Recadere in terapie

andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Recadere in terapie

Mesaj de andpro »

Salut

Fac terapie de 2 luni aici si sunt foarte multumit de colaborarea mea cu psihoterapeutul meu. Am facut sarcinile si am citit mult din cartile date. Personal consider ca am facut si oarece progrese in sensul in care am avut si 3 saptamani bune (ceea ce inainte nu prea aveam). Din pacate incepand de sambata cred ca sunt intr-o perioada de recadere. Stiu ca aceste recaderi sunt normale, citesc pastilutele si credintele, imi notez gandurile negative citesc din cartile potrivite dar cu toate acestea, aceasta recadere m-a lovit foarte puternic. Daca sambata si duminica au fost cat de cat suportabile (intensitate 5/10), luni m-am mai linistit abia dupa ora 13.00, timp in care abia am putut sa fac fata sarcinilor de servici iar azi m-a lovit cum se spune din plin.
De dimineata nu ma simt deloc bine, incerc sa gandesc rational, scriu si citesc in acest sens dar sunt cum se spune pe romana 'cam varza'. Degeaba imi spun ca totul trece inclusiv aceasta etapa si ca am avut perioade si mai bune - nu ma pot reechilibra macar cat sa pot functiona la cota de avarie. Interesant este ca nici macar nu mai pot depista ganduri negative cu toate ca probabil totul este alimentat si declansat insasi de anxietate ca factor declansator. Mai am vreo 4 ore pe care trebuie sa le rezist la servici dar ma sperie gandul ca aceasta recadere s-ar putea prelungi (stiu foarte bine ca generalizez si catastrofez). Dintre cei care au parcurs aceasta terapie poate cineva sa-mi descrie cum a fost cu recaderile la el/ea, cat au durat, ce au facut in plus pemntru a trece peste ele si daca au progresat si ulterior. Mersi de ajutor
Scrie răspuns