Dureri si ameteli

Ionut Chis
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 05, 2021 5:22 pm

Dureri si ameteli

Mesaj de Ionut Chis »

Buna.Sunt Ionut am 31 de ani si sunt nou pe aici.De vreo 3 luni ma comfrunt cu niste stari de anxietate care au devenit tot mai puternice.Nu pot sa dorm noaptea..ma dor muschii in special de la picioare..ma doare capul si simt furnicaturi prin tot corpul..am ameteli..Imi vine sa stau in pat dar dupa o jumate de ora de stat apar tot feluri de ganduri si incep si starile cu furnicaturi etc.asta se intampla zilnic....sa mai comfruntat cineva cu starile astea?Imi este frica sa nu am am alte probleme.Mam gandit sa fac un rmn...ct
andpro
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 05, 2019 9:42 am

Re: Dureri si ameteli

Mesaj de andpro »

Salut Ionut

Sigur ca investigatiile organice - rmn, CT etc isi au rostul lor. Cu toate acestea daca tu asociezi aceste somatizari cu stari de anxietate probabilitatea cea mai mare este ca ele sa fie date de aceasta. Anxietatea poate sa dea si da simptome atat de diversificate incat acopera practic toate zonele corpului. Ca suferind de anxietate iti recomand inceperea unui program de consiliere deoarece unica solutie este sa constientizezi ca aceste somatizari vin de la anxietate in sistemul neurovegetativ si ca organic nu ai nimic chiar daca pe moment ti se pare greu de crezut.
Eu sufar de astfel de stari de mult si in prezent fac atat psihoterapie cu dna Ioana Ionicioiu (pe care ti-o recomand cu caldura) si in paralel iau si o medicatie usoara antidepresiva. Rezultatele au aparut pe parcurs - trebuie foarte multa rabdare, nu apar imediat. Acum de exemplu dupa 3-4 luni in care am fost bine experimentez iar probleme dar pe baza experientei din trecut sper sa fie trecatoare.
Trebuie sa fim fericiti ca putem spune ca nu avem nimic organic si ca simptomele si starile experimentate sunt date de psihic - sunt alte persoane in situatii grele care au boli grave si nu au acest noroc. Intotdeauna sa ne gandim ca viata merge inainte si sa facem tot ce putem pentru a nu ne lasa coplesiti. Stiu din proprie experienta ca cateodata este foarte greu dar oricum nu ai alta solutie decat sa incerci sa mergi inainte. Deci incearca sa faci pasi in vindecarea ta psihica, aplica cat poti de bine ce inveti la psihoterapie si succes
Scrie răspuns