Imi doresc un sfat sau o îndrumare. Se mai simte cineva ca si mine?

Andra Ioana
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 21, 2021 3:18 am

Imi doresc un sfat sau o îndrumare. Se mai simte cineva ca si mine?

Mesaj de Andra Ioana »

Cred ca sufăr de anxietate si puțină depresie. Nu pot fi sigură pentru ca nu am mers sa vorbesc cu un psiholog sau psihoterapeut si nu pot ajunge la concluzia asta de una singură.
Am stări dese de tristețe,zilnice sau aproape zilnice si gânduri care nu imi dau pace. Ma desconsider intotdeauna si am mari probleme cu increderea in mine si in alte persoane. Ma tem de parerile oamenilor cu care intru în contact si de multe ori nu prea vorbesc. Ma jignesc des de una singură si ma tem sa fac anumite lucruri de frica a ce ar putea crede altcineva. Ma panichez cand ma gandesc la viitor pentru că mă tem că nu voi fi in stare sa fac nimic si gândurile de genul ma fac sa plâng chiar si o zi întreagă.
În școala generală am avut parte de umilințe din partea unor colege si cred ca nu am trecut niciodată peste asta ,pentru că și acum ma gandesc la vorbele urâte pe care mi le spuneau si la felul în care se comportau cu mine.Relația cu tatăl meu este un eșec total pentru că m-a respins inca de cand aveam câteva luni. În general sunt o persoana foarte temătoare si oamenii ma calcă foarte usor în picioare pentru că mi-e teama sa ma impun în fața oamenilor din jurul meu. La momentul actual viata mea este la pământ pe toate planurile si simt ca ma impotmolesc tot mai mult.
Andreea18
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 09, 2021 11:27 am

Re: Imi doresc un sfat sau o îndrumare. Se mai simte cineva ca si mine?

Mesaj de Andreea18 »

Buna dimineata ! Ai facut bine sa scrii aici in cazul acesta parerea mea , pentru ca asa cum noi toti am avut nevoie de ajutor tot asa cred ca ai nevoie si tu si este cel mai bun mod de a cere ajutorul ca pe viitor sa fii mai bine. Mai mult sau mai putin toti ne-am confruntat cu aceste tulburari si nu este deloc placut si daca nu faci ceva in sensul acesta ,risti sa pierzi bucuria vietii pentru ca Viata este frumoasa si se merita sa lupti de fiecare data :;)
Parerea mea , pentru inceput ar fi bine sa te inscrii pe platforma aceasta si sa fii preluata de un Psihoterapeut daca iti permiti.Eu am avut 2 ani de calvar insa nu am apelat niciodata la un Psiholog sau un Psihoterapeut pentru ca am fost mereu sceptica si nu am crezut ca poate sa faca ceva pentru mine insa ca printr-o minune si fara sa fac prea multe,pe mine m-a ajutat enorm aceste 3 luni de Psihoterapie.Eu iti urez succes , sa ai incredere ca totul va fi bine si aici nu esti chiar asa singura pentru ca e mereu cineva care sa te inteleaga. Fa alegerea corecta si sigur o sa fii bine usor usor ... e nevoie de putina rabdare.O dumininica linistita ! :)
Roxana Ghidiu
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:22 am

Re: Imi doresc un sfat sau o îndrumare. Se mai simte cineva ca si mine?

Mesaj de Roxana Ghidiu »

Nu reusesc deloc sa iau legatura cu cineva?ma puteti ajuta va rog
Scrie răspuns