depresie sau anxietate

ioana petrescu
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 30, 2012 8:47 pm

depresie sau anxietate

Mesaj de ioana petrescu »

Buna ziua tuturor. Am avut norocul sa descopar acest site in momentele mele de disperare in a cauta raspunsuri la starile de rau pe care le am. Din pacate ma confrunt cu o asa zisa anxietate( diagnostic pus de un medic psihiatru si de un psiholog cu care am facut niste sedinte de psihoterapie).Sincer eu cred ca este mai mult o depresie pe care nu pot sa mi-o explic tinand cont de faptul ca nu am avut experiente traumatizante sau probleme extrem de mari. Abia astept sa incep sedintele sa scap de toate gandurile chinuitoare.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: depresie sau anxietate

Mesaj de alexandra_32 »

Ioana bine ai venit printre noi....atat eu cat si alte persoane de aici de pe forum nu au avut niste traume sau evenimente deosebite care sa le fi cauzat asta.....eu nici acum nu stiu de ce au aparut starile astea....dar nu mai conteaza....adevarul e ca atunci cand stii sa gestionezi altfel gandurile, fricile ....totul e mult mai simplu!!
Iti recomand cu mare incredere sedintele de psihoterapie si daca vrei sa impartasesti cu noi....suntem aici!!!
ioana petrescu
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 30, 2012 8:47 pm

Re: depresie sau anxietate

Mesaj de ioana petrescu »

Merci Alexandra. Da am inceput si eu sedintele si sper sa reusesc sa scap de gandurile negre pentru ca sunt intr-adevar obositoare.La mine cred ca este de fapt o tulburare obsesiva insa fara compulsii. In fine pana la urma conteaza terapia si vointa noastra, cred eu.
RonRon
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 28, 2014 6:29 pm

Re: depresie sau anxietate

Mesaj de RonRon »

nu-mi vine sa cred cat de multe persoane trec prin aceleasi stari ca si mine, ma bucur ca am gasit acest site , si sunt sigura ca este benefic. De reusit, sunt sigura ca se poate, trebuie sa ne dorim atat de mult incat sa trecep hopul. Starile mele au aparut din nimic, defapt, as putea da -vina- pe oboseala si stres ! Vom reusi cu totii !!! :D
irina88
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 26, 2015 2:58 am

Re: depresie sau anxietate

Mesaj de irina88 »

Buna ! Si eu trec prin momente grele, am plecat din tara si ma simt foarte straina, fara chef de viata, nu simt bucuria si orice as primi sau mi-as cumara nu ma bucura. Simt ca nu imi traiesc viata mea sunt cu gandul numai acasa si la ce a ramas in urma mea.Am o stare care simt ca ii deranjeaza pe cei din jurul meu si mi-au si spus, ca sunt mai mereu trista. Mai fac si cate un atac de panica cand sunt singura si mi-e frica intr-o lume atat de mare unde toata lumea iti este straina si care abia iti arata un zambet . Sper sa reusesc sa scap de negativismul din mine si sa ma bucur de viata asa cum este ea si cu bune si cu rele. Va doresc multa sanatate la toti si sa trecem cu bine ! ;)
Ariadna
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 18, 2015 10:24 pm

Re: depresie sau anxietate

Mesaj de Ariadna »

Buna Irina !
Pot sa te inteleg ft bine pt ca si eu sant departe de casa si de familie si stiu cum e sa te simti singura prin tre straini . Chit ca sant cu cineva , ca am fosti colegi si amici , nimeni nu poate sa inteleaga prin c'è treci si daca vad ca nu esti cum ai fost iti intorc spatele te evita . Stiu ca nu sant cea mai buna companie in ultimul timp dar e trist sa vezi cati din cei c'è considerai prieteni iti sant alaturi .... :|
Aici macar am gasit pe cineva care vrea sa ne ajute , apoi ne avem noi pe noi cei care stim prin c'è am trecut .
Dumnezeu sa ne dea putere si incredere ca totul va fi bine !
Te imbratisez cu drag :)
vrajitoru
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 16, 2015 8:11 pm

Re: depresie sau anxietate

Mesaj de vrajitoru »

Baieti capu sus!. Viata nu se termina aici. Si eu sunt nou aici pe GANDESTE SANATOS , abia astept sa port conversa cu psihologu. Ca aici in Italia doctorul psihiatru imi da decat medicamentele si atata nu vorbesc nimic cu mine. Va salut si va doresc o viata cat mai linistita!
Scrie răspuns