne spunem in continuu ca nu trebuie sa-mi fie greață, pt ca daca mi-e greață înseamnă ca e ceva in neregulă cu mine si nu suport sau ca nu trebuie sub nicio formă sa ma simt trist sau abătut sau obosit de tot ce trăiesc, pt ca daca o sa fiu,sigur voi face depresie si viața nu va mai avea niciun sens si e ingrozitor.Si nu e ok sa ne spunem asta,in felul ăsta.Terapia ne învață ca e mai ok să spunem ca:nu-mi place senzația asta de greață si mi-ar placea sa nu o am,dar înțeleg că nu patesc nimic grav,cum nu am patit nici datile trecute si ca e doar efectul cortizolului.E destul de chinuitoare,dar pot s-o suport.Frica de depresie...o am si eu. Uneori mai puternică, alteori deloc,in functie de cat de intense sunt starile de anxietate sau simptomele care vin la pachet.Psihoterapeutul cu care lucrez spune că, de fapt nu e chiar depresie,ci mai degrabă o oboseală, normala cumva,in starile prelungite de anxietate.Eu pot doar să vă spun,din experienta mea,să nu renunțați la serviciu sub nicio formă, indiferent dacă trebuie să mergeți plângând,Nici nu aveți idee cât va ajută!Să înțelegeți ca nimic nu trebuie, nici măcar sa va fie bine.Atata timp cât veți avea credințe si ganduri irationale,veți avea,cel mai probabil,si greață si amețeală si tot tacâmul!Încercați sa va expuneti cat de mult si cat de des,tuturor fricilor!Oricare ar fi ele!Cu cat evitați mai mult,cu atât vi se va întări ideea ca nu puteți, ca ceva rău se va întâmpla!Ganditi-va ca cel mai rau lucru care vi sr poate intampla ar fi sa faceți atac de panică, si oricum nici asta nu e cel mai rau lucru care vi se poate întâmpla!Multă sănătate!Sper sa vă fi fost de ajutor!
andpro scrie:Salut tuturor

Sunt Andrei am 51 de ani si locuiesc in Germania. Sufar de anxietate de mai multi ani. Am luat medicatie timp indelungat si totul a fost relativ echilibrat pana cam cu 1 an in urma. Chiar daca eram sub medicamentatie, starile de anxietate apareau din ce in ce mai des. Solutia aleasa, recunosc cea mai usoara a fost sa apelez la psihiatru care imi schimba ceva sau mai adauga ceva o perioada de timp pentru a ma echilibra. Din pacate am observat ca dupa circa 4 saptamani de la schimbare iar apareau aceste stari de anxietate. mi-am dat seama atunci ca cu toate ca sunt sub medicamentatie, la un moment dat aceasta lasa anxietatea sa reapara - nu o poate anihila total. Din vara urmez in paralel si sedinte de psihoterapie care ma ajuta dar numai pe moment dupa ce le fac. De circa 3 saptamani am inceput sa incerc sa schimb eu singur ceva la mine. Am citit cartea 'At Last a life' de Paul David care explica ca pentru a scapa de anxietate trebuie sa nu te mai lupti cu ea si sa accepti prezenta ei astfel incat mintea sa aiba timp sa se vindece de aceste ganduri. Imi dau seama ca simptomele fizice - greata, lipsa de pofta de mancare si ameteala/stare de rau - sunt date de aceasta anxietate. Imi spun ca acestea nu imi pot provoca stari de sanatate foarte grae deaorece pana acum nu am patit nimic - dar totusi nu reusesc sa ies din acest cerc.
Saptamana trecuta am lucrat mult cu mine in directia permiterii anxietatii si constientizarii ca nu voi pati nimic. In general a fost relativ mai bine decat alte dati dar ieri duminica dupa pranz m-am simtit foarte rau, deprimat si anxios. Azi dimineata abia am putut sa ma dau jos din pat sa merg la servici. Am fost pe punctul sa-l sun pe psihiatrul meu din RO - un medic cu foarte mare experienta - care probabil mi-ar prescrie eva pilule sau combinatii cdare m-ar face sa ma simt bine dar doar pe timp limitat dupa cum s-a dovedit.
Intrebarea mea la voi ca persoane care trec prin asa ceva ar fi - sa apelez la alte medicamente ca sa ma reechilibreze? sau sa incerc sa lucrez singur cu toate ca rezultatele se pare ca se lasa asteptate........
Am sustinerea sotiei care imi spune sa ies din starea acesat dar stim cu totii ca asta nu se poate realiza batand din palme.........
multumesc pentru raspunsuri
mirondanro
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 29, 2021 4:22 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de mirondanro »

Salut Andrei sper ca te simți mai bine!

Medicamentația poate fi folositoare pentru restabilirea echilibrului hormonal în lupta cu depresia și anxietatea. Dar soluția este schimbarea modului de a gândi, toată anxietatea vine de la gândurile ce ni le facem. Nu putem rezolva problema doar bazându-ne ca medicamentele ne vor vindeca. Cum ai observat și tu char dacă iei medicamente stările de rău reapar. Stările astea nu sunt legate de ceva fixic, biologic, ci de felul de a gândi. Recomand sa urmărești cursul gândește sănătos!
andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de andpro »

Mersi de raspuns si sustinere. Intr-adevar in ultimul timp starile de anxietate si de rau s-au diminuat considerabil. Cred ca este in principal rezultatul psihoterapiei - dna Ioanicioaia imi este de mare folos si depune multa pasiune in ceea ce face. Rezolv sarcinile date chiar observ ca de la sine in anumite situatii imi vin in minte ganduri si analize rationale ale situatiei ceea ce inainte nu se intampla. Un alt efect este constientizarea mult mai accentuata a starilor de bine - de fapt a staril Persoaneleor fara anxietate si/sau simptome fizice. Cei care nu au anxietate iau starile de bine ca si de la sine inteles sau garantate in timp ce cei ca noi apreciaza mai bine perioadele bune. Succes in terapie tuturor
andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Re: Am nevoie de un sfat

Mesaj de andpro »

Salutare tuturor

Dat fiind ca ma aflu in etapa de psihoterapiei si de aplicare a ei mi-ar place daca careva dintre voi ar dori sa corespondeze cu mine pe aceasta tema pe email pe andrei.prodrom@yahoo.com - asa as putea culege informatii de la persoane care sunt poate mai avansate decat mine in aplicarea psihoterapiei si as primi si unele sfaturi cu privire la optimizare. Multumesc
Scrie răspuns