Problema mea

siamezu
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 14, 2014 10:41 pm

Problema mea

Mesaj de siamezu »

Am demult probleme care au disparut sau au reaparut in timp. Acum insa s-au acutizat odata cu al doilea divort si cu problemele financiare survenite in urma divortului. Am ajuns sa imi doresc sa dorm non-stop. Ametesc teribil dimineata si nu ma pot concentra la munca. Conduc foarte mult si mi-e teama sa nu fac vreun accident. daca ma concentrez bine la ce fac reusesc sa duc cumva la bun sfarsit insa in stare latenta redevin acelasi om trist si fara chef de viata. Caut sa ma distrez doar vizionand comedii in speranta ca astfel imi pot readuce in suflet acea bucurie demult pierduta. Sunt disperat si nu mai vad nici o iesire. Trebuie sa fie ceva rezolvare si pentru mine. Mentionez ca acum cativ ani am mai fost la cateva sedinte de psihiatrie si cumva m-am simti mai bine. Acum insa e diferit. Am palpitatii si uneori fac crize de fibrilatii. Ma gandesc mereu cand va fi urmatoarae criza si cand voi muri. Nu pot sa ma gandesc la altceva. Imi vine sa plang frecvent si uneori vad in asta o alinare. Dar fiind un barbat care nu prea plange din orice renunt la gand pe a doua zi. Ma simt bolnav teribil si nu vad decat partea goala a paharului. Ar mai fi multe de povestit insa somnul ma alunga sper pat. Mi-e teama sa ma trezesc a doua zi stiind ca incepe iar chinul.... Va rog sa ma ajutati cumva
marius94
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 22, 2014 8:21 pm

Re: Problema mea

Mesaj de marius94 »

Exact asa sunt si eu trist toata ziua , dezamagit, ma culc seara cu frica de ce se va intampla ziua urmatoare.. cand plec spre liceu imi vine rau . Doar in weekend sunt mai linistit
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Problema mea

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Siamezu,
Imi pare foarte rau de aceasta stare cu care te confrunti. Cred ca ti-e incredibil de greu.
Fibrilatiile de care spui sunt simptome de anxietate iar starile povestite sunt in mod sigur o depresie!
Nu amana sa consulti de urgenta un medic psihiatru pentru a incepe un tratament. Te va reechilibra si te va ajuta sa iei decizii potrivite. Deasemnea ajutorul unui psiholog, respectiv a terapiei cognitiv-comportamentale te va ajuta sa mergi mai departe si sa iti reordonezi viata.

Curaj!
Scrie răspuns