Timiditate

AndraM
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 22, 2013 7:53 pm

Timiditate

Mesaj de AndraM »

Buna ziua! Am 15 ani si de aproximativ un an simt ca din ce in ce mai mult mi se accentueaza timiditatea fata de oameni putini cunoscuti sau mai in varsta decat mine. Cand vorbesc cu o astfel de persoana nu imi mai gasesc cuvintele, transpir, am palpitatii si uneori ma inrosesc. Sunt niste stari foarte deranjante care au loc zilnic. Nu am apelat la ajutorul unui psiholog deoarece, desi stiu ca e cea mai potrivita persoana care ma poate ajuta, nu as putea sa vorbesc deschis cu el, iar pentru sedintele online nu am sprijin financiar.
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Timiditate

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna AndraM.
Te cred ca aceste aspecte te deranjeaza. Timiditatea este foarte neplacuta. Ea are ca sursa faptul ca pentru tine conteaza prea mult, mult prea mult ce cred ceilalti despre tine. Esti o persoana valoroasa si merita sa fii tu insati fara sa-ti fie teama de ce cred ceilalti. Nu e usor dar e posibil!!

Da, un psiholog te poate ajuta si poti avea incredere sa te deschizi pentru ca prin meseria noastra iti garantam confidentialitatea. Vorbeste cu parintii tai despre problema aceasta si cere ajutor.
Curaj!
Scrie răspuns