Tulburarea obsesiv compulsivă

Florenta tutunariu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 28, 2022 12:18 pm

Tulburarea obsesiv compulsivă

Mesaj de Florenta tutunariu »

Bună ziua , acum 3 ani am ajuns la psihiatru cu o ușoară stare de tristețe , mi s a administrat tratament medicamentos ,primele două săptămâni au fost super dar după a urmat calvarul . Gânduri care mai de care ca și exemple : frica de a fi zoofila , pedofilă , atrasă sexual de părinții mei , gândul ca vreau să îmi fac rău mai exact să mă arunc de la etaj . În ultima perioadă au mai dispărut din gândurile de atunci , dar mereu reapar altele și îmi creează o stare groaznică . Gândurile cu care mă zbat în momentul de față sunt următoarele: frica ca nu îmi iubesc sau ca nu o să mai pot să îmi suport partenerul , frica de a-mi face rău , gândul ca ce face toată lumea (pe acesta nu prea îl înțeleg nici eu ) dar este ceva de genul ca viața este monotonă și ce fac oamenii toată ziua , când văd persoane ca se plimbă relaxate îmi creează anxietate , gândul ca nu văd rostul pentru ce trăiesc , gândul ca viața este monotonă și gândul ca îmi este frică să nu mă plictisesc de tot ce mă înconjoară însoțit de gândul ca eu nu mă pot bucura de nimic , când dau să ma bucur de ceva imediat apare gândul ca eu nu mă pot bucura . Pur și simplu nu mai pot , mai are cineva astefel de gânduri ?
Scrie răspuns