depresie

gaica27
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 18, 2015 3:09 am

depresie

Mesaj de gaica27 »

salut!!!...stiti nu prea stiu cum mai exact sa ma exprim ma simt chiar nasol totul a inceput acum o saptamana cand am vb cu iubta la telefon ,si am intrebato unde e si ia mia raspuns ca e acasa si mia inchis telefonul mi sa parut ceva dubios ca ea nu imi inchide in nas si am sunat-o pe mama ei si am intrebat-o daca fata ei e acasa iar ia mia raspuns ca nu mai venise de 2 zile acasa si mi-am dat seama ca ma minte..iar dupa acea am sunat-o din nou si tot am continuat sa ma minta si intrun final am zis ca ea de frica ca o voi pierde dar de cateva zile nu mai e cum era inainte se purta rece cu mine iar acum 2 zile mia zis ca ne despartim ca eu sunt infidel si de 2 zile traiesc un calvar nu mai am pofta de mancare nu ma ia somnul de doua zile iau somnifere ca sa pot dormi ,am palpitati nu ma pot concentra mai la nimic ma enervez din orce iar in seara asta am inceput sa vorbesc singur afara cu glasul tare spueam dece doamne dece eu cu ce te-am gresit eu de merit asta si am inceput sa ma gandesc la sinucidere am stat vre-o ora jumate gandinduma sa ma sinucid dar parca mam trezit din gandul asta urat si am intrat in casa si mam pus in pat langa nepot si am decis sa apelez la un expert si am cautat pe internet ,ca daca as fii fost in romania ma-si fi dus la un psihiatru.....va rog frumos ajutati-ma ca simt ca imi pierd mintile
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: depresie

Mesaj de floringligor »

Salut!

Gaica27 cu siguranta nu-ti pierzi mintile. Oamenii care si le pierd nu constientizeaza asta. Dupa parerea mea, te-ai consumat/agitat/stresat peste masura. Cu totii suferim in viata dintr-un motiv sau altul, mai mult sau mai putin. Insa unii dintre noi consideram acestea mai mult decat rele, adica 101% rele ceea ce e fals. Lucrurile sunt doar rele sau foarte rele, dar nicidecum insuportabile sau groaznice. SI intotdeauna se poate si mai rau. Gandeste-te daca situatia ta e cel mai rau lucru posibil care ti s-ar fi putut intampla vre-o data sau din contra, e doar suferinta comuna oamenilor...

Sa auzim numai de bine!
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: depresie

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna Gaica27,

Imi dau seama ca nu iti este deloc usor sa te confrunti cu aceste probleme in relatia ta. Imi pare rau ca treci prin aceasta situatie acum si stiu ca aceste stari si ganduri pot fi foarte chinuitoare.

Asa cum a scris si floringligor, suferinta face parte din viata noastra, mai ales cand apar evenimente negative sau schimbari pe care nu ni le dorim, dar depinde cum alegem sa ne uitam la ele ca sa le putem suporta si accepta mai usor si sa ne putem adapta cat mai bine lor.

Este foarte bine ca ai apelat la ajutor si iti recomand sa parcurgi sedintele gratuite din fisa ta care te vor ajuta sa intelegi mai bine cum modul in care gandim ne duce la emotiile si comportamentele pe care le avem.

Iti stau la dispozitie pentru orice fel de intrebari sau nelamuriri.

Iti doresc o zi linistita!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns