Viata dupa tradare

Racriss
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 1:28 pm

Viata dupa tradare

Mesaj de Racriss »

Nu stiu daca am catastrofat eu situatia mai mult decat era cazul; stiu doar ca omul de langa mine, singurul meu sprijin, pe care-l credeam deosebit, isi construise o viata paralela, un refugiu pe care se straduia sa-l ascunda de mine, cu dorinta vadita de a ma tine langa el, desi nu ma mai iubea. Nu inteleg minciuna, tradarea, nu pot sa tratez astfel pe nimeni. De ce mi s-a intamplat asta? Nu este deja o catastrofa? Si nu imi mai revin, desi au trecut 7 luni de la catastrofala zi de 5 martie 2013 cand am gasit mesajele acelea in telefonul lui: "...iubirea mea...". Mi s-au infipt in minte si nu le mai pot scoate. Cinismul lui..."n-a fost decat sex..". Niciodata nu este doar sex. Minte cum respira.
Bun. Sunt multe de scris. Acum sa "decatastrofez". Ca ar fi putut sa ne paraseasca pentru altcineva? L-am rugat eu sa o faca , daca o iubeste. Bineinteles ca a negat, ce ar fi putut sa spuna? Ca a fost indragostit de o c...a care a si recunoscut ca mai avea o relatie cu altul? Ca are o slabiciune pentru femei usoare, desi e mandru de mine ca nu am calcat stramb niciodata si am crescut doi copii aproape singura? Nu-i asa ca situatia e putin catastrofala? Sunt prinsa intr-o relatie cu cineva care considera ca "n-a omorat pe nimeni", desi eu slabisem 5 kilograme in prima saptamana si nici acum nu sunt departe de starea aceea , dar ma straduiesc sa nu-i mai reprosez comportamentul lui aberant . Nu pot creste doi copii singura. E atat de iresponsabil incat , daca si-ar reface viata alaturi de altcineva, ar uita complet de noi.
Sa mai decatastrofez putin. Nu mi-a spus ca ma mai iubeste, sau nu poate s-o faca. Dar ar fi si penibil, nu? Dupa o relatie cu alta de aproape un an... Asadar, putea sa spuna ca-i indragostit lulea si sa plece. Dar intotdeauna apar intrebarile -bonus: si daca ma minte doar pentru ca are nevoie de mine, pentru imaginea lui de familist? In ocupatia lui de acum are nevoie de asta. Deci, ma autosabotez tot timpul, nu pot sa dau explicatii rationale, deoarece apar aceste supozitii ca niste petarde care arunca in aer toate eforturile mele de a tine piept dezamagirii.
Scrie răspuns